Антимонопольний комітет України дозволив компаніям Mastercard Europe S.A. (м. Ватерлоо, Бельгія) та Visa International Service Association (м. Фостер-Сіті, Каліфорнія, США) зменшити розмір внутрішньодержавних міжбанківських комісій.
Міжбанківські комісії визначаються платіжною організацією платіжної системи щодо відповідних споживчих платіжних облікових реквізитів та сплачуються еквайром на користь емітента в Україні.
Узгоджені дії зі зменшення міжбанківських комісій виконуються в рамках Меморандуму про сприяння конкурентному платіжному ринку, який буде реалізовано компаніями Mastercard Europe S.A., Visa International Service Association та Національним банком України.
Мета укладення Меморандуму – покращення ефективності та розширення сфери застосування безготівкових карткових платежів.
Заплановані узгоджені дії зі зменшення міжбанківських комісій виконуватимуться учасниками Меморандуму виключно стосовно споживчих банківських карток.
Під час прийняття рішення про надання згоди щодо узгоджених дій компаній Mastercard Europe S.A. та Visa International Service Association із поступового зниження міжбанківських комісій Антимонопольний комітет України керувався такими даними:
заплановані узгоджені дії спрямовано на визначення ефективного розміру ставок міжбанківської комісії (інтерчейндж), що дасть змогу всім учасникам ринку належним чином брати участь у ринку безготівкових платежів, а саме: зниження ставок стандартної внутрішньодержавної комісії та встановлення їх на такому рівні, що продовжить підтримувати баланс між інтересами банків-емітентів та банків-еквайрів та, як наслідок, держателів карток і торгово-сервісних підприємств; Меморандум встановлює лише верхній ліміт ставок внутрішньодержавних міжбанківських комісій та не фіксує рівень ставок внутрішньодержавних міжбанківських комісій; Меморандум є відкритим для приєднання всіх учасників ринку; у разі зниження платіжними системами розміру міжбанківських комісій банками-еквайрами буде знижено тарифи на послуги еквайрингу для торговців, що, зі свого боку, можуть знизити ціни на товари та послуги; не передбачається негативних наслідків для конкурентів учасників узгоджених дій, зокрема, враховуючи те, що незалежно від існування Меморандуму інші платіжні системи можуть у будь-який час вільно визначати власні ставки внутрішньодержавних міжбанківських комісій на рівні, передбаченому Меморандумом, або на вищому чи нижчому; банки можуть встановлювати власні ставки внутрішньодержавних міжбанківських комісій у двосторонніх договорах із платіжними системами; позитивний ефект узгоджених дій полягає у збереженні обсягу безготівкових розрахунків та потенційному збільшенні кількості трансакцій із використанням платіжних карток; виконання узгоджених дії матиме позитивний ефект, а саме – сприятиме вдосконаленню придбання та реалізації товарів, розвитку малих та середніх підприємців, економічному розвитку України.
Зменшення міжбанківських комісій (інтерчейндж) відбудеться в декілька етапів. Відповідно до Меморандуму з 1 липня 2023 року міжбанківська комісія не зможе становити більш ніж 0,90 %.
Нагадаємо, що наприкінці жовтня 2021 року Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України відкрило справу щодо порушення законодавства про економічну конкуренцію проти КП «Київтранспарксервіс» та КМДА.