Народні депутати України – члени Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради України звернулися до Ради Європи з пропозицією надати експертний висновок щодо відповідності законопроєкту про місто Київ – столицю України європейським нормам, стандартам і принципам місцевого самоврядування.
Таку інформацію опубліковано на сторінці Верховної Ради України в соціальній мережі Twitter та офіційному інтернет-порталі парламенту.
Мова йде про проєкт Закону «Про місто Київ – столицю України» № 2143-3. Редакцію законопроєкту напрацьовано Комітетом за результатами його повторного розгляду в другому читанні на засіданні Комітету 20 жовтня 2021 року і рекомендовано Верховній Раді до прийняття в другому читанні та в цілому.
Головна мета розробки та прийняття законопроєкту – оптимізація органів місцевого самоврядування та виконавчої влади міста Києва і створення ефективної системи стримувань і противаг для запобігання можливості узурпації влади в столиці України в руках однієї посадової особи.
Законопроєкт № 2143-3 містить положення щодо правового регулювання таких питань:
спеціальний статус Києва; реалізація столичних функцій міста Києва; адміністративно-територіальний устрій міста Києва; організація міського життя на засадах сталого розвитку міста; взаємодія територіальної громади міста Києва та територіальних громад населених пунктів Київської області; місцеве самоврядування в місті Києві; статус київського міського голови та його заступника з фінансових питань, заступника київського міського голови – керуючого справами Київського міського магістрату та заступника київського міського голови – головного архітектора міста Києва; порядок забезпечення головою Київської міської державної адміністрації дотримання у місті Києві Конституції та законів України; стратегічне планування в місті Києві; стратегічні документи з розвитку міста Києва; інформаційні системи міста Києва; механізм контролю, аудиту та моніторингу в місті; функціонування Ратуші як єдиного вікна надання послуг.
Парламентарі планують відновити районні ради в місті Києві – представницькі органи мешканців районів Києва.
Пропонується розділити повноваження та розмежувати посади київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації.
Так, київський міський голова буде:
очолювати Київський магістрат – виконавчий орган Київської міської ради; головувати на засіданнях Київської міської ради.
Голова Київської міської державної адміністрації матиме такі повноваження:
здійснювати нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування; координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади.
Питання щодо відповідності законопроєкту про місто Київ – столицю України європейським нормам, стандартам і принципам місцевого самоврядування розглядатиме Генеральний директорат ІІ – з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи.