З квітня в Україні діють зміни до порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, запроваджені наказом Мін’юсту від 23.03.2021 № 1061/5.
Наказом передбачено, що повноцінно система має запрацювати до 6 липня 2021 року, коли Державне підприємство «Національні інформаційні системи» впровадить необхідні зміни. Попередньо відомо про 7 банків, які підключено до системи, 44 банки підключені до тестового середовища, на стадії консультацій та попередніх налаштувань стосовно підключення до тестового середовища перебувають ще 11 банків.
Автоматизований арешт коштів боржників на рахунках у банках передбачає:
отримання інформації про рахунки боржників у банках; накладення/зняття виконавцем арешту на/з коштів шляхом винесення постанов про арешт коштів та про зняття арешту з коштів боржника у формі електронного документа; прийняття їх до виконання банками.
На кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт не пізніше наступного робочого дня після їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, відкритих після винесення постанови про накладення арешту.
Примусове списання коштів з рахунків, які відкриті боржниками в банках, здійснюється на підставі платіжної вимоги виконавця, яка на даний час оформлюється у паперовому вигляді. Докладно про порядок направлення вимоги ми писали раніше.
Таким чином, у разі наявності коштів на рахунках, відкритих боржниками у банках, на такі кошти накладається арешт та здійснюється їх примусове списання на підставі платіжних вимог. Такі кошти в подальшому спрямовуються на погашення заборгованості перед стягувачем за виконавчим документом.
Окреме судове рішення про накладення арешту на кошти боржника не потрібно.
У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на інше майно, яке належить боржнику, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника.
Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.
Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця. У разі якщо боржник володіє майном разом з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням виконавця.