16 июля, 2024 21:45
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

BEST MUSIC DAY: проблеми зборів за публічні види використання авторських та суміжних прав

2 квітня відбувся масштабний захід “Семінар BEST MUSIC DAY” присвячений діяльності організацій колективного управління (ОКУ) та проблемам зборів за публічні види використання авторських та суміжних прав, а саме: з радіо, кафе, барів, ресторанів, організаторів концертів, ТВ тощо.

Команда музичного видавництва “BEST MUSIC” продовжує робити освітні семінари на важливі ринкові питання. Семінар був розділений на дві частини: перша — освітня, де коротко і ясно спікери розповіли, про українські ОКУ, винагороду, що вони збирають, та досвід міжнародних організацій, для авторів, артистів, паблішерів і лейблів та друга — професійна дискусія.

“Протягом багатьох років навколо так званої «публічки» точаться суперечки та відсутнє розуміння базових понять для авторів, артистів та багатьох бізнесів у цій сфері. «Що таке ОКУ? Що таке роялті? Чому необхідно сплачувати роялті за публічку на концертах? Як радіостанції та телеканали платять? Як формуються тарифи для оплати роялті закладами, які використовують музику?» – всі ці питання потребують розбору!

Тільки з розумінням цієї сфери для творців можливі зміни на краще. Наразі, для більшості, це чорна діра. «Не бачу, не чую, не говорю» – вже грає не на користь творців!” — ділиться Мар’яна Вороніна, модератор та спікер заходу.

Спікерами професійної дискусії стали:

Мар’яна Вороніна — директор та співзасновниця музичного видавництва “Best Music”, юрист у сфері авторського права; Любов Майданик — голова відділу розвитку авторського права та суміжних прав Державної організації “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (UANIPIO); Михайло Ясинський — продюсер, підприємець у сфері шоу-бізнесу, власник української компанії “Secret Service Entertainment Agency”; Ірина Горова — співзасновниця та генеральна директорка відкритого лейблу “Pomitni”; Марія Бородіна — юристка “Warner Music Ukraine”; Олег Долінський — директор “COMP MUSIC”; Ігор Коваленко — директор ОКУ «УЛАСП», ОКУ «АСП»; Олександра Шибанова — юрист продюсерського центру “MAMAMUSIC”; Ігнат Бережний — представник IFPI в Україні; Влад Дарвін — український співак, автор пісень, продюсер.

Спікери розглянули проблематику сьогодення діяльності ОКУ та їх рішення, визначили головні тези:

“Перша проблема — освіта, як професійних учасників ринку, так і авторів та виконавців, і треба зазначити, що не всі діячі ринку шоу-бізнесу досконало знають нюанси авторських і суміжних прав, як працює дистрибуція і все інше… Друга проблема зараз поступово змінюється, але досі до кінця не вирішена — це не об’єднанність учасників професійного ринку. Наразі ми з Мар’яною Вороніною та Михайлом Ясинським намагаємось створити асоціацію, яка поєднає лейбли, продюсерів, паблішери — професійних “гравців” сфери, для того, щоб об’єднано розвивати напрямок, вибудовувати структуру галузі, бути не просто представниками локальної діяльності, а — представником перед державою та розширювати можливості ринку за рамки нашої країни….

… є проблема законодавча, наші права не захищені. Також, є проблема, яка створилась історично — відношення до лейблів, їх представляють “монстрами”, що забирають роялті і нічого більше не вкладають, але це не так, тому що команда менеджерів дуже підсилює роботу авторів. І публічне використання — наразі це не прозоро, що треба змінювати.” — каже Ірина Горова.

“Я погоджуюсь з колегами, насамперед, з тезою про об’єднання. Я б хотів, щоб ми частіше зустрічалися на таких заходах і розмовляти один з одним, навіть коли є конфліктні ситуації. Іноді, автори і виконавці — не одне ціле, а навіть є опонентами, так само, як кажуть, що суспільство і держава — опоненти, так і в нашій роботі. Зазвичай, виконавець забирає права, тут зазначу, що треба про це говорити, відстоюючи свою власність. Нам потрібен діалог…” — ділиться Михайло Ясинський. 

“Якщо, коротко, то є три головні проблеми: законодавство, юридичні аспекти і загальні ринкові проблеми. По-перше, є недосконалість чинного законодавства у сфері авторського та суміжних прав, зокрема —  у сфері колективного управління правами: постійні зміни “правил гри”, кожні півтора року зміни до законодавства, відсутність акредитацій, розбіжність в тарифах (авторському та суміжному 50%), безпідставне розширення повноважень ОКУ, які управляють авторськими майновими правами на суміжні майнові права.
Щодо юридичних аспектів. Юридичні складності у переслідуванні піратів, тобто лазівки в судах. Послаблення відповідальності за порушення прав інтелектуальної власності, а саме: було 57000 стало 7000. Бездіяльність авторів і виконавців у захисті прав інтелектуальної власності.

Загально ринкові проблеми — це взаємовідносини між ОКУ, ніхто ні з ким не хоче домовлятися, загальна недовіра. Також демпінг і збоку ОКУ, і збоку різного роду озвучок. Недобросовісність окремих організацій колективного управління у здійсненні функцій, покладених на них законом.” — коментує Ігор Коваленко.

“Нам потрібно вчитися, не боятися питати, нам потрібні люди, які допоможуть отримати освіту нашому ринку. На заході я зрозумів кількість проблем ринку, а саме: 70% зборів без звітів, прогресуюча конкуренція ОКУ, закони “грають” на користь користувачів. Тому наша мета — спільний пошук істини, балансу нашого ринку, щоб ми розвивали напрямок і кожен, з присутніх в цьому залі, відчув прогрес в своєму гаманці те, що ми рухаємось в правильному напрямку.” — висловився Влад Дарвін.

“По-перше, я максимально підтримую і однозначно буде підтримка з нашого боку всього, що пов’язано з освітою і поширенням інформації…

… по-друге, питання асоціацій. Асоціації — це об’єднання через спілки, діалоги. Це можна робити в різних формах — немає значення…
… нам би було легше працювати, якби ми знали, що позиція (правовласників), сконсолідована і запропонована асоціацією, попередньо пропрацювавши та  проаналізувавши…

У перспективі нас очікують постійні зміни. Про те, що казали, “законодавство змінюється кожні півтора-два роки” — погано це чи добре, ми констатуємо факт. В умовах, поступового вступу в ЄС, нас постійно очікують динамічні зміни в законодавстві.” — каже Любов Майданик. Також вона запропонувала, на базі IP-офісу створити майданчик для діалогу між правовласниками та владою.

Опонентом спікерів з зали був Дмитро Гузій — юрист з авторського та суміжного права. Він зазначив, що галузь прогресує і заходи, присвячені вирішенню проблем ОКУ, наразі важливі для формування структури і розширення напрямку.

“Кожен продукт має свою економічну цінність, так само і творчість — інтелектуальний власність — це теж продукт, якщо ми будемо знецінювати його, нас не буде захищати жодна організація колективного управління. Якщо ми кожен раз будемо казати “та нехай використовують”, по ринку це розшириться в одну мить. Будуть казати: “тим дали безкоштовно користуватися піснями (або іншою інтелектуальною власністю), давайте і нам безкоштовно”. Якщо ми не відстоїмо свої права, то будемо займатися благодійністю… ” — резюмує Мар’яна Вороніна на семінарі “BEST MUSIC DAY”.

Проверьте

После покушения в Пенсильвании: Портников рассказал, как изменились шансы на победу у Трампа и Байдена

Вокруг инцидента масса конспирологических предположений Шансы победить на президентских выборах в США для Дональда Трампа, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *