2 января, 2025 17:03
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Податки для ФОП, страховий стаж, надбавки вчителям: що зміниться для українців у 2025 році

Українців у 2025 році чекає багато змін. Фізичні особи-підприємці почнуть платити військовий збір, стануть платними деякі медичні послуги та посиляться вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію. Водночас почне працювати автоматичне надання статусу УБД військовим, а вчителям виплачуватимуть надбавки до зарплати. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло».

Збільшення страхового стажу для виходу на пенсію

В 2025 році українці матимуть право на пенсію за віком:

у 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу; у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу; у 65 років – за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.

Якщо у 65 років у громадянина немає 15 років страхового стажу, він може замість пенсії оформити соціальну допомогу від держави.

Автоматичне надання статусу УБД

Міністерство у справах ветеранів автоматизує надання статусу учасника бойових дій (УБД). Обіцяють, що військових, які виконують бойові завдання, не залучатимуть до бюрократичного процесу.

Повідомляється, що відомості про участь у бойових діях вноситимуться уповноваженими особами військових частин.

Після надання статусу УБД, військовий матиме можливість згенерувати е-посвідчення у додатку «Дія» та користуватися всіма перевагами статусу. У січні з’явиться можливість згенерувати е-посвідчення без паперового документа.

Надбавки для вчителів

У наступному році вчителі почнуть отримувати щомісячну надбавку до зарплати:

з 1 січня – тисячу гривень (1300 гривень до сплати податків); з 1 вересня – 2 тисячі гривень (2,6 тисячі до сплати податків).

Надбавки отримуватимуть педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форм власності. Виплачуватимуть їх до кінця воєнного стану (вчителі продовжуватимуть отримувати надбавку до кінця того року, в якому скасують воєнний стан).

Введення платних медичних послуг

З січня деякі медичні послуги у державних та комунальних закладах стануть платними. Зокрема ті, які не покриває Програма медичних гарантій.

У яких випадках доведеться оплачувати медичні послуги:

при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не потрібне); при наданні медичних послуг за договорами з юридичними особами; в установах охорони сектору безпеки та оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту; якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.

Крім того, додатково будуть оплачуватись послуги у таких випадках:

надання медпослуг вдома за бажанням пацієнта (якщо це не обумовлено його станом); можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги; перебування у палаті з підвищеним комфортом на запит пацієнта.

У МОЗ зазначили, що послуги оплачуватимуться на офіційний рахунок лікарні за чітко визначеним тарифом виключно в безготівковій формі.

Надання медичної допомоги за програмою медичних гарантій залишиться безкоштовним. У деяких випадках для отримання допомоги потрібно направлення від лікаря (сімейного або лікаря).

Водночас надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодних направлень. Також без направлення можна звернутися до ряду фахівців, зокрема:

-акушера-гінеколога; — психіатра; — нарколога; — стоматолога; — педіатра; — фтизіатра; — лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.

Підвищення податків для ФОП

Із січня зростуть податки для фізичних осіб-підприємців.

Для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування – ФОП ІІІ групи та юридичні особи ІІІ групи – встановлюється військовий збір у розмірі 1% доходу за підсумками першого кварталу.

Для ФОП-платників єдиного податку І, ІІ та ІV груп військовий збір встановлюється на рівні 10% від розміру мінімальної зарплати (800 гривень на місяць).

Крім того, повертається норма про обов’язкову сплату єдиного соціального внеску.

Зміна умов «автоцивілки»

Із січня у рамках гармонізації українського законодавства з європейським зміняться правила обов’язкового автострахування.

Буде поступово збільшено страхові суми. Так, за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю, сума страхових виплат становитиме 500 тисяч гривень на одного потерпілого (до 5 млн гривень на подію). За шкоду, заподіяну майну, сума становитиме до 250 тисяч гривень (максимум на подію – 1,25 млн).

Крім того, новий закон передбачає вільне ціноутворення на «автоцивілку», через що її вартість на ринку, за прогнозами, зросте у 2-2,5 рази.

Нові тарифи Укрпошти

Укрпошта запроваджує нові тарифи на доставку посилок: тепер вони залежатимуть не від ваги, а лише від об’єму.

Вага посилки буде враховуватися тільки для контролю її безпеки та враховуючи технологічні процеси, а розрахунок вартості відправлення базуватиметься на об’ємі коробки. Буде вісім рівнів тарифів («крихітний», «дрібний», «малий», «невеликий», «середній», «великий», «супервеликий», «величезний»).

Відмова від транзиту російського газу

З сьомої ранку 1 січня українська ГТС більше не транспортуватиме газ російського походження. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, відновлення транзиту стане можливим лише, якщо на запит Європейської комісії Україна транспортуватиме по своїй системі неросійський газ.

Міністр енергетики Герман Галущенко запевнив, що Україна вже виконала всі необхідні приготування для зупинення транзиту.

«Ми проходили цілу низку стрес-тестів нашої газової системи для того, щоб бути впевненими, що після закриття транзиту ми зможемо функціонувати стабільно, забезпечуючи постачання газу споживачам», – заявив він.

Нагадаємо, «Слово і діло» аналізувало видатки державного бюджету на 2025 рік.

На інфографіці – якими здобутками відзначився український ОПК за час повномасштабної війни.

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

Скільки коштів із держбюджету витрачається на Український інститут національної пам’яті

Уряд призначив тимчасового керівника Українського інституту національної пам’яті: замість Антона Дробовича, чий п’ятирічний контракт закінчився, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *