26 апреля, 2024 23:08
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Кількість місцевих судів зменшать утричі: підготовлено проєкт нової мережі окружних судів

У рамках оптимізації мережі місцевих загальних судів пропонують залишити 213 судових установ, замість 663 нині функціонуючих. На першому етапі будівлі судів, штатна численність суддів та працівників судів не зазнають змін.

Проєкт відповідних змін був презентований керівником робочої групи з підготовки законопроєкту щодо системи загальних судів народним депутатом Павлом Павлішем у Херсоні на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань правової політики 17 вересня ц.р.

Попри фіналізацію роботи над законопроєктом, наразі точна кількість окружних судів, які мають замінити місцеві районні, районні у містах та міськрайонні суди достеменно не відома, оскільки нова система повинна враховувати одразу декілька факторів:

населення відповідного округу; навантаження на суддів; віддаленість населених пунктів округу до новоутвореного суду.

Оскільки іноді такі фактори є взаємовиключними, остаточно питання кількості суддів не вирішено: окремі питання залишаться на доопрацювання за участі судової адміністрації, Ради суддів України, місцевої влади, та органів і інститутів, які тісно взаємодіють із судами (правоохоронні органи, ради адвокатів тощо).

Загалом робоча група ставила на меті укрупнювати суди для рівномірного навантаження таким чином, щоб відстань до суду не перевищувала 90 кілометрів (розрахунково півтори години на дорогу). Проте проблеми виникли

у регіонах з низькою щільністю населення — там відстані перевищують 100 км; у гірських районах Закарпатської та Івано-Франківської областей — там дороги ускладнені через особливості рельєфу, попри відносно незначні відстані.

Одночасно було важливо, щоб місця оптимізації мережі на суддів було більш-менш рівномірне навантаження, а там де воно відрізнятиметься, це було викликане об’єктивними факторами. Наразі ж в одних судах судді розглядають у середньому 150 справ на рік, у інших навантаження перевищує 3000 справ на рік.

«До оптимізації нас підштовхує й кадрова ситуація в судах. Зараз в Україні не вистачає понад 2 тисячі суддів. І результатом оптимізації може стати більш ефективне використання того людського ресурсу, який ми маємо», – зауважив Голова Ради суддів України Богдан Моніч.

У той же час на думку голови Ради суддів України проблема відстаней — перебільшена.

Попри передачу «соціальних» спорів з місцевих загальних судів як адміністративних до окружних адміністративних ці справи не стали вирішуватися довше або гірше. Це означає, що відстані не мають вирішального значення, якщо є належне забезпечення, кадровий ресурс та електронні та поштові сервіси.

Також відомо, що наразі не йдеться про:

скорочення чи зміну штатної чисельності суддів; скорочення штату апаратів судів фізичне переміщення суддів у одну будівлю.

Також очікується, що

на першому етапі функціонуватимуть існуючі будівлі судів; деякі окружні суди можуть продовжити працювати у кількох приміщеннях в різних населених пунктах; окружні суди будуть намагатися забезпечити новими сучасними приміщеннями у найближчі кілька років.

Проєкт готувався за активної участі

Ради суддів України; Державної судової адміністрації загальних апеляційних судів та відповідних місцевих судів адвокатської спільноти та за підтримки міжнародних партнерів Право-Justice.

У той же час Комітет не голосував за цей проєкт, оскільки суб’єктом права законодавчої ініціативи з питання мережі судів може виступити тільки Президент України. Тому погоджений текст буде передано главі держави для внесення в парламент уже в якості законопроєкту.

Проверьте

Закон «про олігархів». Все тільки починається

Головна — Політика — 23 вересня 2021, 21:29 Закон «про олігархів». Все тільки починається 23 …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *