22 февраля, 2024 21:59
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

ККС ВС нагадав підстави для притягнення до кримінальної відповідальності за неправдиве повідомлення про замінування

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду пояснив підстави для настання кримінальної відповідальності за повідомлення неправдивої інформації про наявність на станціях метро вибухонебезпечних предметів. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Як установили суди, влітку 2018 року чоловік двічі телефонував на номер 102 та повідомляв про підготовку вибуху на двох станціях столичного метро. Під час перевірки станцій метро вибухових пристроїв та вибухонебезпечних речовин слідчо-оперативна група не виявила, тобто повідомлення про підготовку вибуху були завідомо неправдиві.

Районний суд, з висновком якого погодився апеляційний, засудив особу за частиною другою статті 259 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років.

Висновок ККС ВС (постанова від 16 лютого 2020 у справі № 755/13545/18)

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційні скарги особи, засудженої до 6 років позбавлення волі за завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, вчинене повторно (частина друга ст. 259 КК України), і її захисника на вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів.

Зокрема, касаційний суд визнав неспроможними наведені в касаційній скарзі доводи захисника про те, що дії особи мали правомірний характер, а повідомлення про наявність вибухонебезпечних предметів на станціях метро було виконанням громадського обов’язку.

Як зазначено у постанові ККС ВС, не заслуговують на увагу посилання сторони захисту на те, що в діях засудженого відсутня суб’єктивна сторона інкримінованого злочину. Так, за фактичними обставинами, встановленими судами першої та апеляційної інстанцій, чоловік, усвідомлюючи, що інформація, яку він поширює, не відповідає дійсності, а також те, що його повідомлення може:

створити обстановку страху в населення, порушити громадську безпеку, відволікти певні служби від виконання їхніх обов’язків,

повідомив до спецлінії «102» чергової частини неправдиву інформацію про наявність на станціях метро вибухонебезпечних предметів.

Наведені обставини свідчать про те, що він усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав і бажав настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді шкоди громадській безпеці, що фактично настали. Чоловік діяв повторно, оскільки вже вчиняв злочин, передбачений частиною другою ст. 259 КК України, з прямим умислом, і в його діях наявний склад цього злочину.

Доводи засудженого про однобічність судового розгляду та перекваліфікацію його дій із частини другої ст. 259 КК України на ст. 39 КК України (крайня необхідність) є необґрунтованими, оскільки суд перевірив усі докази, які були надані сторонами, провів повно та всебічно судове слідство, під час якого правильно встановив фактичні обставини та зіставив докази, які в сукупності дали можливість підтвердити наявність у діях особи складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 259 КК України. Втім, окрім посилання на ст. 39 КК України, засуджений жодним чином не аргументував свою позицію та не зазначив, які його дії свідчать про крайню необхідність.

Доводи захисника про закриття кримінального провадження стосовно його підзахисного також є безпідставними, оскільки матеріали кримінального провадження містять достатньо доказів, які безпосередньо вказують на причетність особи до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення, а припущення захисника про ймовірність знаходження вибухонебезпечних предметів на станції метро нічим не підтверджуються.

Проверьте

В рядах "Слуг народа" очередной скандал

Народный депутат (фракция «Слуга народа» в Верховной Раде) Евгений Шевченко встретился в Минске с самопровозглашенным …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *