Учора в Офісі Президента України відбулася робоча зустріч щодо імплементації судової реформи. На порядку денному знову були питання:
відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), порядку обрання на посади членів Вищої ради правосуддя (ВРП).
Такі зустрічі стають регулярними: попередня відбулася минулого тижня, також у четвер.
Цього разу в зустрічі взяли участь:
голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, очільник Комісії з питань правової реформи при Президентові України Сергій Іонушас, заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов, голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін, голова Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, голова Верховного Суду Валентина Данішевська, голова Ради суддів України Богдан Моніч, представники посольств країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні.
Сергій Іонушас підкреслив, що відбір кандидатів до складу Етичної ради від суддів залишається пріоритетом. При цьому він вказав на те, що формувати Етичну раду доведеться на підставі тих законодавчих норм, які є.
Зі свого боку, Богдан Моніч підтвердив готовність виконувати закон, хоча раніше Рада суддів вказувала на прогалини у ньому та можливу неконституційність окремих норм. Зокрема, наразі РСУ працює над визначенням кандидатур до Етичної ради і, можливо, наприкінці жовтня проведе співбесіди з кандидатами.
Андрій Костін оптимістично оцінив діалог щодо формування Етичної ради, підкресливши:
«Дуже важливо, що Рада суддів готова виконувати закон і делегувати своїх представників до Етичної ради. Для нас важливо, щоб Етична рада запрацювала».
Також народний депутат зазначив, що треба якнайшвидше почати роботу конкурсної комісії для обрання кандидатів до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Важливість проведення судової реформи в Україні не викликала заперечень і в представників судової влади.
Зокрема, Валентина Данішевська зазначила, що судді, судова влада на усіх етапах підготовки, ухвалення та впровадження законів щодо роботи ВРП та ВККС вказувала на вади, суперечності й необхідність певних змін.
«Водночас ми ніколи не ставили впровадження реформи в залежність від того, чи будуть внесені зміни (до законодавства. – Ред.). Про це свідчить те, що Вища рада правосуддя запустила цю реформу своєчасно, без будь-яких зволікань», – зауважила Валентина Данішевська.
Також пані Данішевська вказала, що потенційне звернення до КСУ з приводу закону про ВРП не затримає впровадження реформи. На цей ризик зупинки реформи вказала голова Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, зважаючи на те що 8 жовтня пленум ВС має завершити розгляд відповідного питання.
Іноземні експерти традиційно вказали на важливість прогресу реформ як основи фінансової та моральної підтримки іноземних партнерів:
перший секретар з політичних питань Посольства Великої Британії в Україні Джеймс Род-Мур закликав продовжити процес формування Етичної ради та відбір кандидатів до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів; керівник сектору з питань верховенства права та боротьби з корупцією Представництва Євросоюзу в Україні Манфредас Лімантас наголосив, що Етична рада має якомога швидше розпочати свою роботу, щоб реалізація судової реформи тривала.
«Щойно процес відбору та голосування почнеться, очікується дуже суттєва фінансова, моральна та політична підтримка з боку міжнародної спільноти», – зауважив Джеймс Род-Мур.