Набув чинності новий порядок подання до Офісу Президента матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених, затверджений наказом Мін’юсту від 26.05.2021 № 1848/5.
Помилувати засуджених може лише Президент, проте власноруч оформлене клопотання (разом з документами, які можуть сприяти помилуванню) до нього подається через:
адміністрацію установи виконання покарань (слідчого ізолятора); уповноважений орган з питань пробації.
Подати клопотання про помилування може засуджений:
судом України, який відбуває покарання в Україні; судом іноземної держави, якого передали для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якого приведено у відповідність із законодавством України; в Україні, якого передали для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування.
Також подати клопотання про помилування можуть:
захисники; батьки; дружина (чоловік); дитина; інший член сім’ї; законний представник засудженого.
У виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин клопотання про помилування також може бути подано:
головою або іншим членом Комісії при Президентові у питаннях помилування; Уповноваженим Верховної Ради з прав людини; Уповноваженим Президента з прав дитини; Уповноваженим Президента з прав людей з інвалідністю; Уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу.
Помилування засуджених здійснюється у виді:
заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше 25 років; повного або часткового звільнення від відбування як основного, так і додаткового покарання.
Укази Президента адміністрація має виконати негайно. Мін’юст надсилає їх не пізніше наступного дня після отримання до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань. Департамент негайно установлює місце відбування покарання засудженими і терміново надсилає його для організації виконання адміністрацією установи (уповноваженого органу з питань пробації).
Як раніше писала “Юридична практика”, запрацювала консультативна рада при Президентові, яка моніторитиме справи за участю військових та ініціюватиме помилування.