20 жовтня 2021 року Перший сенат Конституційного Суду України розглянув клопотання Романа Труби на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження.
Роман Труба подав конституційну скаргу до Конституційного Суду України з клопотанням визнати такими, що не відповідають положенням частини четвертої статті 5, статті 6, частин першої, другої статті 8, частини другої статті 19, статті 22, частини другої статті 38, частин першої, другої, шостої статті 43, частини першої статті 58, статті 64, пункту 31 частини першої статті 106, пункту 9² статті 116 Конституції України (є неконституційними), положення абзацу другого частини першої статті 11 Закону України „Про Державне бюро розслідувань“ від 12 листопада 2015 року No 794–VIII.
У клопотанні, заявник вказав на те, що положення абзаців першого, другого підпункту 2 пункту 3 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону № 305 не відповідають принципу правової визначеності. Окрім того, Роман Труба заявив про те, що звужені його конституційні права на працю та доступ до державної служби.
Колишній керівник Державного бюро розслідувань стверджує, що повноваження Директора ДБР та його заступників не можуть бути достроково припинені, огляду на порушення принципу незворотності дії нормативних актів у часі.
Також Роман Труба вказав на абзаців першого, другого підпункту 2 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 305 суперечать Конституції України в частині визначення статусу та повноважень Президента України.
Ця частина клопотання стосується повноваження Президента щодо призначення тимчасово виконуючого обов’язки Директора Державного бюро розслідувань, який має повноваження Директора Державного бюро розслідувань.
Нагадаємо, що Верховний Суд визнав звільнення Романа Труби з посади Керівника ДБР законним.