Дональд Трамп виграв президентські вибори і тепер щодня шокує США, представляючи членів своєї майбутньої адміністрації. Головна риса, яка об’єднує всіх названих кандидатів – лояльність до Трампа та готовність дотримуватися його курсу. «Слово і діло» пропонує ознайомитися, хто є хто у новій команді Трампа, і яку позицію ці люди займають щодо війни в Україні.
Джей Ді Венс
Свого віцепрезидента Джей Ді Венса Дональд Трамп представив ще на з’їзді Республіканської партії у липні.
Трамп звинуватив Зеленського у початку війни в УкраїніКолишній президент США Дональд Трамп звинуватив Зеленського у початку війни та заявив, що Україна вже зазнала поразки. 17 жовтня 2024, 22:25
Венс – 40-річний сенатор від штату Огайо з небагатою політичною кар’єрою: до Конгресу він потрапив лише за підсумками виборів у 2022 році.
Цікаво, що перед президентськими виборами-2016 Венс різко критикував Трампа і навіть публічно називав його «ідіотом».
Тепер їхні думки сходяться з багатьох питань, зокрема щодо російсько-української війни.
Ще до номінації на посаду віцепрезидента, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Венс говорив, що допомога Україні не на користь США. За його словами, українці — «чудові люди, які б’ються у гідному захопленню конфлікті», але немає стратегічної ясності щодо того, чого Америка має досягти.
«У нас просто немає виробничих потужностей, щоб підтримувати наземну війну у Східній Європі нескінченно… Як довго це триватиме? Скільки це буде коштувати?», – казав він.
Під час передвиборчої кампанії він припускав, що Україні доведеться відмовитися від своїх територій для закінчення війни. Він сказав, що війна може бути заморожена за нинішньою лінією фронту, яка стане «демілітаризованою зоною».
Він також відмовився назвати володимира путіна ворогом: «Я думаю, що він явно противник. Він конкурент. Я вважаю, що ми також маємо бути розумними по відношенню до дипломатії. Просто тому, що хтось нам не подобається, це не означає, що ми не можемо час від часу вступати з ним у розмову».
Ілон Маск і Вівек Рамасвамі
Ілон Маск – американський бізнесмен, засновник компаній SpaceX та Tesla, власник соціальної мережі X та найбагатша людина на планеті.
Він вклав у передвиборчу кампанію Трампа близько 200 млн доларів і зараз став практично найвпливовішим членом команди майбутнього президента. Як пишуть американські ЗМІ з посиланням на численні джерела, після перемоги на виборах Трамп та Маск нерозлучні: бізнесмен постійно проводить час у резиденції Мар-а-Лаго, присутній під час зустрічей та телефонних дзвінків та впливає на призначення до адміністрації.
У якому віці президенти США складали присягуНа інфографіці – у якому віці складали присягу президенти США. І Джо Байден, і Дональд Трамп у разі перемоги стануть найстаршими президентами країни. 16 липня 2024, 17:34
Очікується, що Маск очолюватиме Департамент ефективності державного управління та займатиметься скороченням державних витрат. Цим проєктом він займатиметься разом із Вівеком Рамасвамі – бізнесменом та колишнім суперником Трампа на республіканських праймеріз.
Рамасвамі, коли намагався здобути номінацію від партії, різко висловлювався про Україну. Він заявляв, що Україна не є демократичною країною і «прославляє нацистів». Також Рамасвамі виступав проти членства України в НАТО та висловлював готовність віддати окуповані території росії.
Позиція Ілона Маска щодо російсько-української війни добре відома. Він називав війну «безнадійною ситуацією» і закликав до переговорів та відновлення відносин із росією. Маск також вважає, що путін «у жодному разі» не може програти війну, і тому не варто надавати допомогу Україні.
Після перемоги Трампа Маск спрогнозував, що війна «незабаром» завершиться.
Сьюзі Вайлз
67-річна Сьюзі Вайлз стане головою апарату Білого дому при Трампі та першою жінкою на цій посаді.
Вайлз протягом десятиліть працювала в Республіканській партії, починаючи з успішної президентської кампанії Рональда Рейгана в 1980 році і закінчуючи обранням Ріка Скотта та Рона ДеСантіса губернаторами Флориди.
Вона також допомогла обратися Трампу у 2016 та 2024 роках.
Крім політики, вона працювала лобісткою у приватному секторі, у тому числі Ballard Partners, серед клієнтів якої Amazon, Google і MLB, а також у Mercury, яка співпрацює з компанією SpaceX Ілона Маска та посольством Катару.
Вайлз вважає за краще залишатися в тіні, тому її позиція щодо війни в Україні невідома.
Марко Рубіо
53-річний сенатор-республіканець Марко Рубіо стане державним секретарем США при Трампі.
Рубіо був обраний до Сенату у 2010 році. А в 2016-му безуспішно намагався висунутись у президенти від Республіканської партії.
У зовнішній політиці його називають «яструбом»: він займає жорстку позицію щодо геополітичних суперників США, зокрема Китаю, Ірану, Венесуели та Куби.
Як зазначає New York Times, у минулому Рубіо жорстко висловлювався також щодо росії, але тепер, ймовірно, погодиться з планами Трампа чинити тиск на Україну, щоб дійти згоди з рф.
У квітні цього року Рубіо проголосував проти надання Україні допомоги у розмірі 95 млрд доларів і закликав країну провести переговори з росією про припинення війни.
Нещодавно сенатор заявив, що війна в Україні зайшла в глухий кут: «Я думаю, що українці були неймовірно хоробрими і сильними, коли протистояли росії. Але те, що ми тут фінансуємо – це патова війна, і вона має бути доведена до кінця».
«Не потрібно бути фанатом володимира путіна, щоб хотіти закінчення війни», – додав Рубіо.
Піт Геґсет
На посаду міністра оборони США Трамп висунув 44-річного Піта Геґсет. Він ветеран Національної гвардії, який служив в Іраку, Афганістані та на військовій базі в Гуантанамо, а після закінчення служби працював на лояльному до Трампа телеканалі Fox News.
Зеленський про можливі плани Трампа щодо закінчення війни: Україна не відмовиться від своїх територійДональд Трамп у разі своєї перемоги на виборах у США не зможе примусити Україну до можливих територіальних поступок, заявив Зеленський. 31 жовтня 2024, 18:59
Як пишуть CNN, Геґсет виступив проти участі жінок у бойових діях, висловив підтримку військовослужбовцям, обвинуваченим і в деяких випадках засудженим за військові злочини, і виступив за звільнення високопоставлених офіцерів армії, які підтримують «політику пробудження» (підвищена увага до питань, що стосуються соціальної, расової та статевої справедливості).
При цьому Геґсет не має досвіду роботи на керівній посаді. Як повідомляє Politico, у Пентагоні були шоковані та стривожені майбутнім призначенням. Офіційні особи сумніваються, що Геґсет зможе керувати такою складною бюрократичною системою. А деякі чиновники Міноборони навіть не знали хто він.
Конкретної позиції щодо війни росії та України Геґсет не висловлював.
Метт Гетц
Генеральним прокурором Трамп хоче призначити конгресмена із Флориди Метта Гетца. У Конгресі він працює із 2017 року.
Цікаво, що Комітет з етики Палати представників вів розслідування щодо Гетца: за звинуваченнями у сексуальних домаганнях та уживанні заборонених наркотиків, прийнятті неналежних подарунків, наданні особливих привілеїв та послуг особам, з якими мав особисті стосунки.
Гетц – один із противників надання допомоги Україні. У квітні 2022 року у Палаті представників він голосував проти законопроєкту про ленд-ліз для України. Цього року він також не підтримав виділення фінансування.
Крім того, він був одним із авторів резолюції, в якій адміністрацію Джо Байдена закликали припинити військову та фінансову допомогу Україні, а всіх учасників забезпечити «мирну угоду».
Джон Реткліфф
Очікується, що ЦРУ очолить колишній директор національної розвідки, колишній конгресмен та прокурор Джон Реткліфф.
Як повідомляє CNN, у Вашингтоні виявили обережний оптимізм після того, як Трамп назвав ім’я Реткліффа: його вважають загалом професійним та «потенційно менш руйнівним кандидатом», ніж деякі інші колишні чиновники, які розглядалися на цю посаду.
Його позиція щодо України – невідома.
Тулсі Габбард
Наразі найбільш спірною кандидатурою, озвученою Трампом, є Тулсі Габбард – її обраний президент бачить на посаді директорки національної розвідки, хоча відповідного досвіду вона не має.
Трамп після зустрічі з Зеленським: ми обидва хочемо справедливого завершення війниВолодимир Зеленський та Дональд Трамп після зустрічі у Нью-Йорку дали перші коментарі ЗМІ. Зокрема, на тему закінчення війни в Україні. Також Зеленський показав Трампу План перемоги. 27 вересня 2024, 20:22
Габбард – колишня членкиня Конгресу та ветеранка Національної гвардії. У 2020 році вона намагалася стати кандидаткою в президенти від Демократичної партії і через два роки залишила її. Цього року вона стала довіреною особою Трампа у його передвиборчій кампанії.
Як повідомляє Politico, вибір Трампа приголомшив членів Конгресу, а також чинних та колишніх членів розвідувальної спільноти.
Будучи в Конгресі у 2017 році, Габбард здійснила таємну поїздку, щоб зустрітися із сирійським диктатором Башаром Асадом і згодом заявила, що він не є ворогом Сполучених Штатів.
Після вторгнення росії в Україну вона заявила, що війни можна було б уникнути, якби Захід гарантував, що Україна ніколи не стане частиною НАТО. Габбард поширювала російську пропаганду про «біолабораторії США в Україні», а також критикувала надання допомоги.
За вісім років роботи у Конгресі вона жодного разу не працювала у Комітеті з розвідки Палати представників. Враховуючи її досвід та минуле, є побоювання, що союзники США обмежать обсяг інформації, якою вони діляться із Вашингтоном.
Еліз Стефанік
Конгресвумен від Нью-Йорка Елізу Стефанік буде призначено постійною представницею США в ООН.
Позиція Стефанік щодо України неоднозначна. В 2022 році вона закликала НАТО прийняти Україну, виступала за виділення військової допомоги та підтримувала численні санкції проти росії.
Проте у квітні вона голосувала проти виділення фінансування Україні: Стефанік заявила, що вона за надання озброєння, проте не може підтримати це в умовах кризи на кордоні США та Мексики.
Крім того, тепер вона відмовилася конкретно озвучити її нинішню позицію щодо членства України в НАТО. Її офіс у коментарі CNN повідомив, що Стефанік підтримує підхід Трампа: «Стефанік повністю підтримує політику президента Трампа «Мир через силу» і наслідуватиме його приклад як головнокомандувача у питаннях передового досвіду щодо припинення війни в Україні».
Майкл Волтц
Конгресмен від Флориди Майкл Волтц був обраний наступним радником з національної безпеки.
Майбутній радник президента США про війну: Трамп хоче привести обидві сторони до переговорівМайк Волтц заявив, що Трамп планує посадити за стіл переговорів обидві сторони і таким чином завершити війну в Україні. 14 листопада 2024, 12:22
Трамп назвав Волтца «експертом щодо загроз, що походять від Китаю, росії, Ірану та світового тероризму», а також «затятим прихильником мого порядку денного «Америка насамперед у зовнішній політиці».
Волтц загалом поділяє скептицизм Трампа щодо підтримки України. Минулого року він написав авторську статтю для FoxNews.com, у якій стверджував, що «епоха надання Україні порожніх чеків від Конгресу закінчилася». Конгресмен закликав Європу зробити більше задля забезпечення колективної оборони членів НАТО.
«Зупинити росію до того, як вона втягне НАТО, а отже, і США у війну — це правильне рішення. Але тягар не може продовжувати лежати виключно на плечах американського народу», – писав він.
Нещодавно Волтц заявив, що обіцянка Трампа вести переговори між Україною та росією «цілком розумна». За його словами, якщо путін не піде на співпрацю, США мають «важелі впливу, наприклад, зняття запобіжника з далекобійної зброї, яку ми також поставили Україні».
Нагадаємо, за інформацією ЗМІ, Дональд Трамп незабаром призначить спеціального представника щодо України, який «очолить переговори про припинення війни з росією».
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися