28 апреля, 2024 14:39
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

«Торгові війни: мистецтво захисту»: експерти проаналізували основні вектори розвитку міжнародної торгівлі

5 жовтня ц.р. у Києві відбулася IV щорічна конференція «Торгові війни: мистецтво захисту», організована юридичною фірмою «Ілляшев та Партнери» та Українською асоціацією бізнесу і торгівлі (UBTA) за підтримки генерального медіапартнера — газети «Юридична практика». Учасники дискутували про пріоритетні для України сектори розвитку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, оцінили наслідки торгової (само-)ізоляції на економіку держави.

Ольга Стефанішина, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, виступила зі спеціальною доповіддю «Пріоритети України в процесі перегляду Угоди про Асоціацію з ЄС».

 Вектори розвитку

Зовнішньоекономічні вектори України обговорювали Тарас Качка, заступник Міністра економіки України— Торговий представник України, Назар Бобицький, директор Брюссельського офісу UBTA, Станіслав Зінченко, директор GMK Center, та Олександр Домбровський, голова правління спілки Global 100RE Ukraine, президент «МХП Еко Енерджи». Модерувала дискусію Олена Омельченко, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери».

Тарас Качка розповів про фактори, які наразі мають вплив на формування торгової політики.

«Трьома китами» він назвав

цифровізацію, кліматичні зміни та переналаштування торгових ланцюжків.

Йдеться не лише про вплив пандемії але і дедалі потужніше протистояння США, ЄС і Китаю.

«Та глобалізація, яка сформувалася станом на 2015 рік, перестала з різних причин влаштовувати всіх гравців», — зазначив спікер.

На продовження свого виступу він детально зупинився на факторі кліматичних змін і тих можливостях, які він відкриває для захисту внутрішнього ринку. Тарас Качка наголосив, що наразі немає консолідованої думки щодо озвучених проблем.

Назар Бобицький зосередився на питанні розвитку можливостей українських виробників, які експортують до ЄС. На його думку, озвучений тренд переналаштування торгових ланцюжків відкриває можливості для українських експортерів:

певний ефект матиме перегляд тарифних квот і тарифів, але набагато більше можливостей може відкрити перегляд нетарифних бар’єрів.

Доповідач зокрема навів приклад українського фармацевтичного сектору, який щороку динамічно нарощує експорт.

Одним із шляхів для подальшого виведення українських фармацевтів на ринок ЄС експерт назвав перегляд груп товарів, на які буде поширюватися промисловий безвіз.

Станіслав Зінченко говорив про GreenDeal у контексті вимог, які будуть висунуті до українських експортерів. Він висловив думку, що

ЄС не зацікавлений в нарощувані обсягів українського імпорту механізми СВАМ будуть застосовуватися до все більшої кількості виробників, виступаючи по суті інструментом протекціонізму.

Виступ Олександра Домбровського теж був присвячений оцінці європейського «зеленого курсу» в контексті постійної боротьби за ресурси. Звернувши увагу на низьку енергоефективність української економіки, він висловив думку, що українській економіці, без докорінних змін в цьому питанні, буде практично неможливо конкурувати на зовнішніх ринків, навіть без застосування до виробників механізмів СВАМ.

«У нас повинна бути національна ідея енергоефективної економіки, — наголосив Олександр Домбровський. — Споживати енергетичних ресурсів треба набагато менше, ніж зараз».

Він також озвучив плани своєї компанії стати карбоново нейтральною до 2030 року, і за рахунок цього:

мінімізувавши використання енергоресурсів, зменшити собівартість продукції та стати більш конкурентоздатними на зовнішніх ринках.

Захисні механізми

«На тлі пандемії національні виробники почали активніше захищати свої внутрішні ринки. Україна не стала винятком — за п’ять років кількість торгових розслідувань в Україні зросла в п’ять разів», — зазначила модератор Олена Омельченко, відкриваючи роботу другої сесії конференції.

За її словами лише за минулий рік:

розпочалась торгова війна з Білоруссю, черговий раз був розширений список ембарго щодо товарів, які імпортуються з Росії, вперше було застосовано попередні заході в антидемпінговому та спеціальному розслідуванні, вперше були порушені перегляди обмежувальних заходів і вперше Антимонопольний комітет України видав рекомендацію компаніям, які порушили антидемпінгове розслідування, утриматись від економічно необґрунтованого підвищення цін.

Анжеліка Коноплянко, заступниця Голови Антимонопольного комітету України – державна уповноважена, звернула увалу на необхідність покращення комунікації Мінекономіки і АМКУ в ході проведення антидемпінгового розслідування, зокрема щодо доступу до матеріалів справ.

«Наше завдання в розслідуваннях – відійти від формальностей і зосередитись на дійсно фаховій дискусії», — наголосив Тарас Качка.

Він закликав

нормалізувати дискусію, налагодити комунікацію між різними держорганами, а також із іншими учасниками розслідувань.

Відповідаючи на запитання модератора, чи є застосування антидемпінгового мита належним обґрунтуванням підвищення ціни, Анжеліка Коноплянко зазначила що наразі в АМКУ немає усталеної практики, які ціни вважати обґрунтованими. У кожному випадку виходять із обставин конкретної справи. Вона навела приклади того як застосування антидемпінгових мит мало вплив на стан конкуренції на внутрішньому ринку та наголосила, що АМКУ почав більше уваги приділяти діяльності Мінекономіки і Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.

Думку бізнесу щодо розбіжностей у позиціях двох регуляторів висловив Павло Качур, голова асоціації «Укрцемент». Розповівши про ситуацію на глобальному ринку цементу, він прокоментував наслідки запровадження антидемпінгових мит для українських виробників.

«Правильна політика держави по захисту національного виробника має позитивний вплив на всю економіку, — наголосив доповідач — Запровадження антидемпінгових мит посилює конкуренцію, оскільки вирівнює ринкові умови».

Про баланс інтересів національних виробників та імпортерів розповіла Світлана Михайловська, заступник директора Європейської Бізнес Асоціації.

Вона запевнила, що:

ЕВА не захищає передовсім інтереси імпортерів та Асоціація виступає за вільну торгівлю і рівні правила гри для всіх учасників ринку.

Про нюанси збалансування інтересів виробників та споживачів говорив Олександр Каленков, президент ОП «Укрметалургпром». На прикладі кейсів металургійної галузі він поділився досвідом залучення споживачів до антидемпінгових розслідувань.

«Якщо національні виробники дійсно мають намір обмежити недобросовісний імпорт, їм слід співпрацювати зі споживачами своєї продукції», — вважає Олександр Каленков.

Про проблеми захисту українського виноробства говорив Володимир Кучеренко, генеральний директор корпорації «Укрвинпром».

Він зауважив:

нещодавно був спростований міф про те, що іноземне вино є більш якісним і безпечним, ніж українське; звернув увагу на необхідність врегулювання відносин виноробів з торговими мережами; а також прокоментував необхідність внесення змін до Угоди з ЄС.

В завершення профільної сесії Андрій Литвин, заступник директора Державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» розповів як Україна відреагувала на введення ліцензування українського експорту в Білорусь.

«Нові ринки знайти вдалося, вийти на них — поки що ні. Чотири місяці – надто мало, щоб диверсифікувати ринки і розпочати експорт на нові напрямки», — зазначив експерт.

Водночас Андрій Литвин звернув увагу що у структурі українського експорту Білорусь займає близько 3%, тому макроекономічний вплив запровадження ліцензування незначний. Однак воно суттєво впливає на окремі галузі, для яких саме білоруський ринок є основним:

агротехніка, вагони, цегла.

Він також прокоментував досвід диверсифікації експортних ринків та навів приклади успішних українських компаній, які працюють переважно чи виключно на експорт.

Також дивіться: Фоторепортаж із IV щорічної конференції «Торгові війни: мистецтво захисту»

Проверьте

Mind.Ua опублікував фейк про «особливий контроль» Венедиктової над справою свого журналіста

Видання Mind.Ua опублікувало не відповідачу дійсності інформацію про те, що Офіс генерального прокурора нібито взяв …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *