18 августа, 2024 6:20
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Адвокат, який звільнився з державного органу, не може протягом року представляти інтереси осіб у справах щодо цього органу — висновок КЦС ВС

Звернення до суду в інтересах особи, яка була звільнена з роботи, пов’язаної з виконанням функцій держави, до спливу строку, протягом якого щодо представника діє заборона на представництво інтересів будь-якої особи в судах, де стороною є орган, у якому представник працював на момент звільнення, є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.

Це випливає з висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, зробленого в постанові від 10 липня 2024 року у справі № 758/4453/23.

За обставинами справи

Особа через свого представника оскаржувала в суді звільнення з керівної посади у Фонді соціального страхування України (ФССУ), правонаступником якого є Пенсійний фонд України.

Районний суд, із ухвалою якого погодився апеляційний суд, залишив позов без розгляду з огляду на те, що представник позивача раніше працював заступником начальника відділу представництва інтересів ФССУ в судах та взаємодії з правоохоронними органами. На час подання ним позовної заяви до суду від імені позивача з моменту звільнення представника з посади у ФССУ не минуло року.

Позивач у справі подав касаційну скаргу, в якій вказував, що договір про надання адвокатом правничої допомоги не визнано недійсним; представника не було притягнуто до відповідальності шляхом складання протоколу; представник позивача не підпадає під поняття посадової та службової особи, на яку поширюється обмеження, визначені п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про запобігання корупції».

Позиція ВС

Касаційний цивільний суд у складі ВС погодився з висновками судів, що звернення представника в інтересах позивача до суду до спливу річного строку після звільнення представника з посади у ФССУ з позовом до ФССУ порушує положення п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про запобігання корупції».

КЦС ВС зауважив, що ця норма містить пряму заборону представнику протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (зокрема в тих, що розглядаються в судах), у яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

Неможливість представника здійснювати представництво позивача у справі за позовом до ФССУ протягом року згідно зі згаданою нормою підтвердило і НАЗК у відповідному повідомленні.

КЦС ВС врахував, що за вимогами п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень НАЗК належать надання роз’яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

Читайте також: Захист права користування
надрами в Україні — огляд судової практики КАС ВС

Проверьте

Почему Камала Харрис может стать угрозой для Украины: The Telegraph объяснили причины

У Харрис есть шансы выиграть выборы, поскольку сейчас она побеждает в шести из семи штатов, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *