Ремонт найбільш «втомленого» мосту в Києві – Шулявського – триває. За останніми даними, його реконструкцію продовжили аж до кінця 2022 року, причина банальна – карантин. Разом із термінами ремонту змінюється і його вартість, і вона тільки зростає. Як це відбувалося, розібралося «Слово і діло».
Обвал, після якого мер Віталій Кличко назвав міст «втомленим», стався в лютому 2017 року. У червні 2018 року тендер на реконструкцію Шулявського шляхопроводу виграв Північно-український будівельний альянс. Початкова вартість реконструкції склала 598,5 млн грн.
Ремонтувати міст почали в березні 2019 року і до жовтня його вартість зросла удвічі – до 1 млрд 50 млн грн. «Вартість будівництва мосту та ж, але ми не розраховували, що нам доведеться переносити колектор, теплову мережу, розташовані біля мосту», – пояснив Кличко. За його словами, проєктна документація не передбачала роботи на прилеглих територіях.
У лютому минулого року ціна ремонту підскочила ще. Перший заступник Кличка Микола Поворозник повідомив тоді, що проєкт коригування кошторису переданий на експертизу: «Нова вартість буде більше 1,05 млрд грн, але поки що невідома точна сума. Вийде проєкт експертизи – побачимо». На виході вийшла вартість 1 млрд 726 млн.
Тепер же ремонт продовжили до кінця 2022 року, а столичному бюджеті передбачили ще грошей. Таким чином, очікується, що загальна вартість ремонту зросте до 1 млрд 998 млн грн. Планується, що на кінець 2021 року буде готово 30,8% робіт.
Нагадаємо, 15 грудня 2020 року на Шулявському мосту впали три стовпи лінії електроопори. Мер Києва Віталій Кличко заявив, що генпідрядник, який давав гарантію на експлуатацію мосту, здійснить всі ремонтні роботи власним коштом.