29 марта, 2022 10:45

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 20 — 24 липня

1. Президент України підтримав подання ВРП про призначення 34 суддів

Указом Президента України Володимира Зеленського від 17 липня 2020 року № 279/2020 до місцевих загальних судів призначено 34 судді. Рішення внести подання про призначення вказаних суддів Вища рада правосуддя ухвалила 26 травня 2020 року.

2. Судді у відставці: В Антикорупційній стратегії треба закріпити відповідальність за втручання у діяльність судової гілки влади

У проєкті Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки необхідно передбачити заборону на втручання у діяльність Вищої ради правосуддя як конституційного органу, унеможливити будь-який вплив на органи суддівського самоврядування, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України і судову гілку влади загалом. На цій потребі наголошують члени Громадського об’єднання «Всеукраїнська асоціація суддів у відставці» у своєму висновку щодо проєкту стратегії.

3. Прибрати неконституційні положення профільних законів – це ключове завдання реальної судової реформи

«Важливо, що проєкт «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» (№ 3711) передбачає виправлення помилок, які сталися через попередні спроби реалізувати деякі гасла «про переділ» у законі від 16 жовтня 2019 року № 193-ІХ. Прибрати неконституційні положення профільних законів – це ключове завдання реальної судової реформи», – переконаний Павло Гречківський.

4. Голова ВРП Андрій Овсієнко: Відсутність процедури наповнення судів новими кадрами відбивається насамперед на звичайних громадянах

Проблема кадрового забезпечення судів потребує негайного вирішення. На цьому наголосив Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко в інтерв’ю. «За період з квітня по червень 2020 року ВРП направила Президенту подання на призначення понад 430 кандидатів на посади суддів. Це ті кандидати, рекомендації щодо яких за результатами конкурсного відбору були скеровані до ВРП попереднім складом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Але це, безумовно, не вирішує питання дефіциту кадрів. На сьогодні цей дефіцит становить близько 32%. До того ж 30% суддів на сьогодні мають право на відставку. Постійний відтік суддівських кадрів призводить до зростання кількості вакансій, тому якомога швидше потрібно запустити механізм наповнення судів новими кадрами», – зазначив Андрій Овсієнко.

5. Звільнено керівника секретаріату Вищої ради правосуддя

Вища рада правосуддя звільнила Пушкаря Сергія Івановича з посади керівника секретаріату Вищої ради правосуддя.

Сергій Пушкар обіймав посаду керівника секретаріату Вищої ради правосуддя з 23 березня 2017 року. 16 липня 2020 року він подав до Вищої ради правосуддя заяву про звільнення із займаної посади за угодою сторін.

6. Асоціація розвитку суддівського самоврядування: Питання доброчесності не можуть бути предметом Антикорупційної стратегії

Запропоновані проєктом Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки заходи (в частині правосуддя) відірвані від реальних причин корупції та умов, що їй сприяють. На цьому наголошує у своєму висновку Асоціація розвитку суддівського самоврядування.

Асоціація вважає, що твердження про високий рівень недовіри саме до органів суддівського врядування і судів є неприйнятним: «Вказане не підтверджується будь-якими реальними дослідженнями у сфері запобігання корупції, недовіра – це у значній мірі наслідок тривалої інформаційної кампанії з паплюження судової влади».

Асоціація підтримує у повному обсязі позицію ВРП та вважає, що проєкт Антикорупційної стратегії є неприйнятним та потребує суттєвого доопрацювання.

7. Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький: Перелік суддівських порушень необхідно переглянути, особливо в частині етичних норм

Проблема притягнення суддів до відповідальності за ухвалені ними рішення за статтею 375 Кримінального кодексу України існувала вже давно. Нещодавно Конституційний Суд України визнав неконституційною статтю 375 КК України. Цю ситуацію прокоментував виданню «Юридична практика» заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький. На його думку, перелік суддівських порушень необхідно переглянути, особливо в частині етичних норм. Також він вважає доцільним введення певного збору за подання скарги до ВРП, що сприяло б зменшенню кількості необґрунтованих скарг на суддів. «На мій погляд, особа, що подає необґрунтовані скарги, має нести хай не відповідальність, але додаткове обтяження. Наприклад, у вигляді судового збору. Є приклади, коли одна і та сама особа подає 350 скарг. А на проходження одного такого документа через секретаріат ВРП витрачається близько 268 грн з державного бюджету. З початку цього року нами оброблено більше п’яти тисяч звернень – витрачені кошти можна було б спрямувати на розвиток судової системи», – запропонував заступник Голови ВРП.

8. Вища рада правосуддя протягом першого півріччя 2020 року звільнила 129 суддів

У 2020 році за загальними обставинами звільнено 116 суддів: у зв’язку з поданням заяв про відставку – 115, у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням – 1. За особливими обставинами звільнено 13 суддів: 10 з них – за вчинення істотного дисциплінарного поступку, 3 – внаслідок визнання їх такими, що не відповідають займаній посаді, за результатами кваліфікаційного оцінювання. Станом на 20 липня 2020 року фактична кількість суддів у судах України становить 5286 при визначеній кількості 7295. Здійснювати правосуддя мають повноваження 4662 судді. Тож нестача суддівських кадрів у судах сягає майже 30%.

9. Протягом першої половини 2020 року Вища рада правосуддя отримала 5026 скарг щодо дисциплінарного проступку судді

Упродовж цього періоду Дисциплінарні палати та члени ВРП повністю завершили розгляд 7594 дисциплінарних скарг (включно з тими, що надійшли у попередні роки). За результатами їх розгляду ухвалено 4517 рішень. Усього за перше півріччя Дисциплінарні палати ВРП прийняли 56 рішень про притягнення до дисциплінарної відповідальності 60 суддів. За результатами розгляду дисциплінарних справ до суддів застосовані такі види дисциплінарних стягнень.

10. За перше півріччя 2020 року до Вищої ради правосуддя надійшло 176 повідомлень про втручання у діяльність суддів

За шість місяців з початку року Вища рада правосуддя розглянула 144 таких повідомлення та ухвалила 26 рішень про вжиття заходів реагування. 105 повідомлень про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та про дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя, Вища рада правосуддя розцінила як такі, що не містять підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя. На кінець першого півріччя нерозглянутими залишаються 123 повідомлення про втручання.

11. Асоціація розвитку суддівського самоврядування України: ГРД має бути реформована зі зміною назви на Раду громадського контролю при Вищій раді правосуддя

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України вважає неприйнятними законодавчі зміни, які пропонуються законопроєктом № 3534 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення участі Громадської ради доброчесності у оцінюванні на відповідність займаній посаді судді». Асоціація погоджується із висновком Вищої ради правосуддя (затвердженим рішенням № 2077/0/15-20 від 9 липня 2020 року) про те, що законопроєкт № 3534 не відповідає заявленій меті удосконалення законодавства щодо прискорення проведення кваліфікаційного оцінювання на відповідність судді займаній посаді та суперечить вимогам нормотворчої техніки щодо раціонального та адекватного врегулювання суспільних відносин.

12. ВРП ухвалила рішення щодо забезпечення авторитету правосуддя у зв’язку з інформаційною кампанією, яка загрожує незалежності судової влади

ВРП вирішила звернути увагу посадових осіб НАБУ на необхідність утримуватися від заяв та публічних висловлювань, участі в інформаційній кампанії, які впливають на незалежність судової влади та підривають авторитет правосуддя в цілому.

13. ВРП звільнила суддю Чугуївського міського суду Харківської області у відставку

ВРП ухвалила звільнити Ковригіна Олександра Сергійовича з посади судді Чугуївського міського суду Харківської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

14. Колектив Артемівського міськрайонного суду Донецької області зможе поповнитися двома суддями

23 липня 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення двох суддів на посади до Артемівського міськрайонного суду Донецької області – Рибкіної Наталі Миколаївни та Феняка Олександра Романовича.

15. ВРП продовжила строк тимчасового відсторонення судді Дзержинського районного суду міста Харкова від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

Вища рада правосуддя на засіданні 23 липня частково задовольнила клопотання Генерального прокурора Ірини Венедіктової про продовження строку тимчасового відсторонення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Грищенко Ірини Олексіївни від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

16. Відбудеться обговорення проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки

31 липня 2020 року о 10:00 відбудеться обговорення проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, розробленого Національним агентством з питань запобігання корупції. У заході, організованому Вищою радою правосуддя в режимі відеоконференції, візьмуть участь судді Вищого антикорупційного суду, апеляційних та місцевих судів, представники Ради суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України, суддівської та професійної спільноти.

17.Вища рада правосуддя звернулася до Офісу Генерального прокурора із проханням розслідувати втручання у діяльність членів ВРП

22 липня 2020 року до Вищої ради правосуддя надійшли повідомлення членів ВРП Віктора Грищука, Павла Гречківського та Олега Прудивуса про втручання у їхню діяльність. Як передбачено пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», член ВРП зобов’язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність до ВРП упродовж п’яти днів після того, як йому стало відомо про таке втручання. Рішенням від 23 липня 2020 року ВРП звернулась до Офісу Генерального прокурора з проханням забезпечити перевірку цих повідомлень із дотриманням приписів статті 19 Конституції України та статті 214 «Початок досудового розслідування» Кримінального процесуального кодексу України.

Читайте також: Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 14–21 липня

Проверьте

Красивые поздравления на 8 марта в стихах, открытках и прозе

Вот и наступил один из самых ожидаемых и прекрасных весенних праздников – Международный женский день …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *