17 березня 2021 року набуде чинності Закон № 1231-IX щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху.
Закон було ухвалено 16 лютого з багатьма правками. Кінцевий офіційний текст опубліковано в “Голосі України” тільки 16 березня.
Обов’язки водія
Починаючи з 17 березня водій додатково зобов’язаний:
мати при собі водійські права, реєстраційний документ на транспортний засіб, страховий сертифікат “Зелена картка”; пред’являти ці документи таким чином, щоб поліцейський зміг прочитати та зафіксувати дані, можна – в електронному вигляді; виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, а водії військових транспортних засобів – поліцейського або посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі – військові).
У випадку подання сигналу про зупинку водій зобов’язаний:
зупинити транспортний засіб з дотриманням вимог Правил дорожнього руху; тримати руки в полі зору поліцейського або військових і не виходити з авто без дозволу; на вимогу поліцейського або військових пред’явити у зручний для прочитання спосіб наведені вище документи.
Обов’язки пасажира
Нові обов’язки передбачені і для пасажирів, які повинні:
під час зупинки транспортного засобу на вимогу поліцейського знаходитися на своєму місці до відповідного розпорядження або вимоги поліцейського; на вимогу поліцейського вийти з транспортного засобу.
Права поліцейських
В свою чергу поліцейські отримали розширене право користуватися відео- і фототехнікою для того, щоб виявити або зафіксувати правопорушення, запобігти йому, захистити власність, публічну і особисту безпеку громадян від протиправних посягань:
закріплювати техніку на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів; монтувати/розміщувати техніку (яка працює в автоматичному режимі) по зовнішньому периметру доріг і будівель; розміщувати на дорогах і будівлях технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз: використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні.
Разом з тим, інформація про змонтовану/розміщену фото- і відеотехніку, технічні засоби з виявлення і фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз повинна бути розміщена на видному місці.
МВД має встановити строки та порядок зберігання матеріалів фото- і кінозйомки, відеозапису.
За порушення встановлених законом обов’язків вводяться нові штрафи за порушення ПДР – розміри підвищено.
Раніше “Юридична практика” писала, як дізнатись про штраф, якщо відбулась автофіксація порушення.