4 февраля, 2024 0:28
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 15 – 19 березня

1. Близько 946 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Господарського суду Закарпатської області

У Господарському суді Закарпатської області фінансовий колапс — голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 4 особи, штатним розписом передбачено 10 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Господарського суду Закарпатської області перебувало 1764 справи і матеріали, з яких 1271 надійшли у звітному періоді. При цьому в Закарпатській області проживає 945846 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Вища рада правосуддя вкотре наголошує, що недофінансування судової влади є прямим втручанням в її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.

2. Близько 213 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Сарненського районного суду Рівненської області

У Сарненському районному суді Рівненської області фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та припинення відправки поштової кореспонденції.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 5 осіб, штатним розписом передбачено 7 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Сарненського районного суду Рівненської області перебувало 4800 справ і матеріалів, з яких 4174 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 835 справ на рік. При цьому в Сарненському районі Рівненської області проживає 212700 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщена інтерактивна онлайн-мапа звернень щодо проблем фінансування судів, яка акумулює інформацію з усіх областей України щодо проблем фінансування судів та наочно демонструє кількість та зміст таких листів. Мапа й надалі щомісяця буде оновлюватись.

3. Олексій Маловацький: Використання штучного інтелекту у правосудді розвантажить суди

Застосування технологій штучного інтелекту в судівництві в частині прогнозування певного судового рішення надасть змогу значно розвантажити роботу судів та зробити її більш ефективною. Про це зазначив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, виступаючи з інтерактивною лекцією на тему «Штучний інтелект – впровадження в системі правосуддя України» для голів, заступників голів місцевих загальних, господарських та окружних адміністративних судів в межах підготовки в Національній школі суддів України.

Заступник Голови ВРП зауважив, що використання ШІ не означає повну заміну судді під час здійснення правосуддя. «На цей час реалізація пілотного проєкту ШІ в судах, а також удосконалення системи ЄСІТС потребують внесення змін до законодавства та розробки програмного інструменту, який дасть змогу запровадити автоматизацію процесів у судах першої інстанції», – наголосив Олексій Маловацький.

На базі ВРП планується створити робочу групу для розробки законодавства в частині можливості використання технологій ШІ саме для вироблення моделі правового регулювання. «Це надасть можливість хоча б у пробному варіанті використовувати технології ШІ в частині прогнозування певного судового рішення. Разом із тим це не стосується проведення аналізу доброчесності рішення, яке ухвалює суддя», – сказав Олексій Маловацький.

«ВРП звернулася до університетів та наукових центрів, з якими Рада підписала меморандуми про співробітництво, щодо залучення кваліфікованих фахівців, які є експертами у галузі використання ШІ в судівництві. Це допоможе спільно опрацювати великий масив інформації, адже наразі постало безліч питань: як і коли застосовувати ШІ, чи можемо ми на цей час створити саме таку модель, яка б спростила роботу, а не навпаки, тощо», – зауважив Олексій Маловацький.

Завантажити інфографіку можна за посиланням: https://bit.ly/3ldvKkC

4. ВРП підтримує впровадження цифрових технологій у сфері правосуддя

Між Вищою радою правосуддя та Міністерством цифрової трансформації України підписано Меморандум щодо співробітництва у сфері цифрового розвитку та впровадження цифрових інновацій в системі правосуддя України.

Меморандум передбачає багато спільних кроків у впровадженні цифрових технологій у сфері правосуддя, з-поміж яких:

впровадження в судах, інших органах і установах у системі правосуддя України технологій цифрових трансформацій;

приєднання до системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів;

організація обміну даними Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з державними електронними інформаційними ресурсами органів та установ;

інтеграція електронних судових сервісів з Єдиним державним вебпорталом електронних послуг «Портал Дія», у тому числі мобільним додатком Порталу Дія (Дія).

Нагадаємо, ВРП погодила проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні» та запропонувала запустити пілотний проєкт на базі одного із судів першої інстанції із застосуванням штучного інтелекту в частині розгляду судових справ про адміністративні правопорушення із формальним складом.

5. Перша Дисциплінарна палата ВРП притягнула до дисциплінарної відповідальності суддю ВАКС Андрія Біцюка

17 березня 2021 року Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя розглянула дисциплінарну справу стосовно судді Вищого антикорупційного суду Андрія Біцюка.

За результатами розгляду справи Дисциплінарна палата вирішила притягнути суддю до дисциплінарної відповідальності та застосувати до нього дисциплінарне стягнення у виді попередження.

6. Близько 298 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Севєродонецького міського суду Луганської області

У Севєродонецькому міському суді Луганської області фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 14 осіб, штатним розписом передбачено 15 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 10 суддів.

Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Севєродонецького міського суду Луганської області перебували 14081 справа і матеріал, з яких 11851 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому – 1481 справа на рік. При цьому в Севєродонецькому районі Луганської області проживає 297454 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.

7. Обрано секретарів Першої та Другої Дисциплінарних палат Вищої ради правосуддя

Вища рада правосуддя вирішила внести зміни до складу Дисциплінарних палат Вищої ради правосуддя та обрати Секретарем Першої Дисциплінарної палати ВРП члена Вищої ради правосуддя Наталію Краснощокову, Секретарем Другої Дисциплінарної палати ВРП – члена Вищої ради правосуддя Олега Прудивуса.

9 та 10 березня 2021 року рішенням XVIІІ чергового з’їзду суддів України членами Вищої ради правосуддя обрано Сергія Болотіна, Віталія Саліхова, Валерія Сухового та Інну Плахтій.

Строк повноважень членів ВРП Андрія Овсієнка, Миколи Худика, Віктора Шапрана та Ігоря Артеменка закінчився 15 березня 2021 року.

Таким чином, ВРП вирішила ввести до складу Першої Дисциплінарної палати Інну Плахтій та Валерія Сухового, до складу Другої Дисциплінарної палати – Віталія Саліхова.

Крім того, Рада вирішила вивести члена ВРП Олексія Маловацького зі складу Першої Дисциплінарної палати ВРП.

8. Близько 522 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Вінницького міського суду Вінницької області

У Вінницькому міському суді Вінницької області фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та припинення відправки поштової кореспонденції.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 37 осіб, штатним розписом передбачено 43 посади суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 35 суддів.

Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебувало 36610 справ і матеріалів, з яких 33183 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому – 923 справи на рік. При цьому в Вінницькому районі Вінницької області проживає 521449 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

9. Олег Прудивус: У працівників суду має бути гідна заробітна платня

Член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус взяв участь у черговому засіданні робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті ВРУ з питань правової політики.

Учасники засідання обговорили способи вирішення проблем з оплатою праці працівників апаратів судів, можливості перерозподілу бюджетних видатків, передбачених на 2021 рік, між судами та установами системи правосуддя, ймовірні джерела додаткових надходжень коштів, а також проблеми фінансування Верховного Суду України.

Олег Прудивус наголосив представникам законодавчої та виконавчої гілок влади на необхідності встановлення надбавок та інших стимулюючих виплат працівникам апаратів судів на рівні не менш ніж 50 % посадового окладу, що дасть змогу хоча б частково зупинити плинність кадрів апаратів судів та зберегти кваліфікованих працівників. Хоча, на переконання члена ВРП, навіть у такому випадку грошова винагорода працівників не відповідає мінімуму для задоволення основних соціальних потреб. «Необхідно додатково виділити кошти та визначити середню заробітну плату працівникам апаратів судів на рівні не меншому, ніж минулого року», – наголосив Олег Прудивус.

Водночас Олег Прудивус зауважив, що до вирішення проблеми фінансування судової влади потрібно підходити комплексно, а не тільки через перерозподіл коштів між органами судової влади.

10. Близько 115 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Жовтневого районного суду міста Маріуполя

У Жовтневому районному суді міста Маріуполя Донецької області фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 14 осіб, штатним розписом передбачено 19 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 13 суддів.

Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Жовтневого районного суду міста Маріуполя перебувало 18790 справ і матеріалів, з яких 16224 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому – 1081 справа на рік. При цьому в Центральному районі міста Маріуполя проживає 114882 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.

11. Відтепер інформуємо у відеоформаті! Вища рада правосуддя продовжує знайомити зі своєю діяльністю

Про актуальні новини суддівського врядування та судової влади у відеоформаті – ВРП розпочинає щотижневий дайджест новин.

Відеодайджест Вищої ради правосуддя від 19.03.2021.

Проверьте

Позбавлення волі на 2 роки за декларування недостовірної інформації та неподання декларацій – ВР прийняла законопроєкт у першому читанні

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт № 4651 щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *