1 марта, 2024 0:34
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Оновлення АМКУ має на меті розвиток конкуренції — Ольга Піщанська, голова АМКУ, на Ukrainian Antitrust Forum

З питань трендів розвитку конкуренції в Україні розпочав роботу Ukrainian Antitrust Forum, який традиційно проводить газета «Юридична практика». Цього року захід проходить одночасно в офлайн- та онлайн-форматі за підтримки генерального партнера — Asters.

Зокрема, про пріоритети правозастосування в діяльності Антимонопольного комітету України розповіла голова АМКУ Ольга Піщанська у форматі відкритого інтерв’ю, відповідаючи на запитання Олександра Вознюка, партнера Asters.

Про зміни

Говорячи про те, які зміни відбулися впродовж останнього часу, Ольга Піщанська розповіла, що за останні два роки змінилось багато:

світ виходить з онлайну і провокує на розвиток усі сфери, а отже, і АМКУ активізує свою роботу; за цей час змінилося керівництво органу і ключових департаментів, склад державних уповноважених і структура відомства; оновлення не означає відмову від усього старого. Тому напрацювання попередніх років використовуються, проте набувають розвитку з урахуванням нових трендів; минулого року було завершено значні розслідування, зокрема у справах щодо бурштину, коліс для залізниці, природного газу, електроенергії, в тому числі щодо участі державних органів в антиконкурентних діях; АМКУ приділяє більше уваги великим і значним сегментам ринку; адвокація як інструмент просвітництва стає пріоритетом щодо способів реагування: надається рекомендація, яка вказує на порушення, але не для того, щоб покарати порушника, а щоб навчити його, як діяти правильно.

Про тиск

Чи є рекомендації способом тиску на бізнес?” — поцікавився в Ольги Олександр Вознюк. Голова АМКУ зауважила, що все залежить від того, як її сприймати, адже за певних обставин навіть такі речі, як початок дослідження ринку, можна сприйняти як форму тиску на бізнес.

Для АМКУ рекомендації — це спроба пошуку балансу, і коли можна надати рекомендації, щоб запобігти порушенням, відомство використовує такий інструмент.

Про змови

Яка політика АМКУ щодо змов?” — запитав Сергій Вознюк. Ольга Піщанська погодилася, що сьогодні АМКУ концентрується на змовах, антиконкуретних діях і зловживаннях монопольним становищем.

Є чимало вже відкритих гучних справ (патока, цукор, природній газ), які торкаються питань або суб’єктів, що мають визначний вплив на ринку.

Про нові сфери

Також Сергій Вознюк зауважив, що серед пріоритетів на 2021 рік є ринки, які не видаються монополізованими, і поцікавився: чи слід це розуміти як бажання АМКУ перевірити нові, до цього не досліджувані сфери?

Ольга Піщанська підтвердила, що дослідження не завжди стосуються ринків, які є насиченими чи на яких спостерігається концентрація.

Про інструментарій

То чи є достатніми методики та інструменти АМКУ, чи потрібні нові для належного правозастосування?” — запитав ведучий.

Ольга Піщанська вказала на те, що інструментарій залежить від ринку, і для кожної сфери існує різне правозастосування. Проте зауважила, що вже півтора року в парламенті ведеться робота для того, щоб законодавчо вдосконалити інструментарій.

Про зміни

Власне, найбільш очікуваними мають стати такі зміни:

щодо окремих державних уповноважених, які будуть розглядати скарги; щодо законопроєкту про встановлення пріоритетів розгляду скарг. На думку Ольги Піщанської, він нині не на часі, адже й без цього лише зараз АМКУ здобув довіру (судячи зі збільшення кількості звернень), і такі зміни, які не сприймаються однозначно позитивно, можуть порушити це крихке становище; проєкт № 5431 щодо процедур проведення перевірок має дати методологічні рішення для того, щоб АМКУ міг ефективно діяти.

Завершуючи бесіду, Ольга Піщанська зауважила, що всі зміни, які нині пропонуються до ухвалення, намагаються спочатку протестувати в експертному середовищі, щоб ще до внесення законопроєкту, до голосування в сесійній залі було враховано всі моменти та позиції сторін.

Проверьте

Вадим Столар использует псевдопатриотов из «Нацкорпуса», чтобы вернуться к схематозу в Киеве

Народный депутат от пророссийской партии ОПЗЖ Вадим Столар пытается восстановить контроль над Киевом и для …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *