1. Президент України призначив суддю до Печерського районного суду міста Києва
Указом від 7 грудня 2020 року № 553/2020 Президент України підтримав подання Вищої ради правосуддя про призначення судді Євгена Хайнацького до Печерського районного суду міста Києва.
2. ВРП звільнила у відставку шістьох суддів
8 грудня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:
Буймову Любов Петрівну – з посади судді Фастівського міськрайонного суду Київської області;
Олійника Валерія Борисовича – з посади судді Сумського апеляційного суду;
Гонтар Аллу Анатоліївну – з посади судді Полтавського апеляційного суду;
Дронську Ірину Олексіївну – з посади судді Луганського апеляційного суду;
Іващенка Юрія Анатолійовича – з посади судді Лубенського міськрайонного суду Полтавської області;
Прищепу Тетяну Петрівну – з посади судді Ємільчинського районного суду Житомирської області.
3. ВРП відрядила суддю до Козівського районного суду Тернопільської області
З метою врегулювання навантаження та забезпечення належних умов для доступу до правосуддя Вища рада правосуддя ухвалила відрядити суддю Здолбунівського районного суду Рівненської області Чорного Ігоря Анатолійовича з 22 грудня 2020 року по 24 вересня 2021 року до Козівського районного суду Тернопільської області.
4. У законопроєкті про формування ВККСУ потрібно врахувати зауваження ВРП, викладені у консультативному висновку
Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», який є оновленою редакцією відправленого на доопрацювання законопроєкту № 3711.
ВРП вкотре наголошує на гострій потребі розблокування роботи ВККСУ та вітає намір законотворців вирішити проблему нестачі суддів у судах. Водночас Рада, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 11 березня 2020 року № 4-р/2020 і висновки Венеційської комісії 2019 і 2020 років, висловила низку суттєвих зауважень до надісланого Комітетом законопроєкту.
5. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора у зв’язку з виявленням підробленого судового рішення
Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Наталія Хоруженко повідомила про виявлення факту виготовлення підробленого судового рішення та незвернення рішення суду до виконання у справі про адміністративне правопорушення.
З метою вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 червня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні судді Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Наталії Хоруженко.
6. Павло Гречківський: Незалежність судової влади потрібно прийняти як аксіому
На цьому член Вищої ради правосуддя наголосив у інтерв’ю газеті «Юридична практика».
На його думку, час нарешті проявити належну повагу до суддів як до носіїв влади, згадавши про рівність всіх її гілок.
Говорячи про безкінечне реформування судової влади, він зазначив, що при всій масштабності змін і амбітності планів жодна з реформ не була ні повноцінною, ні остаточною, ні (що засмучує найбільше) ефективною. На його думку, зараз існує об’єктивна необхідність у виправленні помилок попередніх реформ, а не в нових реформаторських ініціативах.
7. ВРП ухвалила внести Президентові України подання про призначення 12 суддів
Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення 12 суддів на посади до місцевих судів, 10 з яких не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено, два кандидати – із числа 467 рекомендацій відборів 2012, 2013, 2017 років.
8. Вища рада правосуддя з початку цього року внесла подання про призначення 481 судді до місцевих судів
Вища рада правосуддя за одинадцять місяців 2020 року прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 477 суддів до місцевих загальних судів, 3 суддів – до місцевих господарських судів, 1 судді – до місцевого адміністративного суду.
9. Лариса Швецова взяла участь у IX Міжнародному форумі з практики ЄСПЛ
Член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова взяла участь у IX Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). У своєму виступі вона зосередила увагу на питаннях виконання Рішення у справі «Куликов та інші проти України» та Рішення у справі «Олександр Волков проти України».
10. Олексій Маловацький: ВРП потрібні реальні важелі впливу на зміну законодавства
Судді, як ніхто інший, розуміють, яких саме змін потребує законодавство, адже щодня застосовують його. Тому під час оновлення норм права, особливо тих, які регулюють питання судоустрою і статусу суддів, потрібно обов’язково враховувати позицію суддівської спільноти. На цьому наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час третьої фахової зустрічі в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», ініційованої Вищою радою правосуддя та Національною асоціацією адвокатів України.
За його словами, Вища рада правосуддя попереджала, що норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (№ 193-IX), яким без перехідного періоду була зупинена робота Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, неодмінно стануть предметом розгляду Конституційного Суду України. Проте до позиції ВРП на етапі ухвалення законопроєкту не прислухалися. У подальшому через визнання норм закону неконституційними виникла потреба у нових змінах законодавства.
Олексій Маловацький зазначив, що несистемний підхід до реформування призводить до відтоку кадрів із судів та блокування процедур добору, переведення суддів. На думку члена ВРП, зміни профільного законодавства має ініціювати суддівська спільнота.
Заступник Голови ВРП вважає, що на законодавчому рівні має бути закріплена обов’язковість врахування консультативних висновків ВРП під час ухвалення законопроектів. Олексій Маловацький також наголосив на потребі надання ВРП права законодавчої ініціативи та права звернення до Конституційного Суду України з метою надання ним роз’яснень щодо ухвалених рішень.
11. Оксана Блажівська: Незалежне правосуддя – якісне правосуддя
Необхідно якомога скоріше розблокувати роботу ВККСУ та вирішити проблему нестачі суддів у судах. На цьому член ВРП Оксана Блажівська наголосила у блозі для сайту «Юридическая практика».
12. Вища рада правосуддя з початку року звільнила 255 суддів
Із січня по листопад 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про звільнення 255 суддів. За загальними обставинами звільнено 229 суддів: 228 – у зв’язку з поданням заяв про відставку, 1 – у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням.
За особливими обставинами звільнено 26 суддів: 22 – за вчинення істотного дисциплінарного поступку, 4 – внаслідок визнання їх за результатами кваліфікаційного оцінювання такими, що не відповідають займаній посаді.
13. Олексій Маловацький: Чітка судова статистика є запорукою успішного виконання рішень ЄСПЛ
«Для того, щоб виконувати зобов’язання за рішеннями Європейського суду з прав людини, потрібна чітка судова статистика, тобто необхідно встановити, які судові справи наразі невиконані, які підлягають перегляду, які мають бути виконані. Зрозуміло, що це питання не одного дня, але тільки послідовна робота може дати ґрунтовні наслідки», – заявив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, присвяченого проблемам виконання Україною рішень ЄСПЛ.
За словами Олексія Маловацького, у групі справ «Олександр Волков проти України» можна виділити дві основні категорії: перша – справи, в яких Верховним Судом було скасовано рішення про внесення подання Вищої ради юстиції про звільнення суддів, друга – справи, в яких Верховним Судом скасовані постанови Верховної Ради України про звільнення суддів за порушення присяги.
«ВРП констатує грубе порушення норм процесу – одноразовий дисциплінарний проступок, який передбачає звільнення судді, але при цьому Рада відмовляє у звільненні у зв’язку з тим, що пройшов термін притягнення до дисциплінарної відповідальності. У такому разі інститут дисциплінарної відповідальності нівелюється», – наголосив заступник Голови ВРП.
«У цій частині необхідно передбачити в законодавстві і розробити порядок індивідуального захисту судді у тих випадках, коли суддя вчинив настільки кричуще порушення, що не може бути поновлений на посаді, але водночас держава може компенсувати йому кошти через порушення його прав», – запропонував Олексій Маловацький.
Заступник Голови ВРП зауважив: «На сьогодні в українському законодавстві немає врегульованого порядку розгляду таких справ, не існує окремої процедури, за якою вирішувалося б питання щодо поновлення на посаді судді».