29 марта, 2022 7:48

Вибори президента Білорусі: хронологія подій

У Білорусі 9 серпня відбулися президентські вибори. Центральна виборча комісія повідомила, що переможцем став чинний глава держави Олександр Лукашенко, який набрав понад 80% голосів. Його найближчий опонент Світлана Тихановська набрала близько 10%. Після закриття виборчих дільниць країною прокотилася хвиля протестів, які жорстко придушували силовики. Штаб Тихановської результати виборів не визнав, і світові лідери вітати Лукашенка теж не поспішають. «Слово і діло» згадало основні етапи непростої виборчої кампанії в Білорусі.

Крім Олександра Лукашенка, який обіймає свій пост вже 26 років, балотуватися на посаду глави держави хотіли Сергій Тихановський, Віктор Бабарико, Валерій Цепкало, Юрій Губаревич, Олександр Таболіч. Ніхто з них до виборчого бюлетеня не потрапив.

Сергія Тихановського правоохоронці затримали 6 травня за участь в акції протесту в грудні 2019-го. Відразу після затримання він заявив, що планує брати участь у президентських виборах. Але зареєструватися як кандидат він не зміг, оскільки перебував у СІЗО. Замість нього документи до Центральної виборчої комісії подала його дружина Світлана Тихановська, яка згодом і стала головним опонентом Лукашенка. Наприкінці травня Тихановського затримали знову, уже за пікет на підтримку дружини. Слідчий комітет Білорусі відкрив на Тихановського справу про підготовку масових заворушень.

У середині червня в Мінську затримали основного на ту мить суперника Лукашенка – Віктора Бабарику. Причиною затримання правоохоронці назвали несплату податків. За кілька днів заарештували сина Бабарика. ЦВК Білорусі відмовила Бабарику в реєстрації як кандидата через невідповідність в його декларації про доходи та фінансуванням його передвиборчої кампанії.

Валерій Цепкало для участі в президентських виборах зібрав необхідні 100 тисяч голосів, але ЦВК врахувала тільки 75 тисяч і в реєстрації відмовила. Пізніше Цепкало виїхав з країни з дітьми, побоюючись переслідування з боку правоохоронних органів. Юрій Губаревич і Олександр Таболіч самі відмовилися від участі у виборах через посилення репресій.

16 липня штаби Бабарико та Цепкало заявили про рішення об’єднати свої зусилля навколо кандидатури Світлани Тихановської. Обличчями кампанії стали три жінки: сама Тихановська, дружина Валерія Цепкала Вероніка і координатор штабу Бабарика Марія Колесникова.

29 липня в Білорусі відбулася одна з найбільш резонансних подій – у Мінську затримали 33 бойовиків російської приватної військової кампанії «Вагнер». За версією правоохоронців, вони прибули до Білорусі для дестабілізації ситуації. Стосовно затриманих порушили кримінальну справу, їх підозрюють у підготовці масових заворушень. На наступний день після затримання «вагнеровців» ЦВК викликала кандидатів в президенти, щоб попередити їх про можливі провокації. У той же день, 30 липня, в Мінську пройшов масштабний мітинг на підтримку Тихановської. Мітинг назвали наймасовішим з 2010 року.

Протести в Білорусі: що пишуть у соцмережахПротести в Білорусі спалахнули 9 серпня після президентських виборів. У добірці – реакція соцмереж. 10 серпня 2020, 10:25

Мітинги були також у різних містах Білорусі 2 і 7 серпня. Після 4 серпня, коли почалося дострокове голосування на президентських виборах, місцева влада під різними приводами стали забороняти акції на підтримку Тихановської.

Дострокове голосування на виборах завершилося 8 серпня, явка становила 32,2%. В основній день виборів, 9 серпня, явка становила понад 84%. Ситуація в столиці вчора була дуже напруженою: у місті була військова техніка, метро ввечері закрили, на в’їздах у місті чергували військові. Крім того, в країні були перебої з інтернетом, не працювали новинні ресурси й месенджери. Лукашенко пізніше заявив, що держава не причетна до цього.

Після закриття виборчих дільниць, за даними державних екзит-полів, лідирував Лукашенко, на другому місці була Тихановська. Оприлюднені результати спричинили хвилю обурення в суспільстві, у більш ніж 30 містах пройшли акції протесту, які закінчилися масовими затриманнями – затримали близько 3 тисяч осіб, десятки постраждали. «Те, про що я говорив, це все підтверджується. Якщо хтось не вірив, то він зараз у це повірив. Тобто нам намагаються цю заварушку підкинути. Я попереджав: майдану не буде, якби комусь цього не хотілося. Тому треба втихомиритися, заспокоїтися. Відповідь буде адекватною. Країну розірвати ми не дозволимо», – так Лукашенко сьогодні прокоментував ситуацію. Водночас у соцмережах з’являються заклики до білорусів виходити на нові акції протесту сьогодні ввечері.

Раніше ми писали про те, що обіцяють виборцям кандидати в президенти Білорусі.

Проверьте

В Україні запровадили режим НС: як парламент голосував за рішення

У всіх областях України, крім Донецької та Луганської, з 24 лютого запроваджується режим надзвичайного стану …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *