21 января, 2024 16:19

Західна допомога Україні: що відомо про перспективи на цей рік

Україна увійшла у 2024 рік без стовідсоткової впевненості у фінансовій та військовій підтримці основних союзників – Євросоюзу та США. Під час виступу в Давосі президент Володимир Зеленський сказав, що отримав «позитивні сигнали» щодо допомоги від ЄС, а також сподівається, що американський Конгрес найближчим часом розблокує фінансування. На думку Зеленського, це питання «тижнів». Без зовнішнього фінансування Україна не зможе забезпечити всі витрати держбюджету, наслідки відсутності військової підтримки зрозумілі – перебіг війни може обернутися не на нашу користь. «Слово і діло» систематизувало дані про допомогу партнерів на цей рік.

Президент США Джо Байден ще восени минулого року запросив у Конгресу для України понад 61 млрд доларів, у тому числі 11,8 млрд прямої бюджетної підтримки.

Переговори щодо цього досі тривають: республіканці вимагають включити до законопроєкту посилення прикордонних та міграційних заходів на кордоні США та Мексики. Сьогодні, 17 січня, за інформацією ЗМІ, Байден запросив лідерів Конгресу до Білого дому, щоби обговорити продовження допомоги Україні.

Минулого тижня Володимир Зеленський сказав, що оцінює ймовірність отримання військової та фінансової допомоги від США оптимістичніше, ніж місяць тому. У Давосі він висловив думку, що питання буде вирішено.

Останній пакет допомоги від США Україна отримала 27 грудня – озброєння на 250 млн доларів.

Євросоюз 1 лютого проведе спеціальний саміт, щоб знову розглянути виділення Україні 50 млрд євро на чотири роки (по 12,5 млрд євро на рік). У грудні це рішення ветувала Угорщина, і зараз лідери ЄС намагаються «батогом і пряником» домовитися з прем’єр-міністром Віктором Орбаном. За інформацією ЗМІ, прогрес є, і рішення очікується найближчими тижнями.

Також ЄС все ще не схвалив 5 млрд євро військової допомоги з Європейського фонду миру.

Ще 5,4 млрд доларів цього року може виділити Міжнародний валютний фонд, але в цьому випадку все залежить від України, точніше від виконання вимог щодо реформ.

У Німеччині вже визначились із військовою допомогою Україні у 2024 році – близько 8 млн євро.

Велика Британія оголосила про виділення Україні майже 3 млрд євро військової допомоги, яка включатиме додаткові системи ППО, протитанкову зброю, ракети далекого радіусу дії та снаряди, а також навчання військових.

Також Британія зарезервувала для України 0,5 млрд доларів фінансової допомоги.

Нідерланди цього року зарезервували для України понад 2 млрд євро, ця сума в основному призначена для військової підтримки – безпілотники, боєприпаси, системи ППО.

Уряд Канади запросив для України по 0,4 млрд доларів військової та фінансової допомоги, Норвегія – 0,6 млрд євро військової та 0,3 млрд євро фінансової підтримки.

Данія цього року виділить Україні 0,5 млрд євро військової допомоги. Південна Корея та Японія зарезервували 0,4 млрд доларів та 0,2 млрд доларів фінансової допомоги відповідно.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба впевнений, що західні країни продовжать військову підтримку України. Тому, з його слів, альтернативного плану на випадок її припинення немає.

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

Як змінилися оборонні витрати країн НАТО від початку війни в Україні

На тлі анексії Криму та початку війни на Донбасі країни-члени НАТО домовилися намагатися нарощувати оборонні …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *