2 мая, 2024 12:13
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 11–15 жовтня 2021 року

1. Діяльність секретаріату ВРП протягом січня – вересня 2021 року в цифрах

Впродовж січня – вересня 2021 року секретаріатом Вищої ради правосуддя розглянуто 2328 звернень: 2055 – від фізичних осіб, 170 – від юридичних осіб, 65 – від народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України, 38 – від об’єднань громадян, а також 508 запитів на інформацію.

За перші дев’ять місяців 2021 року підготовлено 15 375 супровідних листів про надіслання до відповідних установ, суддям, скаржникам копій  актів, прийнятих Вищою радою правосуддя, дисциплінарними палатами ВРП та членами Ради, видано 24 575 копій актів ВРП та її органів.

 2.    Ефект доміно, або до чого призводить недофінансування судової влади

В українських місцевих та апеляційних судах спостерігається критичний стан виплати заробітної плати працівникам апаратів. Це призводить до масового звільнення кваліфікованих досвідчених кадрів.

Водночас у судах скаржаться на дефіцит коштів для забезпечення поточної роботи – надсилання поштової кореспонденції, оплати інтернет-зв’язку та комунальних послуг тощо.

У результаті громадяни позбавляються конституційного права на доступ до правосуддя та судовий захист своїх прав і свобод.

Таким чином, відсутність гідного фінансування судової влади впливає на ефективність здійснення правосуддя, а також є прямим втручанням у її незалежність.

За ініціативою ВРП пропонується внести зміни до законодавства, визначивши посадовий оклад працівників апаратів судів з урахуванням інстанції суду у відсотковому співвідношенні до посадового окладу судді та із застосуванням регіонального коефіцієнта.

3.     Впродовж січня – вересня 2021 року ВРП прийняла рішення про звільнення 170 суддів

За загальними обставинами звільнено 163 суддів, а саме:

у зв’язку з поданням заяви про відставку – 160; у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням – 3.

За особливими обставинами звільнено 7 суддів, зокрема:

за вчинення істотного дисциплінарного поступку – 6; за результатами кваліфікаційного оцінювання суддю визнано таким, що не відповідає займаній посаді (підпункт 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України) – 1.

Станом на 11 жовтня 2021 року фактична кількість суддів у судах України –5230 за визначеної кількості – 7304. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4660 суддів. Вакантними залишаються 2074 суддівські посади.

4.     Із початку року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 86 суддів

Протягом перших дев’яти місяців 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 86 суддів:

до місцевих загальних судів – 36 суддів; до місцевих адміністративних судів – 31 судді; до місцевих господарських судів – 17 суддів; до Верховного Суду – 2 суддів.

5.     ВРП звільнила у відставку суддю Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області

12 жовтня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку Куропятник Ольгу Михайлівну – з посади судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області.

6.     ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Козівського районного суду Тернопільської області

ВРП 12 жовтня 2021 року вирішила відрядити суддю Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків Ірину Ігорівну до Козівського районного суду Тернопільської області з 2 листопада 2021 року строком на один рік.

7.     З початку 2021 року ВРП розглянула 249 повідомлень про втручання в діяльність суддів

З початку року до ВРП надійшло 211 повідомлень про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. З урахуванням повідомлень, які надійшли в попередні періоди, за перші дев’ять місяців 2021 року Рада розглянула 249 повідомлень.

За результатами розгляду 77 повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ухвалено 65 рішень про вжиття заходів реагування:

звернення до прокуратури та органів правопорядку стосовно надання інформації про розкриття та розслідування злочинів; внесення до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, тощо.

Розглянувши 172 повідомлення суддів, Рада ухвалила 37 рішень про запровадження, 162 висновки членів ВРП про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

8.     Розпочалася процедура відрядження суддів до Лугинського районного суду Житомирської області

Відповідно до рішення від 12 жовтня 2021 року № 2079/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 1 судді до Лугинського районного суду Житомирської області.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до ВРП документи.

9.     ВРП зустрілась із суб’єктами формування Конкурсної комісії з обрання членів ВККСУ

За ініціативи ВРП відбулась робоча зустріч із суб’єктами формування першого складу Конкурсної комісії, яка утворюється для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та формування переліку кандидатів, які відповідають критеріям доброчесності та професійної компетентності.

Метою заходу стало обговорення практичних питань, пов’язаних із початком роботи першого складу Конкурсної комісії, зокрема: затвердження регламенту і положення про проведення конкурсу, надання приміщення, фінансування, а також питання, коли саме розпочне свою роботу Конкурсна комісія.

10.     ВРП вирішила звернутися до Служби судової охорони та Офісу Генерального прокурора з приводу фактів, повідомлених суддею Шевченківського районного суду міста Києва

Суддя Шевченківського районного суду міста Києва повідомила, що в інтернеті розміщено відеоматеріал, пов’язаний із судовою справою, яка перебувала в її провадженні. Зокрема, на відео особа (голос за кадром) неодноразово погрожує життю та здоров’ю судді М. Антонюк, а також закликає до вчинення насильства щодо неї у зв’язку із винесенням ухвали, якою відмовлено в задоволенні скарги цієї особи.

ВРП вирішила звернутися до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із забезпечення особистої безпеки суддів та охорони приміщення Шевченківського районного суду міста Києва та до Офісу Генерального прокурора щодо перевірки у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, обставин, зазначених у повідомленні судді Шевченківського районного суду міста Києва.

 

11.  Кількість дисциплінарних скарг, які надходять до ВРП, щодня збільшується

Зокрема, з 5 серпня по 11 жовтня 2021 року до Ради надійшло 1474 дисциплінарні скарги, які залишаються нерозподіленими.

Станом на 11 жовтня 2021 року загальний залишок нерозглянутих дисциплінарних скарг вже становить 2797.

Усього з початку року до Вищої ради правосуддя надійшло 8550 скарг щодо дисциплінарного проступку судді, 7076 з яких надійшли до 4 серпня 2021 року.

5 серпня 2021 року набрав чинності Закон України № 1635-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя», який унеможливив виконання дисциплінарними палатами ВРП повноважень щодо розгляду дисциплінарних справ.

Проверьте

Комерційний обмін нерухомості – у полі зору спікерів заключної сесії IV Business & Legal Real Estate Forum

Підбити підсумки IV Business & Legal Real Estate Forum випала нагода спікерам заключної сесії, присвяченої …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *