15 марта, 2024 1:37
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Чи здешевить вакцини від коронавірусу відмова від прав інтелектуальної власності у фармацевтичній галузі – розбиралися експерти IPF 2021

Заключна сесія VIII Міжнародний форум з інтелектуальної власності (IPF 2021) пройшла під знаком корони, адже стосувалася викликів для ІР, які виникли внаслідок пандемії COVID-19. Модератором дискусії виступила Вікторія Сопільняк, партнер «Дубинський і Ошарова», яка констатувала, що пандемія корона вірусу викликала суттєві зміни у способі життя людей і деякі зміни залишаться з нами надовго, якщо не назавжди. Досить суттєво корона вірусна криза зачепила і ІР-сферу. В ході дискусії відбулася спроба дослідити що відбувається з ІР-правами в ситуації карантинних обмежень, коли власник ІР-прав не може оперативно заперечити їх незаконне використання іншими особами. Наразі квазімонополія патентних прав перебуває під питанням і уряди багатьох країн вдаються до суттєвих обмежень таких прав, а за певних обставин і взагалі відміняють їх.

Саме про інтелектуальна власність і міжнародні зобов’язання України в контексті балансу приватних IP-прав і публічного інтересу до забезпечення права особи на здоров’я йшлося у виступі Інни Шатової, начальника відділу права промислової власності Міністерства економіки України. Вона розповіла про пропозицію звільнення від зобов’язань за угодою ТРІПС у зв’язку з поширенням COVID-19, метою якої стало забезпечення доступу до вакцин та інших товарів, необхідних для подолання пандемії. Зокрема, пропонувалося звільнити від зобов’язань імплементації чи застосування розділів авторське право та суміжні права; промислові зразки; патенти; захист не розкриття інформації, якщо це стосується профілактики, стримування або лікування COVID-19. Спікер повідомила, що 17 червня країни ЄС та США, котрі були критично налаштовані до порушення прав ІР, перейшли до постатейного розгляду тексту цієї пропозиції. Україна наразі також підтримує постатейний розгляд і Інна Шатова висловила сподівання, що невдовзі остаточний текст буде узгоджено.

Про позицію держави стосовно «хайпу» на корона вірусі говорила Наталія Буроменська, заступниця голови Антимонопольного комітету України – державна уповноважена. Вона зазначила, що визнання ВООЗ пандемії COVID-19 стало сприятливим грунтом для недобросовісних суб’єктів, які намагалися пропонувати свої товари в умовах карантинних обмежень. АМКУ проводив моніторинг дотримання статті 15 прим. Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції». Крім того Антимонопольний комітет провів дослідження двох десятків провідних фармвиробників країни та низки телеканалів щоб з’ясувати які лікарські засоби просуваються на ринку та чи не існує при цьому уведення споживачів в оману та розповсюдження недостовірної інформації про лікарські засоби. Досліджувалися також повідомлення про якість лікарських засобів та їх ціни, за опомогою яких виробники намагалися вплинути на споживачів. Наталія Буроменська розповіла про результати цих досліджень та заходи, що їх вживав АМКУ до виявлених порушників.

Про інтелектуальну власність та доступність лікування майбутнього в ході онлайн-включення говорив Віталій Гордієнко, голова ради директорів асоціації виробників інноваційних ліків «АПРаД». За його словами інтелектуальна власність дає доступ до сучасних ліків та до інвестицій в лікування майбутнього. Говорячи про українські новації патентної охорони Віталій Гордієнко наголосив на відмінностях між нашим та європейським законодавством та підкреслив, що тепер не визнається порушенням прав, що випливають з патенту, ввезення на митну територію України у встановленому законом порядку товарів, виготовлених з використанням винаходу (корисної моделі), для досліджень та/або використання винаходу (корисної моделі) у дослідженнях, що проводяться з метою підготовки та подання інформації для реєстрації лікарського засобу. Крім того, може бути відмовлено у патентуванні нових форм відомого фармпрепарата, якщо тільки такі форми не будуть суттєво ефективнішими.

Під час онлайн-включення Дмитро Таранчук, директор із правового забезпечення АТ «Фармак» говорив про нерозривний зв’язок сфери інтелектуальної власності з процесами подолання корона вірусу у світі. Він констатував наявність проблем з доступністю вакцин від COVID-19 з якими стикаються як виробники так і уряди держав. «Ключовою проблемою дефіциту вакцин, особливо в країнах «третього світу» є обмежені виробничі потужності основних виробників вакцин, відтак особливого значення набуває питання трансферу технологій», – зазначив Дмитро Таранчук. Він розповів про сутність трансферу технологій, його переваги та наголосив на важливості дотримання прав інтелектуальної власності в цьому процесі.

Права інтелектуальної власності в епоху «корони»: альтернативи України з точки зору практика стали темою виступу Антона Капітоненка, юриста київського офісу МЮФ Baker McKenzie. Він зосередив увагу присутніх на можливих наслідках від відмови від захисту прав інтелектуальної власності. На його думку це не пришвидшить виробництво і дистрибуцію вакцин, оскільки головна проблема полягає не у правах на вакцини, а в обмеженості технологічних можливостей виробників та дефіциту сировини для виробництва вакцин. «Права інтелектуальної власності є основою співробітництва, особливо у фармацевтичній сфері, де конкуренція є найбільш жорсткою», – наголосив Анатолій Капітоненко. Ліцензійні договори часто супроводжуються передачею комерційних та технологічних таємниць, без яких передача прав на патент не досягне мети, адже компанії, яким передаються права не володіють усіма ноу-хау процесів виробництва.

Резюмуючи дискусію Вікторія Сопільняк закликала дивитися на проблему COVID-19 ширше, адже хоча корона вірусна криза і спричинила нові виклики для ІР-сфери, ми обов’язково їх поборемо і виробимо ту консолідовану позицію, яка буде найкращою для України.

Проверьте

Парадокс Конституції: чому влада на неї молиться, але не дотримується

Головна — Політика — 28 червня 2021, 08:00 Парадокс Конституції: чому влада на неї молиться, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *