22 травня набрав чинності Закон № 1414-IX “Про основні засади молодіжної політики”, який парламент прийняв у другому читанні на засіданні 28 квітня.
Закон встановлює нові засади молодіжної політики, яка спрямована на:
створення умов для залучення молоді до громадського, політичного, соціально-економічного, культурного життя суспільства; підтримку молоді в реалізації її соціально-економічного потенціалу, зокрема для вирішення житлових питань, питань професійного розвитку, працевлаштування, задоволення освітніх, медичних, культурних та інших потреб: розвиток молодіжної інфраструктури тощо.
За Законом молодь – це молоді особи – громадяни України, іноземці та особи без громадянства віком від 14 до 35 років, які перебувають в Україні на законних підставах.
В Україні мають створити Національну раду з питань молоді як консультативно-дорадчий орган при Кабміні, надати право представницьким та виконавчим органам на місцях створювати молодіжні ради як консультативно-дорадчі органи, а також призначати радників із питань молоді.
Також створюється Український молодіжний фонд – бюджетна установа ‒ юридична особа публічного права, уповноважена Кабінетом Міністрів України здійснювати підтримку молодіжних проєктів та виконання окремих завдань молодіжної політики, зокрема:
надавати гранти на реалізацію молодіжних проєктів; підтримувати молодіжні та дитячі громадські об’єднання тощо.
Молодіжні та дитячі громадські об’єднання мають виключне право на отримання грантів на реалізацію молодіжних проєктів як інституційної підтримки та переважне, але не виключне право на отримання грантів на реалізацію молодіжних проєктів як проєктної підтримки.
Також документом передбачено, що молоді особи зможуть одержувати за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти у закладах фахової передвищої та вищої освіти незалежно від форми власності та сфери управління:
молоді особи, які не мають дітей, сплачують кредит з відсотковою ставкою у розмірі 3 відсотки річних суми заборгованості за кредитом; молоді особи, які мають одну дитину, звільняються від сплати відсотків за користування кредитом; молодим особам, які мають двох дітей, за рахунок бюджетних коштів, крім того, погашаються 25 відсотків суми зобов’язань за кредитом, а молодим особам, які мають трьох і більше дітей, – 50 відсотків суми зобов’язань за кредитом.
Держава має забезпечити працездатній молоді надання першого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення або припинення навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби.
Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодої особи до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу.