Арештоване майно буде переходити до управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) тільки після рішення суду.
Відповідний Закон України «Про внесення змін до Закону України про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, щодо гарантій прав українських та іноземних інвесторів» набрав чинності сьогодні, 1 листопада 2021 року.
Згідно з законом, спосіб управління арештованим майном обирає суд. АРМА зможе вступити у розпорядження майном тільки після набрання законної сили вироком суду. Виключення – майно, що швидко псується. Або є письмова згода власника такого майна.
Слідчий суддя, суд мають право передавати арештоване майно на реалізацію за наявності хоча б однієї з таких підстав:
майно швидко псується; майно швидко втрачає свою вартість; витрати на зберігання рухомого майна впродовж одного календарного року становлять понад 50 % його вартості.
Відповідно Закону № 1648-IX АРМА отримало право розпорядження такими типами активів:
активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову, лише щодо позову, вчиненого в інтересах держави, зі встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави зі встановленням заборони користуватися такими активами на суму або вартістю сукупно понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня відповідного року.
АРМА повинна повернути активи власникові за наявності таких підстав:
надходження від суду або іншої зацікавленої особи належним чином засвідченої копії прийнятого судового рішення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управління активів; рішення прокурора, прийнятого одночасно з постановою про закриття кримінального провадження.
Строк повернення активів власнику дорівнює 10 робочим дням. Грошові кошти від реалізації активу, а також проценти нараховані банком як плата за користування такими коштами, повертаються останньому законному власнику таких активів також впродовж 10 робочих днів.
Нагадаємо, що Парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до Закону України про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, щодо гарантій прав українських та іноземних інвесторів» 14 липня 2021 року.