Європейський суд з прав людини оголосив про новий підхід до відбору справ до першочергового розгляду. Також очікуються зміни у процедурі розгляду наймеш важливих справ.
У своєму прес-релізі від 17 березня ЄСПЛ зазначив, що остання процесуальна реформа, розпочата у 2010 році, офіційно завершена у листопаді 2020 року, дозволила Суду скоротити справ, які очікують розгляду із 160 000 нерозглянутих справ у 2011 році до 65 000 сьогодні. У цій реформі увага зосереджувалась на обсязі справ, які розглядаються Судом, та вирішувалося питання мінімізації залишків.
Одночасно Суд дотримувався політики пріоритетів, щоб пришвидшити час обробки та вирішувати найважливіші, найсерйозніші та найбільш невідкладні справи оперативно. Наразі у ЄСПЛ встановлено сім категорій справ, від термінових заяв і до категорично неприйнятних.
Однак деякі важливі справи віднаходяться в категоріях з меншим пріоритетом, і фактично для їх розгляду потрібно 5-6 років. Це справи палат, що мають особливе значення для розвитку системи захисту прав людини, і які порушують нові питання щодо тлумачення та застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Саме ці справи, які нині називаються “справи про вплив”, і є основою нової стратегії Суду.
Президент ЄСПЛ Роберт Спано заявив перед Комітетом міністрів Ради Європи:
“На початку 2021 року необхідна зміна парадигми. Суд усе більше посилюватиме свою політику встановлення пріоритетів, більше зосереджуючись на оперативному виявленні справ про виплив та відповідності для заявників та держав-членів. Успіх Суду більше не буде вимірюватися насамперед загальною кількістю справ, що розглядалися за певний період, а тим, як він розглядав найважливіші справи в рамках нашої політики пріоритетів, ті, які є найбільш важливими для заявників, кожної держави-члена, а також для ширшого європейського правового простору “.
Ці справи “впливу” будуть визначені на основі певних заздалегідь визначених критеріїв. Обробкою всіх інших справ (які не є ні пріоритетними, ні справами, що мають вплив) у майбутньому займатимуться комітети з трьох суддів, а не палати з семи суддів.
Основи нової стратегії викладено Секретаріатом на веб-сайті Суду.