29 марта, 2022 7:51

Законопроєкт про множинне громадянство: підстави для отримання та втрати українського паспорта

Президент Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної ради законопроєкт про множинне громадянство. Документ, зокрема, окреслює умови набуття та припинення громадянства України. Детальніше ‒ на інфографіці «Слово і діло».

У законопроєкті №6368 передбачено, що умовою набуття громадянства України є вихід з громадянства країни з переліку держав міграційного ризику (зокрема, РФ). Також запроваджується декларація про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України.

Хто не може мати будь-яке інше громадянство, якщо хоче отримати паспорт України:

офіційно визнані біженцями чи отримувачами притулку в Україні; військові-контрактники ЗСУ, Нацгвардії, а також один із подружжя чи дитина; контрактники ЗСУ, Нацгвардії України, контракти яких припинено з низки підстав, ті, кого відзначено державною нагородою України, а також один із подружжя чи дитина; мають посвідки на тимчасове проживання, а також один із подружжя чи дитина; особа, яка має визначні заслуги перед Україною, прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України, а також один із подружжя чи дитина; громадянин держави, визнаної ВРУ державою-агресором або державою-окупантом, який зазнав у своїй країні переслідувань через політичні мотиви, що підтверджується документами, а також один із подружжя чи дитина; людина, яка узяла зобов’язання припинити іноземне громадянство і в якої є незалежні від неї причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства або дитина такої особи.

Також це стосується громадян держави, законодавство якої передбачає автоматичне припинення громадянства цієї держави одночасно з набуттям громадянства іншої держави або є дитина такої особи.

Окрім цього, законопроєкт окреслює, які особи не можуть отримати українське громадянство. До них належать ті, хто вчинили злочин проти людства чи геноцид; засуджені в Україні за вчинення тяжкого/особливо тяжкого злочину; вчинили в іншій державі діяння, визнане законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

Причини, для втрати громадянства України:

використання громадянином України, який має громадянство іноземної держави, на території України паспорта іноземця, наслідком чого є створення загроз нацбезпеці України; встановлений факт проходження військової служби за контрактом у державі-агресорі або державі-окупанті особами, які на момент проходження військової служби мали паспорт України; якщо людина подала неправдиві відомості про себе, підроблені документи, приховала суттєву причину відмови в наданні громадянства. Не виконала зобов’язання припинити іноземне громадянство.

Водночас, тим, хто має кілька громадянств, заборонено працювати на певних посадах, зокрема, в органах системи правосуддя, в митних органах, у службі цивільного захисту, арбітражними керуючими, членами виборчих комісій, офіційними спостерігачами на виборах, міжнародними спостерігачами (громадяни держави-агресора), у державній лісовій охороні, на виборних посадах.

Особи, які набули громадянство України з 1 січня 2018 року повинні протягом трьох місяців подати декларацію.

Декларацію про наявність чи відсутність іноземного громадянства протягом року після набуття чинності закону мають подати:

особи, які виконують чи претендують на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; керівники та їхні заступники на стратегічних об’єктах держвласності; ті, кому дають допуск до державної таємниці; ті, хто бере участь у виборчому процесі чи референдумі; ті, хто претендує на членство чи є членами політичної партії.

За неподання чи несвоєчасне подання декларації передбачено штраф від 850 до 1700 грн з позбавленням права обіймати посади на 1 рік.

За умисне декларування недостовірної інформації передбачена кримінальна відповідальність: штраф від 68 тис. грн до 85 тис. грн або обмеження волі до 3 років із забороною обіймати певні посади.

Нагадаємо, раніше юрист розповів, чи суперечить множинне громадянство Конституції України.

Як політики обіцяють врегулювати питання подвійного громадянства, можна почитати у нашому матеріалі.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

В Україні запровадили режим НС: як парламент голосував за рішення

У всіх областях України, крім Донецької та Луганської, з 24 лютого запроваджується режим надзвичайного стану …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *