1. З початку року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 26 суддів до місцевих судів
Як вказано в інформаційно-аналітичній довідці про діяльність Вищої ради правосуддя та Дисциплінарних палат Вищої ради правосуддя, протягом січня – березня 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 26 суддів до місцевих судів:
до місцевих загальних судів — 24 суддів;
до місцевих адміністративних судів – 1 судді;
до місцевих господарських судів — 1 судді.
За аналогічний період 2020 року ВРП ухвалила рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 7 суддів до місцевих судів (до місцевих загальних судів — 6 суддів; до місцевих адміністративних судів – 0 суддів; до місцевих господарських судів — 1 судді).
2. Як вижити на п’ять тисяч гривень? Що чекає судову владу? Реальні історії у відео, яке підготувала ВРП
У зв’язку з неналежним фінансуванням судів до ВРП щодня звертаються суди з усіх регіонів країни. Зокрема, протягом І кварталу 2021 року такі звернення надійшли від близько 30 % судів.
Критично низький рівень заробітної плати працівників апаратів судів призводить до їх масового звільнення. Як наслідок, судова система втрачає досвідчені та кваліфіковані кадри.
Відео за посиланням: https://bit.ly/3vhtKLS
3. Розпочалася процедура відрядження суддів до Кривоозерського районного суду Миколаївської області
Відповідно до рішення від 15 квітня 2021 року № 857/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме
1 судді до Кривоозерського районного суду Миколаївської області.
4. У І кварталі 2021 року Вища рада правосуддя розглянула 95 повідомлень про втручання у діяльність суддів
За перші три місяці 2021 року до ВРП надійшло 84 повідомлення про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя.
За цей період ВРП розглянула 95 повідомлень (з урахуванням повідомлень, які надійшли в попередні періоди).
За результатами розгляду 33 повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ВРП ухвалила рішення про наявність підстав для вжиття заходів реагування.
5. ВРП відрядила двох суддів до Броварського міськрайонного суду Київської області
Вища рада правосуддя 20 квітня 2021 року вирішила відрядити суддю Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кратка Дмитра Михайловича та суддю Носівського районного суду Чернігівської області Гридасову Анну Михайлівну до Броварського міськрайонного суду Київської області із 5 травня 2021 року строком на один рік.
6. Друга Дисциплінарна палата ВРП відмовила у притягненні до дисциплінарної відповідальності судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
Друга Дисциплінарна палата дійшла висновку, що суддя Михайло Смокович помилково розтлумачив норми права щодо заповнення декларації, що не може безумовно свідчити про вчинення ним дисциплінарного проступку та мати наслідком притягнення його до відповідальності.
Крім того, НАЗК не встановлено ознак незаконного збагачення, фактів приховування грошових активів та наявності у Смоковича М.І. конфлікту інтересів.
7. ВРП залишила без змін рішення про застосування дисциплінарного стягнення у виді попередження до судді ВАКС Андрія Біцюка
ВРП погодилась із висновками Дисциплінарної палати, що встановлені під час розгляду дисциплінарної справи обставини щодо невиконання слідчим суддею Біцюком А.В. вимог статей 276–279, 295-1 Кримінального процесуального кодексу України з урахуванням приписів статті 42 цього Кодексу під час розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування свідчить про допущення слідчим суддею порушення права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Саме належне виконання слідчим суддею вказаних вимог процесуального закону унеможливлює необґрунтований процесуальний примус, а також забезпечує застосування до кожного учасника кримінального провадження належної правової процедури, зокрема щодо надання особі можливості реалізувати права і обов’язки, які виникають у зв’язку з набуттям процесуального статусу підозрюваного.
8. ВРП звільнила у відставку п’ятьох суддів
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:
Костюк Софію Василівну – з посади судді Господарського суду Волинської області;
Білоконева Вячеслава Миколайовича – з посади судді Запорізького апеляційного суду;
Гридасова Юрія Володимировича – з посади судді Господарського суду Херсонської області;
Чобіток Аллу Олександрівну – з посади судді Київського апеляційного суду.
Крім того, 20 квітня 2021 року звільнилася з посади судді у відставку член ВРП Наталія Краснощокова.
9. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 15 квітня 2021 року № 858/0/15-21та № 860/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області та Попаснянського районного суду Луганської області до 25 квітня 2021 року.
10. ВРП внесе Президентові України подання про призначення судді
22 квітня 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення ДЬЯЧЕНКА Дмитра Олександровича на посаду судді Тальнівського районного суду Черкаської області.
11. Члени ВРП взяли участь у засіданні робочої групи з питань цифровізації правосуддя
Для пришвидшення запровадження електронного судочинства в Україні всі суб’єкти прийняття рішень мають консолідувати зусилля та узгоджувати свої дії. Із цією метою Вища рада правосуддя розгляне питання щодо створення Координаційного центру, до роботи якого планується залучити представників ВРП, Державної судової адміністрації України, Парламенту, Міністерства цифрової трансформації України.
Наразі ВРП чекає надходження від Ради суддів України висновку щодо проєкту Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, щоб невідкладно розглянути на засіданні Ради питання про його затвердження.
За словами члена ВРП, голови Постійної комісії Ради з питань ЄСІТС Лариси Швецової, проєкт Положення, який надійшов від ДСА України, містить інформацію про чотири підсистеми – «Електронний суд», «Електронний кабінет», «Відеоконференцзв’язок», «Електронний документообіг». Лариса Швецова зауважила, що відповідно до статті 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» затвердженню Положення мають передувати консультації з Радою суддів України. Крім того, необхідно внести зміни до процесуальних кодексів з метою закріплення на законодавчому рівні правових підстав для застосування суддями відповідних норм.
12. Від належного фінансування судів залежить доступ громадян до правосуддя
ВРП підтримує законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо збільшення видатків на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами» реєстраційний № 5304. Про це йдеться у консультативному висновку ВРП щодо цього законопроєкту.
Фінансове забезпечення місцевих та апеляційних судів у 2021 році є критичним. У 2021 році до ВРП надійшло 184 звернення судів про недофінансування. Такі звернення надходять також до Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Ради суддів України, ДСА України, Міністерства фінансів України та Президента України. У них наголошується на неналежному фінансуванні в частині оплати праці працівників апаратів судів та в частині видатків на здійснення правосуддя (поштові відправлення, придбання паперу, утримання приміщень, оргтехніки, інформаційних систем тощо).
13. Суди мають стати прикладом дотримання карантинних вимог: ВРП та КМЄС презентували відповідні рекомендації
Суди повинні забезпечувати безперебійну роботу та водночас рівноправний доступ до правосуддя, незважаючи на пандемію. Вимушені карантинні обмеження змусили активізувати зусилля для встановлення балансу між процесуальним принципом розгляду справ протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян, а також для вироблення єдиного підходу до розгляду судових справ під час пандемії. Адже саме працівники та відвідувачі установ системи правосуддя значною мірою піддаються ризику зараження коронавірусною інфекцією.
ВРП спільно із Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України розробила уніфіковані рекомендації для всіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину. Документ стосується таких аспектів, як доступ до правосуддя, організація робочого процесу, протиепідемічні заходи у приміщенні та на робочому місці.
За словами Олексія Маловацького, зазначені рекомендації мають забезпечити, з одного боку, вільний доступ громадян до правосуддя, а з іншого – безпечні умови без ризику для здоров’я для працівників судів та учасників судових процесів.
Відеозапис трансляції дивіться за посиланням: https://cutt.ly/EvJO2Pb
Завантажити рекомендації (Українською): https://cutt.ly/KcKBpCQ
Завантажити рекомендації (English): https://cutt.ly/8vRx3UV
14. ВРП закликала ДСА подати на затвердження нормативи кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів
ВРП наголосила т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Людмилі Гізатуліній на потребі вжиття всіх можливих заходів задля забезпечення прозорості бюджетного процесу, рівномірного та справедливого розподілу наявного фінансового ресурсу між розпорядниками бюджетних коштів. А також звернула увагу на необхідність подання ВРП для затвердження нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів.
Про це йдеться у рішенні, ухваленому за результатами розгляду Звіту т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України про діяльність ДСА України у 2020 році. Рада взяла Звіт до відома.
Відеозапис представлення Звіту ДСА України за 2020 рік.
15. У ВРП утворено робочу групу з питань навантаження та кадрового забезпечення судів
Робоча група утворена з метою ретельного та комплексного вивчення нормативів кадрового забезпечення судів і судового навантаження.
16. ВРП відреагувала на повідомлення судді Апостолівського районного суду Дніпропетровської області про втручання у її професійну діяльність
Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Тетяна Чумак повідомила про надходження матері обвинуваченого М.А. дзвінків від невідомих осіб, які представилися працівниками суду і повідомили про відкладення судового засідання та відсутність судді на робочому місці в день розгляду справи.
Як зазначила суддя, будь-яких підстав для відкладення судового розгляду не було, тому такі дії осіб, на її переконання, є втручанням в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, спрямовані на дискредитацію суду, а тому потребують вжиття відповідних заходів реагування.
17. ЄБРР допоможе пришвидшити впровадження електронного суду в Україні
ВРП співпрацюватиме із Європейським банком реконструкції та розвитку у впровадженні Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Представники обох сторін обговорили тему цифрової трансформації у судах та напрями взаємодії.
ЄБРР розпочав в Україні пілотний проєкт з надання допомоги у створенні онлайн-судів для розгляду позовів невеликої вартості.
Онлайн-суди передбачають, що процедура вирішення спорів проводиться дистанційно, починаючи від подання позову і закінчуючи винесенням рішення. Ці суди доступні безпосередньо учасникам судового процесу та їхнім представникам, а також доповнені послугами та інструментами для полегшення доступу до правосуддя та участі в судовому процесі.