Захист цифрових даних як об’єктів права інтелектуальної власності обговорили учасники четвертої сесії IPF—2021.
Більшість активів у сучасному світі втрачають свій матеріальний прояв, і тому актуалізується питання їх захисту як об’єктів права інтелектуальної власності — зазначив модератор сесії «Діджиталізація IP» Олег Дерлюк, керуючий партнер Stron, закликаючи учасників розібратися з правовим статусом таких об’єктів як інформація, біг дата в аспекті цифрової економіки.
Ірина Стародуб, керівник судового відділу Moneyveo, зауважила, що Moneyveo це ще й фінтех компанія, а тому має значні практику захисту прав інтелектуальної власності на ІТ-рішення. Спікер зосередилася на захисті комп’ютерних програм. Їх, найчастіше в Україна охороняють за законодавством про авторські та суміжні права як літературні твори. Хоча авторське право ширше та більш тривале (навіть більше ніж живе і функціонує сама програма), проте вона не дозоляє захистити ідею, суть, а лише код. Так, ідея комп’ютерної програми не підлягає захисту, і тому якщо розробники один з яких мав ідею, а інший написав її втілення матимуть спір, то саме останній буде визнаний автором. Саме до цього схиляється судова практика, яка не є значною з вказаного питання.
«Захист комп’ютерної програми як промислового вирішення не прижився в Україні» — зауважила спікер. Зокрема причина у тому, що подача документів потребує значної деталізації внутрішньої та зовнішньої складової програми. А строк реєстрації настільки тривалі, що подана на заявка може втратити актуальність ще до ухваленні рішення за нею.
Інноваційно-цифровими планами АТ «Укрпошта» поділився Віталій Бєліков, директор департаменту з правових питань компанії. Зокрема йдеться про реалізацію ідеї цифрових поштових марок, які можуть скласти альтернативу криптовалютам. Ідея у тому, щоб такими марками можна було оплачувати послуги Укрпошти, не тільки за пересилку кореспонденції, а також отримувати до номіналу додаткові вартість за рахунок володіння марками з лімітованої серії, або доступ до деяких аудіовізувальних об’єктів (кліпів, коротких відео) до того, як вони стануть доступні широкому загалу.
Тетяна Харебава, директор юридичного департаменту SPORT LABS GROUP зупинилася на цифрових даних як окремому об’єкті права інтелектуальної власності.
«42,8 млрд доларів США отримала компанія Apple від розробників додатків за доступ до даних про їхніх споживачів за останні десятиліття» —підкреслила спікер цінність інформації. Власне, йдеться про неперсональні дані — які дуже ціняться і використовуються для створення або адаптації продуктів під уподобання споживачів.
Спікер зауважила, що одними з найпопулярніших даних для продажу є дані про довкілля, погоду, клімат тощо. Також ціняться дані про спортивні події, зокрема статистика, вебдані — про трафік, потік клієнтів, кліки, геопросторові дані, дані про фінансові ринки, нерухомість, транспорт.
Спікер розповіла про приклади вирішення питання про правові підстави передачі цифрових даних для контрагентів та третіх осіб, а також усі види правових підстав для виникнення прав на дані.