27 апреля, 2024 0:41
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Консультації адвоката також входять до правничої допомоги, витрати на яку можна стягнути — позиція Верховного Суду

Повна компенсація суб`єктом владних повноважень іншій стороні у справі витрат на адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, повинна виступати додатковим запобіжником подачі таким суб`єктом безпідставних, зокрема апеляційних та касаційних скарг.

Свою позицію щодо порядку компенсації витрат на правничу допомогу Верховний Суд висловив у додатковій постанові від 18 серпня 2021 року у справі № 300/3178/20.

Обставини справи

Фізична особа звернулася до суду із заявою про стягнення витрат на професійну правничу та правову допомогу, оскільки Верховний Суд, задовольняючи касаційну скаргу, вирішив питання лише щодо відшкодування судових витрат за подання касаційної скарги.

Сторона вказала

до судових витрат належать і витрати на правничу та правову допомогу, хоча справа в касаційному порядку розглядалась у письмовому провадженні, тобто судові дебати у справі не проводились, проте витрати були понесені при цьому заяву про стягнення судових витрат заявник звернувся ще тоді, як подавав позовну заяву.

Зокрема заявник просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

судові витрати на правничу допомогу у провадженні у суді першої інстанції; витрати на правничу та правову допомогу, надані під час апеляційного та касаційного перегляду справи.

Позиція ВС

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вказав:

для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги; розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв’язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо); такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п’яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Верховний Суд підкреслив:

заяву про стягнення судових витрат особа має подати до ухвалення судового рішення, докази, що підтверджують конкретний розмір судових витрат, можуть бути подані особою протягом п’яти днів після ухвалення рішення суду.

У разі, якщо справа розглядається в порядку письмового провадження, під час якого судові дебати не проводяться, зазначення в позовній заяві вимоги про стягнення судових витрат з відповідача може вважатися дотриманням вимог ч. 7 ст. 139 КАС України.

Склад витрат включає консультації

ВС зауважив, що до правової допомоги належать у тому числі:

консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво в судах тощо.

ВС підтвердив, що стягнути можна також витрати, які сторона може понести у майбутньому.

Витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною, чи тільки має бути сплачено.

Таке правило діє за умови підтвердження:

обсягу наданих послуг реально виконаних робіт вартості робіт.

 

Проверьте

Mind.Ua опублікував фейк про «особливий контроль» Венедиктової над справою свого журналіста

Видання Mind.Ua опублікувало не відповідачу дійсності інформацію про те, що Офіс генерального прокурора нібито взяв …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *