21 апреля, 2024 19:08
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Чи є роздруківка переписки у Viber належним доказом для видачі обмежувального припису, – позиція КЦС ВС

Касаційний цивільний суд у справі про видачу обмежувального припису пояснив, які докази можуть вважатись достатніми.

Суть справи

Позивачка просила видати обмежувальний припис терміново на 6 місяців, яким заборонити її колишньому чоловіку спілкуватись із нею та її дитиною та зобов’язати його пройти відповідну програму для кривдників на строк до 12 місяців.

Колишня дружина вказала, що у переписці, яку кривдник веде по телефону із заявником з приводу організаційних побачень із спільним сином, він вдається до відкритих погроз, образ, приниження честі та гідності, застосовує нецензурну лайку, називає непристойними словами заявника, її родичів, вживає лексику, недопустиму у нормальному людському спілкуванні – тобто вчиняє дії, які мають характер домашнього насильства. 

Крім того, вимагає кошти, примушує до зменшення розміру аліментів на дитину, встановлених рішенням суду, шантажує тим, що не дасть дозвіл на зворотній виїзд дитини до Словацької Республіки, погрожує розправою, завданням шкоди здоров’ю, вбивством, вдається до тиску щодо заявника та її чоловіка. Такі вислови чоловік надсилає також на особистий телефон сина, якому ще не виповнилось 10 років.

Суди попередніх інстанцій частково задовольнили позов та видали обмежувальний припис.

Висновок КЦС ВС (постанова від 13 липня 2020 у справі № 753/10840/19)

Касаційний цивільний суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій та вказав на такі особливості видачі обмежувального припису:

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що видача обмежувального припису є заходом впливу на кривдника, який може вживатися лише в інтересах постраждалих осіб та у разі настання певних факторів та ризиків. Суди під час вирішення такої заяви мають надавати оцінку всім обставинам та доказам у справі, вирішувати питання про дотримання прав та інтересів дітей і батьків, а також забезпечити недопущення необґрунтованого обмеження одного із батьків у реалізації своїх прав відносно дітей у разі безпідставності та недоведеності вимог заяви іншого з батьків. Під час вирішення питання про наявність підстав для видачі обмежувального припису суди мають встановлювати, яким формам домашнього насильства піддавався заявник, та оцінювати ризики продовження у майбутньому домашнього насильства у будь-якому його прояві.

На підтвердження заявлених вимог позивачка надала:

скріншоти повідомлень з телефону та планшету; роздруківки з Viber у переписці,

які суди вважали належними та допустимими електронними доказами.

Встановивши, що зміст конкретних фраз, лексики та характеру використання мовних засобів, які чоловік застосовує у переписці з колишньою дружиною та малолітнім сином, дає підстави для висновку, що його дії слід кваліфікувати як домашнє насильство у формі психологічного насильства, що небезпідставно викликає у заявника побоювання за свою безпеку та безпеку своїх рідних і завдає шкоди психічному здоров’ю, в першу чергу, малолітнього сина сторін, судом обґрунтовано заборонено йому вести листування, телефонні переговори та у будь-якій спосіб спілкуватись або контактувати через інші засоби зв’язку з постраждалими особами.

Проверьте

Mind.Ua опублікував фейк про «особливий контроль» Венедиктової над справою свого журналіста

Видання Mind.Ua опублікувало не відповідачу дійсності інформацію про те, що Офіс генерального прокурора нібито взяв …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *