В Україні вже місяць існує Міністерство національної єдності: загадкове відомство з поки що досить розпливчастим завданням – «працювати з багатомільйонною українською громадою за кордоном». Очолює міністерство Олексій Чернишов, який за час президентства Зеленського встиг попрацювати в уряді, місцевій владі та компанії «Нафтогаз». «Слово і діло» вирішило систематизувати, що на даний момент відомо про завдання міністерства, його структуру та фінансування.
Створення міністерства для роботи з українцями за кордоном анонсувалося не раз у 2024 році. Спочатку Володимир Зеленський повідомив, що буде створено Міністерство української єдності, сферою відповідальності якого будуть «мільйони українців в інших країнах, їхні зв’язки та відносини з Україною, захист інтересів нації».
Згодом нове відомство згадувалося під назвами «Міністерство повернення українців» та «Міністерство об’єднання».
3 грудня шляхом перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій було створено Міністерство національної єдності. Його головою призначили Олексія Чернишова.
У Чернишова, нагадаємо, економічна та юридична освіта. Він багато років працював у приватному секторі, а восени 2019 року став керівником Київської обласної державної адміністрації. У березні 2020 року він увійшов до складу уряду Шмигаля як міністр розвитку громад та територій.
У листопаді 2022 року Чернишов очолив правління НАК «Нафтогаз України». Цієї осені були чутки про його призначення послом України в США, але натомість Чернишов знову повернувся до Кабміну.
Ще до створення міністерства прем’єр Денис Шмигаль наголошував, що стратегію держави щодо повернення українців додому розподілено між різними міністерствами – економіки, реінтеграції, закордонних справ – і тому вона не є пріоритетною. А уряд хоче виділити для цього команду, яка цілеспрямовано займатиметься лише цим завданням.
Міністерство національної єдності займатиметься такими завданнями (при цьому положення про відомство ще не затверджено):
розробка та впровадження програм щодо повернення українців з міграції; створення сприятливих умов для повернення українців із міграції; організація роботи з формування та реалізації державної політики щодо національної єдності України; розвиток зв’язків із зарубіжними українцями; співпраця з міжнародними стейкхолдерами.
В 2025 році в держбюджеті на міністерство передбачили 1 млрд 457,2 млн гривень (59,4 млн – на зарплати). Структура міністерства ще не затверджена, але, наприклад, у Міністерстві реінтеграції, з якого воно було створено, гранична чисельність працівників становила 112 осіб.
Як розповідав Чернишов, при міністерстві буде створено Агентство національної єдності – орган, який реалізуватиме його політику.
Серед функцій Агентства: надання правової допомоги, координація мереж студентів, інформування про можливості в Україні, протидія дезінформації, допомога в адаптації українців за кордоном, формування «голосу» України за кордоном, взаємодія з українськими релігійними громадами за кордоном, сприяння працевлаштуванню в Україні тощо.
Згодом, за словами міністра, Агентство національної єдності відкриє департаменти («Хаби єдності») у ключових країнах перебування українців, насамперед у Німеччині, Польщі та Чехії. У хабах будуть освітній та культурний простір, мовні курси, консультант із повернення, консульські, банківські та поштові послуги, програми для дітей та молоді та інше.
Нагадаємо, Чернишов запевнив, що Україна не проводитиме жодних примусових заходів щодо повернення своїх громадян додому.
Він також казав, що половина чоловіків призовного віку готові повернутися до України, не чекаючи на закінчення війни, якщо буде вирішено питання з бронюванням від мобілізації.
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися