22 марта, 2022 10:47

Український супутник «Січ» запустять у космос: що про нього відомо

Компанія Ілона Маска SpaceX готується запустити до космосу український супутник «Січ-2-30». Запуск, який вже кілька разів переносили, має відбутися 13 січня на мисі Канаверал у штаті Флорида (США). Які основні характеристики супутника та його призначення – на інфографіці «Слово і діло».

Запуск, який має відбутися за три дні, буде першим за останні десять років: востаннє супутник українського виробництва виводили у космос 17 серпня 2011 року, це був «Січ-2». До цього в космос запускали український «Січ-1» у 1995 році та «Січ-1М» у 2004-му.

«Січ-2-30» є модифікованим варіантом супутника «Січ-2» (до речі, раніше він називався «Січ-2-1», але його перейменували на «Січ-2-30», оскільки планували запустити до 30-річчя Незалежності України). Його загальна маса становить 170 кілограмів, плюс 40 кілограмів корисного навантаження.

Основне призначення супутника – отримання цифрових фотографій поверхні Землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах, а також моніторинг параметрів іоносфери планети. Супутник має накопичувач для даних об’ємом 10 Гб, швидкість передачі даних становить 30,72 Мбіт/с.

«Цей супутник дозволить отримувати у видимому діапазоні зображення Землі з космосу. Супутник планується запустити на орбіту на висоту 500 кілометрів над Землею. Ми будемо отримувати інформацію завширшки 46 кілометрів. І це буде така смуга, на якій буде отримано зображення як лісів, полів, річок, інженерних споруд, так і скупчення якоїсь техніки, що можна використати в різних цілях. Роздільна здатність – 7 метрів. Таким чином, ми зможемо розрізнити на Землі об’єкти, більші ніж 7 метрів. Але інформація буде отримана в досить широкій смузі огляду – 46 кілометрів, і можна одночасно на сході України бачити лінію розмежування, наприклад, за один прохід супутника. Ми можемо знімати, наприклад, карпатські ліси, шукати там місця незаконних вирубок, можемо вивчати процеси забруднення річок та морів, робити картографічні вимірювання», – розповів в інтерв’ю головний конструктор космічних апаратів, комплексів та систем КБ «Південне» Костянтин Білоусов.

Голова Державного космічного агентства України Володимир Тафтай повідомив, що створення та запуск супутника відіграють значну роль у налагодженні міжнародного співробітництва у галузі космосу. Крім того, потрібно розвивати спільні проєкти та програми з європейськими партнерами для інтеграції України до Європейського космічного агентства.

Висота польоту супутника на круговій сонячно-синхронній орбіті – 663-682 кілометри. Термін експлуатації «Січ-2-30» – від трьох до п’яти років.

Розробленням супутника «Січ-2-30» займалося конструкторське бюро «Південне». Розробку розпочали у 2013 році, а безпосередньо виготовлення – у 2015-му. Завершили збирати супутник 26 грудня 2019 року.

У лютому минулого року президент Володимир Зеленський дав завдання запустити супутник у 2021-му – до 30-ї річниці Незалежності України.

У квітні КБ «Південне» та американська компанія SpaceX уклали договір на запуск супутника. Сума контракту становить 1,99 млн доларів (до речі, створення супутника коштувало 98 млн грн).

Спочатку запустити «Січ-2-30» планували у грудні. Вивести його на орбіту має ракета Falcon 9, але її пуск відклали спочатку на 10 січня, а потім на 13-те.

1 грудня «Січ-2-30» успішно пройшов випробування, а 8 грудня його відправили до США для запуску.

Раніше «Слово і діло» писало, як політики обіцяють розвивати космічну галузь.

Нагадаємо, в рамках державної космічної програми на 2021-2025 роки планується запустити у навколоземний простір щонайменше сім українських супутників.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

В Україні запровадили режим НС: як парламент голосував за рішення

У всіх областях України, крім Донецької та Луганської, з 24 лютого запроваджується режим надзвичайного стану …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *