Сьогодні, 17 березня 2021, набрав чинності Закон України № 1231-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху”.
Документ, прийнятий Верховною Радою на засіданні 16 лютого, вводить нові штрафи за порушення правил безпеки дорожнього руху, а також встановлює кримінальну відповідальність за порушення правил особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння.
Зміни до КУпАП
Законом № 1231-IX виключається можливість звільнення від адмінвідповідальності при малозначності правопорушення осіб, які вчинили правопорушення правил безпеки дорожнього руху.
Крім того, підвищуються штрафи за такі порушення:
– у ст.121:
за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами (частина п’ята) – з 51 грн до 510 грн; за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку, без номерного знака, із закритим чи забрудненим номерним знаком (частина шоста) – з 170 до 850 грн, за повторне таке порушення (частина сьома) штраф збільшено з 255 до 1 700 грн.
– у ст. 122:
за перевищення обмежень швидкості більш як на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг і т.д. (частина перша) – з 255 до 340 грн; за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест і т.д. (частина друга) – з 425 до 510 грн; за ненадання переваги в русі транспортним засобам, передбаченої ПДР (частина третя) – з 510 до 680 грн; за перевищення швидкості більш як на 50 км/год (нова частина четверта) – штраф у розмірі 1 700 грн; якщо такі порушення спричинили аварійну обстановку – штраф збільшено до 1 445 грн.
– у ст. 122-4:
за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні встановлено штраф 3 400 або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років.
– у ст. 124:
за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження, штраф підвищили до 850 грн.
– ст. 126 викладена у новій редакції:
за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом такій особі збільшено штраф з 510 до 3 400 грн; за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами – штраф 20 400 грн; за повторні порушення, передбачені частинами другою – четвертою – передбачено штраф 40 800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п’яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
– у ст. 127:
за непокору пішоходами сигналам регулювання, перехід у невстановленому місці, невиконання ПДР виключено попередження і збільшено штрафи до 255 грн; за порушення ПДР особами, які керують велосипедами, гужовим транспортом, і погоничами тварин – збільшено до 340 грн; за ті ж порушені, вчинені у стані сп’яніння, – штраф 680 грн; якщо порушення спричинили створення аварійної обстановки – штраф збільшено до 850 грн.
Стаття 130 викладена в новій редакції.
Зокрема, тепер передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами або суднами у стані сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування особі в такому стані чи відмову від проходження огляду на стан сп’яніння. За це в КУАП вводиться відповідальність для водіїв у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Для інших осіб – штраф 17 000 грн.
За повторне вчинення таких порушень передбачено для водіїв:
штраф у розмірі 34 000 грн, позбавлення права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк 10 діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Якщо особа вже двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ці порушення, передбачено:
штраф 51 000 грн, позбавлення права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника або адміністративний арешт на строк п’ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Передбачена відповідальність за вживання особою, яка керувала ТЗ, після ДТП за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі, або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення медогляду:
штраф 34 000 грн або адміністративний арешт на строк п’ятнадцять діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Раніше “Юридична практика” писала, що Закон № 1231-IX також визначає нові обов’язки водія, пасажира і розширені права поліцейських.