Оприлюднено наказ Міністерства юстиції України № 2039/5 “Про затвердження Правил професійної етики нотаріусів України”.
Документ має оновити Правила професійної етики нотаріусів та визначити морально-етичні стандарти поведінки, якими нотаріус повинен керуватися у відносинах з державними органами, фізичними та юридичними особами, іншими нотаріусами, Нотаріальною палатою України при здійсненні ним своїх професійних обов’язків.
Правила поширюються на:
нотаріусів; помічників нотаріусів; консультантів державних нотаріальних контор та нотаріальних архівів.
Зокрема, вказано, що нотаріус повинен діяти гідно і утримуватися від використання методів або прийняття поглядів, які можуть негативно вплинути на репутацію професії чи здатність нотаріуса обслуговувати суспільні інтереси.
Нотаріус має дотримуватися заповідей, заявлених на пленарному засіданні 89 Міжнародного конгресу Латинського Нотаріату в Мексиці в 1965 році.
Встановлено вимоги щодо доступності. Так, нотаріус повинен:
продемонструвати розумну доступність за зверненням заінтересованих осіб та повідомити особу, яка звернулася, у разі неможливості надати відповідь на звернення протягом розумного строку; в повному обсязі надати особі, яка звернулася, пояснення, необхідні для розуміння та оцінки наданих ним професійних послуг; надати інформацію про розмір всіх платежів, пов’язаних із вчиненою нотаріальною дією, на запит особи; інформувати особу, яка звернулася до нього, про вартість своїх послуг. Розмір плати визначається за умови встановлення повного переліку необхідних документів та дій. У разі якщо нотаріус передбачає перевищення вартості своїх послуг він зобов’язаний повідомити про це особу; забезпечити доступність інформації про діяльність нотаріату.
Безпосередність здійснення нотаріальної діяльності передбачає виключно особисте спілкування з особою, яка звернулася за консультацією та/або наданням правової допомоги, та власноручне підписання вчиненої нотаріусом нотаріальної дії з використанням лише власної гербової печатки. Передача цих повноважень вважатиметься порушенням правил професійної етики.
При виконанні нотаріусом своїх професійних обов’язків не допускається:
безпідставне порушення встановленого режиму роботи, вимог до приміщення і технічного оснащення робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори); необґрунтована відмова від виїзду до осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальних дій у випадках, передбачених законодавством; відсутність на робочому місці без поважних причин; передача функцій щодо вчинення нотаріальних дій своїм працівникам; здійснення прийому відвідувачів, перебуваючи у нетверезому стані, паління під час прийому чи будь-яких проявів неповажного ставлення до осіб, з якими нотаріусові доводиться взаємодіяти в процесі своєї професійної діяльності.
Також встановлюється, що нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності, а також діяльності у професійному самоврядуванні нотаріусів.
Визначено, що діями нотаріуса, які принижують професійну гідність, є:
наполегливе і неодноразове пропонування своїх професійних послуг; надання юридичної допомоги шляхом шахрайських або інших незаконних дій; вчинення або участь у вчиненні незаконних дій; використання для особистих цілей грошей, цінних паперів, прийнятих на зберігання або вилучених під час вжиття заходів щодо охорони спадкового майна померлих громадян; домовленість з іншими особами про розподіл або передачу коштів, одержаних за вчинення нотаріальних дій; самостійне або за допомогою третіх осіб створення умов, в яких особи, щодо яких вчиняється нотаріальна дія, не мають вибору умов, місця вчинення, вартості необхідної їм нотаріальної дії.
Читайте також: Змінено нотаріальні округи: нотаріуси мають перереєструватись протягом місяця