Порядок відшкодування коштів за вкладами змінено рішенням ФГВФО від 22.06.2021 № 625.
Нова редакція Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами діє з 31 серпня.
Виплати здійснюються через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.
Фонд розпочинає виплати на підставі рішення виконавчої дирекції. Кошти відшкодовуються у гривні:
не пізніше 20 робочих днів після початку виведення банку з ринку; не пізніше 30 робочих днів – для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500 тис. рахунків.
Кошти відшкодовуються відповідно до загального реєстру за частинами загального реєстру.
Тимчасова адміністрація
Якщо виплати розпочинаються під час дії тимчасової адміністрації, до першої частини загального реєстру включаються ГСР (гарантована сума за рахунком) за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою не обмежено здійснення банком операцій:
за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився на день початку процедури виведення банку з ринку; за договорами банківського рахунку.
Ліквідація банку
Якщо виплати розпочинаються під час ліквідації, до першої частини загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою не обмежено здійснення банком операцій:
за договорами банківського вкладу незалежно від закінчення строку їх дії; за договорами банківського рахунку.
ГСР за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчується після початку тимчасової адміністрації, виплачуються після прийняття рішення про ліквідацію банку.
Індивідуальні звернення
За результатами розгляду індивідуальних звернень здійснюються виплати:
спадкоємцям вкладників; вкладникам, реквізити яких у загальному реєстрі відмінні від реквізитів їхніх документів; вкладникам тих банків, з дня початку процедури ліквідації яких пройшло три роки (у разі ліквідації системно важливого банку – п’ять років) або по яких затверджено ліквідаційний баланс – для забезпечення актуальності отриманих та існуючих документів, даних та інформації про вкладника.
Відшкодування спадкоємцям вкладника здійснюється на основі, пропорційній успадкованим ними частинам вкладу, в межах суми відшкодування, що належала цьому вкладнику.
Для отримання коштів Фонду слід подати заяву про виплату гарантованої суми відшкодування (200 тис. грн) або заяву про внесення змін до реквізитів, у якій зазначаються:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності); місце проживання заявника або контактна адреса для листування.
До заяви додаються:
підписана вкладником (його спадкоємцем, представником) копія паспорта; копія документа про реєстрацію вкладника (спадкоємця вкладника) в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (ІПН).
Інформація не подається, якщо Фонд налагодив електронну взаємодію з органами і установами, які володіють ідентифікаційними даними вкладника.
Додатково подається:
для отримання відшкодування на правах спадщини – оригінал або нотаріально засвідчена копія документа, що дає право на отримання відшкодування на правах спадщини; для внесення змін до реквізитів для виплати гарантованого відшкодування у разі заміни паспорту – оригінал або нотаріально засвідчена копія документа про заміну паспорта, у якому вказано також реквізити паспорта, що було замінено; у разі виявлення допущеної банком під час укладення договору помилки у реквізитах вкладника – копія договору банківського рахунку або банківського вкладу (депозиту); у разі звернення до Фонду представника вкладника або представника його спадкоємця – нотаріально засвідчена копія довіреності; у разі звернення батьків (усиновлювачів) або опікунів малолітньої особи, опікунів (піклувальників) недієздатного – додатково до документів одного з батьків (усиновлювачів) або опікунів (піклувальників) нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження дитини або нотаріально засвідчена копія документа, що підтверджує статус законного представника особи.
Раніше «Юридична практика» писала, що депозит у ліквідованому банку можна стягнути з Фонду гарантування вкладів. Суди почали замінювати боржників правонаступником.