Адвокати повинні підвищувати кваліфікацію по-новому. Нову редакцію Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України було затверджено 3 липня 2021 року рішенням Ради адвокатів України № 63. І з цієї дати розпочали діяти нові правила.
Вони стосуються здебільшого:
операторів підвищення кваліфікації — органів адвокатського самоврядування, а також видів підвищення кваліфікації додаткових балів за участь у роботі органів адвокатського самоврядування.
Хто проводить підвищення кваліфікації?
За новою редакцією Порядку операторами процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні більше не є всі органи адвокатського самоврядування.
Такими залишилися лише:
Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України (заходи якої не потребують акредитації); ради адвокатів регіонів, виключно для адвокатів свого регіону; Координаційний центр з надання правової допомоги та його регіональні центри — для адвокатів, котрі співпрацюють із системою надання безоплатної правової допомоги (акредитація заходів здійснюється за заявочним принципом).
При цьому ради адвокатів не зможуть довільно змінювати дати заходів та проводити підвищення кваліфікації за відеокурсами.
Право проводити заходи підвищення кваліфікації втратили:
Національна асоціація адвокатів України, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, регіональні КДКА.
У той же час залишилася можливість для організацій стати сторонніми операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні через отримання акредитації Експертною радою НААУ.
Форми підвищення кваліфікації
Форми підвищення кваліфікації суттєво не змінилися. Так само зараховуватиметься:
участь у акредитованих заходах підвищення кваліфікації у якості слухачів чи лекторів, здобуття наукових ступенів і видання монографій, участь у роботі органів адвокатського самоврядування та комітетах НААУ та регіональних рад, збережено інші форми.
Новими опціями для підвищення кваліфікації стануть:
успішне проходження онлайн тестування з подальшим нарахуванням залікових балів (тести розробляються ВША, а з питань Правил адвокатської етики — ВША спільно з ВКДКА); успішне проходження онлайн тестування на тему «Нормативне регулювання статусу та питання діяльності органів адвокатського самоврядування».
В обох випадках кількість балів не може бути більше двох залікових балів на рік.
У той же час, нова редакція Правил уточнює правила нарахування балів за участь у онлайн-заходах. Встановлено, що якщо навчальний продукт являє собою відеозапис, який не має чіткої структури курсу та не передбачає тестування після перегляду, то за його проходження можна отримати всього один заліковий бал.
Одночасно змінено кількість балів, які можна отримати активним адвокатам:
за роботу в органах адвокатського самоврядування — 5 залікових балів замість 2; за роботу в ВКДКА та дисциплінарних палатах КДКА регіонів — по 2 бали на рік з питань Правил адвокатської етики; голова та члени ради комітету НААУ з питань адвокатської етики — додатково 2 бали на рік з питань Правил адвокатської етики; участь адвоката в роботі комітетів із захисту прав адвокатів рад адвокатів регіонів — 10 балів на рік для голови та заступників та 5 балів — для інших членів.
Водночас встановлено ліміт на кількість членів такого комітету — до 15 осіб (крім Ради адвокатів м. Києва та Ради адвокатів Київської області, де чисельність членів комітету обмежується членами, які беруть активну участь в його роботі).
Кількість балів
Обов’язок підвищувати кваліфікацію покладено на усіх адвокатів, інформація про яких внесена до Єдиного реєстру адвокатів України.
За загальним правилом один заліковий бал з підвищення кваліфікації адвокатів дорівнює одній годині навчання, крім випадків, встановлених цим Порядком. (Наприклад, для лекторів — у подвійному розмірі.)
Кількість балів залишається незмінною:
10 балів — для усіх адвокатів 16 балів на рік або не менше 48 балів за три роки — для адвокатів, перших трьох років адвокатської діяльності.
При цьому:
не менше 50% залікових балів повинні бути отримані адвокатом під час заходів, організованих операторами підвищення кваліфікації адвокатів; не менше 2 залікових балів — отриманих з Правил адвокатської етики.
Однак відтепер доступ до підвищення кваліфікації адвокатів надається лише адвокатам, які не мають заборгованості зі сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
Адвокатам, які не виконали вимоги цього Порядку за попередні роки надається можливість отримати сертифікати з підвищення кваліфікації за ці роки за умови успішних проходжень спеціальних тестувань у Вищій школі адвокатури НААУ за кожен рік невиконання.
Тестування
розроблятимуться Вищою школою адвокатури НААУ відрізнятимуться в залежності від кількості «недостатніх» балів.
Перехідний період
З 3 липня втратив чинність Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 21 вересня 2019 року № 111.
Оскільки змінено оператори і вимоги до заходів, то встановлено такі правила:
Заходи, організовані суб’єктами, які втратили статус оператора підвищення кваліфікації, подані на акредитацію, завершують таку акредитацію та проводяться такими операторами в заплановані дати; Акредитовані заходи таких операторів — проводяться ними в заплановані дати; Заходи операторів підвищення кваліфікації — органів адвокатського самоврядування, які не мають чіткої дати проведення і перебувають в постійному доступі онлайн, знімаються з акредитації з дати вступу цього Порядку в дію.