1. Щорічна доповідь ВРП про стан забезпечення незалежності суддів має стати основою для вдосконалення законодавства, – Олексій Маловацький
У Вищій раді правосуддя відбулося третє регіональне обговорення Щорічної доповіді ВРП про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік за участю суддів місцевих судів першої та апеляційної інстанцій у Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській та Одеській областях.
«Цей документ є показником стану дотримання незалежності судів і судової влади в Україні та підставою для подальшого вдосконалення законодавства у частині статусу судді, а також інших похідних актів правового регулювання, спрямованих на забезпечення сталого функціонування судової влади», – наголосив заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, який є секретарем постійної комісії Ради з підготовки щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.
Він розповів, що ВРП наразі здійснює моніторинг виконання рекомендацій, викладених у Доповіді за 2019 рік, щоб зрозуміти, чи вирішуються проблеми, на які вказала Рада.
Відбулися обговорення ролі та практики Вищої ради правосуддя у забезпеченні незалежності судової влади в Україні та обмін думками щодо посилення незалежності та неупередженості судової влади в Україні в контексті стандартів і рекомендацій Ради Європи. Також під час заходу йшлося про виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групі справ Олександра Волкова, які стосуються питань незалежності та неупередженості судової влади, системи судової дисципліни та просування по службі. Учасники обговорили кроки, які потрібно здійснити для посилення захисту незалежності суддів в Україні, та сформулювали відповідні рекомендації.
2. Оголошено Всеукраїнський студентський конкурс з вирішення судового спору та написання судового рішення
Вища рада правосуддя за сприяння Проєкту підтримки судової реформи, який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, оголошує Всеукраїнський студентський конкурс з вирішення судового спору та написання судового рішення.
3. ВРП активно застосовує у своїй діяльності висновки Консультативної ради європейських суддів
Про це заявив Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час презентації третього офіційного видання документів Консультативної ради європейських суддів (КРЄС).
За його словами, нинішня діяльність ВРП, яку вона здійснює спільно з іншими органами суддівського врядування та самоврядування, відповідає кожному із завдань, визначених Консультативною радою європейських суддів. А саме:
— відбір та призначення суддів;
— просування суддів по службі;
— оцінювання суддів;
— вирішення дисциплінарних та етичних питань;
— навчання суддів;
— контроль та управління самостійним бюджетом;
— адміністрування судів;
— захист іміджу правосуддя;
— надання консультативних висновків щодо законопроєктів, які стосуються питань правосуддя;
— співпраця з іншими органами на національному та міжнародному рівнях.
Презентуючи третє видання документів КРЄС, Голова Відділу з реформ сектору правосуддя Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ліліт Данеґян-Босслер зазначила, що воно є квінтесенцією глобальних стандартів діяльності судових систем країн-членів Ради Європи, оскільки містить аналіз досвіду різних тематичних сфер, експертних знань, які мають бути перетворені на загальну практику.
Як зазначив Андрій Овсієнко, у межах виконання покладених на ВРП повноважень, Рада використовує висновки КРЄС, особливо в частині надання обов’язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, а також в частині вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.
4. ВРП закликає правничу спільноту активніше долучатися до створення робочої групи з удосконалення законодавства у сфері судоустрою
Вища рада правосуддя очікує на пропозиції від правничої спільноти щодо делегування своїх представників до складу робочої групи з удосконалення законодавства у сфері судоустрою.
Як повідомлялося, Вища рада правосуддя ініціювала створення робочої групи з удосконалення законодавства у сфері судоустрою і статусу суддів. До неї планується залучити професійні та громадські об’єднання суддів, наукову спільноту та міжнародні організації, які співпрацюють з Україною у сфері права та судочинства.
З метою співпраці у галузі аналізу законодавства, наукових досліджень тощо Вища рада правосуддя уклала меморандуми про співробітництво з Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова, Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого (Харків), Національним університетом «Одеська юридична академія», Інститутом права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
ВРП додатково звернулася до вказаних установ, а також до Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного університету «Києво-Могилянська академія» із проханням надати пропозиції щодо представників наукової спільноти для включення до складу робочої групи.
5. Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький: Суди зараз потребують наповнення розумними відповідальними молодими правниками
26 жовтня 2020 року Вища рада правосуддя анонсувала Всеукраїнський студентський конкурс із вирішення судового спору та написання судового рішення. Цей конкурс розрахований на студентів-правників 3–5 курсів з усієї України, які відповідають простим вимогам: знання державної мови та навчання в юридичному виші. Однак найголовніше — це бажання пов’язати своє життя з роботою в судовій системі.
Проблеми кадрового голоду в судах, відсутності достатньої кількості суддів і браку кадрів в апараті місцевих і апеляційних судів потребують негайного вирішення, але чи потрібно для цього залучення активної молоді? Про мету та актуальність проведення Конкурсу від ВРП, а також про власні очікування розповів заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький.
6. ВРП потребує реальних важелів для реалізації своїх конституційних повноважень
Рекомендації парламентських слухань на тему: «На шляху до справедливого судочинства в Україні» мають містити положення щодо надання Вищій раді правосуддя реальних важелів для реалізації її конституційних повноважень у повному обсязі – права внесення законопроєктів та конституційних подань. Про це йдеться у листі Голови ВРП Андрія Овсієнка до Міністра юстиції України.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 16 вересня 2020 року № 903-IX Кабінет Міністрів України має подати до парламенту пропозиції до проєкту рекомендацій парламентських слухань, які відбудуться 18 листопада 2020 року. Для підготовки документа ВРП надала Міністерству юстиції інформаційно-аналітичні матеріали на 756 аркушах та узагальнені пропозиції до проєкту рекомендацій.
7. Розпочалася процедура відрядження до семи судів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 27 жовтня 2020 року №№ 2953/0/15-20, 2954/0/15-20, 2955/0/15-20, 2956/0/15-20, 2957/0/15-20, 2958/0/15-20, 2959/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:
Тетіївського районного суду Київської області – 1 судді;
Київського районного суду міста Одеси – 1 судді;
Закарпатського апеляційного суду – 1 судді;
Тульчинського районного суду Вінницької області – 2 суддів;
Ковельського районного суду Волинської області – 2 суддів;
Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області – 5 суддів;
Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області – 3 суддів.
8. Член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська: Законопроєкт № 3711 – дієвий механізм вирішення проблеми кадрового дефіциту в судах
Однією з найбільш актуальних і обговорюваних тем в юридичній спільноті на сьогодні є законопроєкт № 3711, який 22 червня 2020 року був внесений до парламенту Президентом України Володимиром Зеленським як невідкладний, та Висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) щодо нього.
Такі обговорення серед правників є індикатором наявної проблеми в судовій системі, інструментом вирішенням якої справедливо може стати саме законопроєкт № 3711.
Варто зауважити, що запропоновані законопроєктом № 3711 зміни дадуть змогу Вищій раді правосуддя сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та, як наслідок, запустити процес добору, кваліфікаційного оцінювання суддів та вирішити інші питання суддівської кар’єри.
Проєкт закону № 3711 можна вважати рушійною компромісною силою у реформуванні судової системи.
9. ВРП звільнила у відставку трьох суддів
29 жовтня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:
Ніколаєва Максима Вікторовича – з посади судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області;
Семенюка Костянтина Миколайовича – з посади судді Чернівецького апеляційного суду;
Орлова Ігоря Володимировича – з посади судді Луганського апеляційного суду.
Розгляд заяви Лобанова Володимира Андрійовича про звільнення з посади судді Деснянського районного суду міста Києва у відставку Вища рада правосуддя вирішила відкласти.
10. Суддівський корпус поповниться сімома новими суддями
За результатами розгляду матеріалів 29 жовтня 2020 року Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення:
ТАНАСІЙЧУК Наталії Миколаївни – на посаду судді Шевченківського районного суду міста Чернівців;
БУРЛАКИ Олександра Васильовича – на посаду судді Солом’янського районного суду міста Києва;
ШЕПТИЦЬКОЇ Наталії Вікторівни – на посаду судді Рожищенського районного суду Волинської області;
БОНДАРЕНКО Марини Сергіївни – на посаду судді Дарницького районного суду міста Києва;
ЖУКОВСЬКОЇ Олександри Юріївни – на посаду судді Дубенського міськрайонного суду Рівненської області;
ПІНЬКОВСЬКОГО Романа Володимировича – на посаду судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області;
ГОМАДИ Валентина Андрійовича – на посаду судді Ленінського районного суду міста Харкова.
11. Звільнено Голову Державної судової адміністрації України
Вища рада правосуддя звільнила з посади Голови Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка за власним бажанням.
12. Суддю Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Надію Трофимову тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до неї дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 30 жовтня 2020 року.
Згідно із частиною сьомою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і частиною другою статті 62 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», враховуючи рішення, ухвалене Першою Дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя 30 жовтня 2020 року, суддю Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Трофимову Надію Анатоліївну відсторонено від здійснення правосуддя.
13. Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький: Міжнародні експерти при формуванні органів суддівського врядування можуть мати лише дорадчий голос
Залучення міжнародних експертів для вирішення питань, що стосуються формування суддівського корпусу та органів суддівського врядування в Україні, загалом відповідає принципам конституційності, однак їхня участь є доцільною та виваженою в рамках виконання ними дорадчих функцій, а їхні позиції можуть мати лише рекомендаційний характер. Інакше — під сумнів ставиться незалежність та суверенітет нашої держави. Про це зазначив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький у коментарі для видання «Юридическая практика».
Олексій Маловацький нагадав, що до Парламенту Президентом України був поданий як невідкладний законопроєкт № 3711, яким запропоновано визначити порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. «Зокрема, у самому законопроєкті вже пропонується, щоб процес добору суддів здійснювався конкурсною комісією саме у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів», — зауважив він.
Заступник Голови ВРП переконаний, що наразі як для судової системи, так і для всього суспільства є вкрай важливим ухвалення законопроєкту № 3711, який надасть можливість нарешті сформувати ВККСУ, розв’яже проблему дефіциту суддів та відновить право громадян на доступ до правосуддя.
14. ВРП пропонує істотно доопрацювати законопроєкт щодо забезпечення поетапного впровадження ЄСІТС
Про це йдеться у консультативному висновку Вищої ради правосуддя щодо законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи» (№ 3985). Документ передбачає поетапне впровадження функціонування ЄСІТС. З огляду на те, що зміст проєкту суперечить Конституції України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів», не узгоджується з іншими нормами процесуальних кодексів та не вирішує по суті порушену у пояснювальній записці проблематику, ВРП рекомендує законопроєкт істотно доопрацювати.
15. ВРП: Питання вдосконалення процедури переведення суддів є актуальним
Про це зазначено у консультативному висновку щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо переведення суддів» № 4072. Ним визначаються строки та періодичність оголошення процедури заповнення вакантних посад суддів шляхом переведення та передбачається проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів місцевих судів, на які діючі судді не виявили бажання бути переведеними, серед кандидатів на посаду судді.
У висновку зазначається, що питання вдосконалення процедури переведення суддів є актуальним та може бути підтримане з огляду на таке:
добір кандидатів та кваліфікаційне оцінювання суддів, які виявили намір перевестись до іншого суду, проводились на різних умовах, уніфікувати які після закінчення добору та оцінювання об’єктивно неможливо; за умови складання єдиного рейтингу кандидатів на посаду судді і суддів, які претендують на переведення, визначення переможців було б завідомо несправедливим та призвело б до непрямої дискримінації кандидатів, які перебували у резерві на заміщення вакантних посад суддів місцевих загальних судів.
Вища рада правосуддя підтримує законопроєкт за умови врахування її пропозицій та зауважень.
16. ВРП взяла участь у консультаціях щодо Спільного висновку Венеційської комісії і Генерального директорату з прав людини і верховенства права РЄ на законопроєкт № 3711
30 жовтня 2020 року за сприяння проєктів Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та «Підтримка конституційних і правових реформ, конституційне правосуддя та допомога Верховній Раді України у проведенні реформ, спрямованих на підвищення її ефективності» проведено консультації стосовно Спільного висновку Венеційської комісії і Генерального директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» (законопроєкт № 3711).
Андрій Овсієнко зазначив, що є всі підстави говорити про законопроєкт № 3711 як про вкрай нагальний, оскільки запропоновані ним положення мають виправити недоліки попередніх змін і привести законодавство у відповідність до Конституції та до рішень Конституційного Суду України. Проєкт має дві мети: формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та врегулювання питань щодо можливості здійснення правосуддя суддями Верховного Суду України. Вища рада правосуддя та уся суддівська спільнота зацікавлені у тому, щоб склад нової ВККСУ був визначений якомога швидше та сформувався зі знаних, доброчесних фахівців у галузі права, яким би довіряло як суспільство, так і судова система.
Щодо посилання про сумніви у доброчесності членів ВРП та представників органів судової влади, яке міститься у тексті Висновку, Андрій Овсієнко зауважив, що президент Венеційської комісії пан Джанні Букіккіо у відповідь на звернення ВРП запевнив, що під час віртуальних зустрічей делегація Венеційської комісії не була поінформована про імена окремих представників судової влади чи членів Вищої ради правосуддя. Були озвучені загальні твердження, але імена конкретних осіб не згадувалися
Андрій Овсієнко констатував, що ВРП поділяє бачення Венеційської комісії, висловлене щодо поточної ситуації, яка склалась у судовій системі України у зв’язку із дефіцитом кадрів та потребує невідкладного вирішення. «Наше спільне завдання – знайти компромісний варіант вирішення окреслених проблем та недопущення їх повторення у майбутньому», – зазначив Голова ВРП.