13 марта, 2022 16:30

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 29 вересня — 2 жовтня

1. Вища рада правосуддя звільнила у відставку двох суддів

29 вересня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

ВРП ухвалила звільнити Книш Наталію Юріївну з посади судді Господарського суду Чернігівської області та Бондаренко Надію Володимирівну з посади судді Рівненського апеляційного суду у зв’язку з поданням заяв про відставку.

2. Член ВРП Світлана Шелест: Законодавчі зміни, які суперечать Конституції, неприпустимі

Суддівська спільнота має консолідувати свої зусилля для того, щоб не допустити втілення законодавчих новел, які суперечать Конституції України і порушують засади судочинства. Про це член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест сказала під час зустрічі з головами та заступниками голів місцевих загальних, господарських та адміністративних судів, яка відбулася за ініціативи Національної школи суддів України у форматі відеоконференції.

Світлана Шелест розповіла про головні функції та завдання Вищої ради правосуддя як ключового конституційного органу судової влади: «Ознакою правової держави є наявність органу суддівського врядування, який покликаний гарантувати незалежність судової гілки влади і захищати кожного суддю. Відповідно до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» за квотним принципом сформовано якісно новий орган. На сьогодні він повністю оновлений – із шістнадцяти делегованих членів одинадцять працюють близько одного року. Спектр наших повноважень широкий – питання суддівської кар’єри, дисциплінарної відповідальності суддів, забезпечення незалежності і авторитету правосуддя, нормативно-правова робота».

За словами Світлани Шелест, одним із пріоритетів у роботі ВРП є захист авторитету правосуддя та незалежності суддів.

«З 2017 року до сьогодні до Вищої ради правосуддя надійшло понад півтори тисячі повідомлень суддів про втручання у їхню діяльність щодо здійснення правосуддя. Близько 1300 таких повідомлень ВРП розглянула і ухвалила відповідні рішення. В окремих випадках Вища рада правосуддя звернулась із заявами до високопосадовців щодо необхідності дотримання конституційних гарантій незалежності, недоторканності суддів, неприпустимості втручання у діяльність суду, посилення охорони судів. Позиція Ради зводиться до того, що органи державної влади і посадові особи не повинні вчиняти будь-яких дій, що підривають авторитет правосуддя, брати участь в інформаційних кампаніях, спрямованих на дискредитацію судової влади. Адже довіра і повага до суддів є гарантією ефективної системи правосуддя», – зазначила член ВРП.

Надзвичайно важливою, на її переконання, є робота Ради над консультативними висновками щодо законопроєктів. «Із серпня 2019 року суб’єктами законодавчої ініціативи до парламенту внесено 58 законопроєктів, які стосуються роботи судів чи статусу суддів. ВРП затвердила 42 консультативні висновки. З 2017 року до початку роботи Верховної Ради нинішнього скликання ВРП надала 56 висновків», – розповіла Світлана Шелест.

Світлана Шелест зауважила: «Ми маємо разом долати виклики. Для нас важливо консолідували свої зусилля, не бути байдужими до процесів законотворчості і відстояти позиції, щоб вкотре не були допущені помилки, які нашкодять суспільству. Майбутнє судової влади залежить від кожного з нас. Законодавчі зміни, які суперечать Конституції і порушують засади судочинства, неприпустимі».

3. Оксана Блажівська: Зміна мережі судів не повинна погіршити доступ громадян до правосуддя

На цьому член Вищої ради правосуддя наголосила під час сьогоднішнього засідання парламентського Комітету з питань правової політики, на якому обговорювався законопроєкт № 3025а (щодо територіальної юрисдикції місцевих судів). Законопроєктом пропонується Закон України «Про судоустрій і статус суддів» доповнити нормою, згідно з якою до прийняття закону, яким буде змінена система судів, місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах раніше визначеної територіальної юрисдикції (але не пізніше 1 січня 2022 року).

Оксана Блажівська зазначила, що ВРП у консультативному висновку в цілому підтримала законопроєкт, однак звернула увагу на необхідність чіткої правової визначеності його положень. За її словами, потрібно чітко розуміти у який спосіб буде змінено мережу судів після укрупнення районів – шляхом створення нових судів чи шляхом злиття існуючих. Оксана Блажівська нагадала, що наразі ще повністю не реалізовані укази Президента України 2017 року, відповідно до яких були ліквідовані та створені місцеві та апеляційні суди. Тож при подальшій реорганізації потрібно враховувати цей чинник та в майбутньому передбачити розташування судів таким чином, щоб не ускладнювати доступ людей до правосуддя. Член ВРП зазначила, що окремої уваги вимагає унормування порядку перерозподілу справ, передачі процесуальних документів між судами у разі їх ліквідації.

4. Звільнено у відставку двох суддів

1 жовтня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку Цибенко Ірину Володимирівну з посади судді Новозаводського районного суду міста Чернігова та Кузьменко Любов Василівну з посади судді Сьомого апеляційного адміністративного суду.

5. ВРП готова завершити процедуру добору кандидатів у судді

Вища рада правосуддя в цілому підтримала законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких Законів України щодо заповнення вакантних посад суддів місцевих судів» (реєстр. № 4055 від 4 вересня 2020 року). Про це йдеться у консультативному висновку, ухваленому сьогодні на засіданні ВРП.

Законопроєкт передбачає тимчасову передачу Вищій раді правосуддя функцій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у частині завершення процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням ВККСУ від 3 квітня 2017 року № 28/зп-17.

ВРП ухвалила рішення підтримати законопроєкт в цілому за умови врахування зауважень і пропозицій, висловлених членами Ради.

6. Олег Прудивус: Проблема дефіциту фінансування судів потребує негайного вирішення

«Питання дефіциту фінансування судів потребує безальтернативного і негайного вирішення вже сьогодні. Інакше ми доведемо до колапсу не тільки судову владу, а й всю державу. Адже судова влада – це основний стрижень держави», – наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час засідання парламентського Комітету з питань правової політики, на якому обговорювалось питання щодо критичної ситуації із фінансовим забезпеченням діяльності судів.

Олег Прудивус закликав народних депутатів виважено підійти до подолання проблеми дефіциту фінансування судової влади та висловив сподівання на підтримку і розуміння щодо цього питання.

За його словами, для зміцнення судової системи і очищення її від корупції необхідно забезпечити гідне і незалежне фінансування судової влади.

На думку Олега Прудивуса, ситуація, яка склалась у судовій системі, є вкрай складною. На ефективність роботи судів впливають проблеми кадрового забезпечення та тотальне недофінансування.

«Слід зазначити, що тільки за останні місяці в західних регіонах України звільнилось близько 30 % працівників апаратів судів. Уявіть, що на нас чекає найближчим часом!» – звернувся до народних обранців член ВРП.

За результатами обговорення члени парламентського Комітету вирішили рекомендувати Верховній Раді:

— доручити Міністерству фінансів Україні надати Комітету пропозиції стосовно перерозподілу бюджетних коштів задля фінансування потреб судової системи;

— рекомендувати Кабінету Міністрів України терміново розробити та внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо збільшення видатків на фінансування потреб судової влади для забезпечення виплати судової винагороди, заробітної плати працівникам апаратів судів та фінансування поточних видатків на здійснення судочинства в повному обсязі у 2020 році;

— надіслати це рішення Прем’єр-міністру України та Міністру фінансів України.

7. Оксана Блажівська: Ініціатива залучити ВРП до завершення процедури добору кандидатів у судді цілком обґрунтована

Пропозиція законопроєкту № 4055 щодо шляхів подолання кадрової кризи у судовій системі є цілком слушною та обґрунтованою. Про це сказала член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська, коментуючи ухвалення консультативного висновку Ради щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо заповнення вакантних посад суддів місцевих судів» (реєстр. № 4055).

Законопроєкт розроблено з метою завершення добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ) 3 квітня 2017 року. Ним пропонується до моменту формування складу ВККСУ покласти на ВРП повноваження щодо завершення процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду та провести конкурс на зайняття вакантної посади судді місцевого суду. Передбачається, що Національна школа суддів України буде залучена до перевірки практичних завдань, виконаних учасниками конкурсу.

«Прийняття зазначеного законопроєкту не лише сприятиме справедливому вирішенню питання щодо захисту права кандидатів на зайняття посад суддів місцевих судів, а й дасть змогу державі виконати обов’язок із своєчасного заповнення вакантних посад суддів та забезпечення реалізації прав громадян на доступ до правосуддя», – зазначила Оксана Блажівська.

За її словами, кандидати на посади суддів пройшли досить складну і тривалу процедуру добору і мали правомірні очікування щодо реалізації свого права на зайняття посади судді. Однак через раптове припинення повноважень ВККСУ вони опинилися у стані правової невизначеності.

Відповідно до законопроєкту ВРП має затвердити тимчасове положення про методику оцінювання кандидата на посаду судді місцевого суду за результатами складення ним кваліфікаційного іспиту, тимчасове положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді місцевого суду, а також залучити Національну школу суддів України та/або інших фахівців у сфері права до перевірки виконаних практичних завдань за результатами складання кваліфікаційного іспиту кандидатами на посаду судді місцевого суду.

За словами Оксани Блажівської, у консультаційному висновку зазначено, що ВРП в цілому підтримала законопроєкт, вказавши на потребу доопрацювання окремих положень для уникнення труднощів у їх застосуванні та дотримання принципу правової визначеності.

Проверьте

Красивые поздравления на 8 марта в стихах, открытках и прозе

Вот и наступил один из самых ожидаемых и прекрасных весенних праздников – Международный женский день …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *