1. ВРП ухвалила рішення про звільнення дев’ятьох суддів у відставку
10 листопада 2020 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Авалян Наталію Михайлівну – з посади судді Луганського апеляційного суду;
Шестака Олександра Івановича – з посади судді Дзержинського районного суду міста Харкова;
Мусулевського Ярослава Андрійовича – з посади судді Херсонського міського суду Херсонської області;
Сіренко Ольгу Іванівну – з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду;
Гудим Ольгу Михайлівну – з посади судді Царичанського районного суду Дніпропетровської області;
Кіосак Наталію Олександрівну – з посади судді Тиврівського районного суду Вінницької області;
Папаценка Павла Ілліча – з посади судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області;
Березовського Олексія Дмитровича – з посади судді Городнянського районного суду Чернігівської області;
Грицаюк Ніну Миколаївну – з посади судді Самарського районного суду міста Дніпропетровська.
2. У ВРП високо оцінюють співпрацю в межах «Проєкту підтримки судової реформи»
ВРП та Проєкт продовжують співпрацювати у напрямі посилення судових комунікацій і покращення доступу до правосуддя. Основні напрями такої роботи: стандартизація комунікацій; підвищення навичок прессекретарів та суддів-спікерів; розроблення комунікаційних політик; інтегрування гендерної рівності в судові комунікації.
3. ВРП просить Офіс Генпрокурора надати інформацію про розслідування факту втручання в діяльність судді
Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні за фактами, викладеними у повідомленні судді Корольовського районного суду міста Житомира Шалоти Костянтина Валерійовича.
10 лютого 2020 року до ВРП надійшло повідомлення судді Костянтина Шалоти про втручання у його діяльність. Суддя повідомив, що 5 лютого 2020 року до його службового кабінету зайшов невідомий йому чоловік, який представився начальником слідчого відділу управління Служби безпеки України в Житомирській області, та, пред’явивши службове посвідчення, почав вимагати від судді пояснень щодо справ, які він розглядав. На думку судді, вказане свідчить про намагання чинити тиск на нього з метою схилити до ухвалення певних рішень при розгляді низки клопотань, а також є посяганням на незалежність судді, проявом неповаги до суду.
ВРП дійшла висновку, що обставини, про які йдеться у повідомленні, пов’язані з професійною діяльністю судді та перебуванням у його провадженні як слідчого судді низки клопотань, які надійшли на розгляд з УСБУ в Житомирській області. Така поведінка посадової особи вказаного правоохоронного органу могла бути засобом впливу на суддю з метою спонукання до прийняття певних рішень. Встановлені під час перевірки обставини дають підстави для висновку про можливе втручання у діяльність судді, а тому, на думку ВРП, повинні бути перевірені правоохоронними органами у порядку, встановленому КПК України.
4. ВРП у своїй діяльності неухильно дотримується принципу відкритості та прозорості
Дотримання принципів відкритості та прозорості у діяльності Вищої ради правосуддя забезпечується шляхом публічного розгляду питань на засіданнях Ради та Дисциплінарних палат (окрім закритих засідань, які проводяться у виняткових випадках, за наявності підстав, визначених Законом України «Про Вищу раду правосуддя»); оприлюднення на офіційному вебсайті Ради оперативних результатів розгляду питань порядку денного засідань Ради, її органів, а також рішень Ради та її органів; надання доступу до публічної інформації, якою володіє Рада.
ВРП як розпорядник інформації вживає всі заходи для забезпечення доступу до інформації та задоволення суспільного інтересу у повному обсязі. Уся публічна інформація є потенційно доступною для отримання заінтересованими особами, крім обмежень, прямо встановлених законом. За десять місяців 2020 року Радою надано відповіді на 619 запитів на публічну інформацію. З них лише 12 запитів стосувалися ознайомлення з одноособовими ухвалами члена Вищої ради правосуддя.
5. Судді у відставці наголошують на потребі невідкладного ухвалення законопроєкту № 3711
Про це йдеться у висновку Громадської організації «Всеукраїнська Асоціація суддів у відставці» щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування», реєстр. № 3711.
Як відомо, 5 листопада 2020 року законопроєкт № 3711, на ухвалення якого чекала юридична спільнота і громадяни, Верховна Рада України направила на повторне перше читання. Тобто вирішення проблеми кадрового голоду знову відкладено на невизначений термін.
У висновку Асоціації суддів привертається увага до надзвичайної ситуації в судах, зумовленої кадровим дефіцитом. Через ліквідацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вже рік заблокована процедура добору суддів. Наразі в деяких судах бракує більш ніж 50 % штатної чисельності суддів. Крім того, близько 2000 суддів уже мають достатній стаж роботи для виходу у відставку. На тлі щорічного збільшення кількості звернень громадян до суду ситуація є критичною та потребує нагального вирішення шляхом ухвалення законопроєкту № 3711.
ГО «Всеукраїнська Асоціація суддів у відставці» також зазначила, що законопроєкт № 3711 отримав схвальний відгук Венеційської комісії.
7. ВРП розгляне рекомендації ВККСУ про призначення кандидатів суддями після завершення судових процедур
Відповідь на колективне звернення кандидатів у судді, у якому висловлено прохання розпочати розгляд матеріалів щодо внесення Президентові України подань про призначення суддями місцевих господарських та адміністративних судів.
На розгляді ВРП перебуває 76 рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо призначення кандидатів на посади суддів місцевих адміністративних та господарських судів у межах конкурсу, оголошеного 9 серпня 2019 року. Рішення ВККСУ є предметом оскарження.
Кандидати на посаду судді у зверненні до ВРП зазначили, що позивач, який у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду оскаржував рішення ВККСУ в частині допуску до участі в конкурсі, оголошеному 9 серпня 2019 року, 22 жовтня 2020 року подав заяву про відмову від позовних вимог у справі № 9901/517/19.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду відкрито провадження у справі, де оскаржується рішення ВККСУ про затвердження рейтингу учасників конкурсу (справа № 9901/342/20).
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» на ВРП покладено обов’язок щодо перевірки дотримання Комісією процедури призначення та проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді. Рада зможе здійснити оцінку рекомендацій ВККСУ та інших обставин у сукупності після завершення судових процедур з приводу конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих господарських і адміністративних судів, оголошеного 9 серпня 2019 року, з урахуванням ухвалених Верховним Судом рішень у згаданих адміністративних справах.
7. ВРП ухвалила внести Президентові України подання про призначення трьох суддів
12 листопада 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення на посади до місцевих судів:
ХАЙНАЦЬКОГО Євгена Сергійовича – на посаду судді Печерського районного суду міста Києва;
НАУМОВА Олександра Олександровича – на посаду судді Шевченківського районного суду міста Запоріжжя;
ХОДАКІВСЬКОГО Максима Петровича – на посаду судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська.
8. Понад 55 тисяч дисциплінарних скарг розглянуто ВРП з 2017 року
З лютого 2017 року по жовтень 2020 року Вищою радою правосуддя розглянуто 55805 дисциплінарних скарг щодо суддів.
Дисциплінарними палатами Вищої ради правосуддя ухвалено 514 рішень про притягнення 548 суддів до дисциплінарної відповідальності та застосування до суддів дисциплінарних стягнень у виді:
попередження – 214 суддів; догани – 88 суддів; суворої догани – 60 суддів; тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя – 32 судді; внесення подання про звільнення судді з посади – 154 судді (вчинення істотного дисциплінарного проступку).
Відсоток випадків притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності незначний – менш ніж 1%. Це свідчить, що твердження про недовіру до судів здебільшого безпідставні.
9. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 12 листопада 2020 року № 3105/0/15-20 та № 3106/0/15-20 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Тульчинського районного суду Вінницької області та до Березанського районного суду Миколаївської області до 23 листопада 2020 року.