16 мая, 2024 5:13
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Перший склад Етичної ради не буде затверджений – у ВРП пояснили чому

Вимоги Закону України «Про Вищу раду правосуддя» про обов’язок голови Вищої ради правосуддя затвердити перший склад Етичної ради не можуть бути виконані.

Вища рада правосуддя на своєму сайті оприлюднила офіційну позицію з цього приводу.

Зокрема ВРП нагадує, що Етична рада:

утворюється зокрема з метою здійснення одноразового оцінювання вказаним критеріям діючих членів Вищої ради правосуддя; її перший склад формується головою Вищої ради правосуддя.

Голова ВРП призначає членів першого складу Етичної ради не пізніше п’яти днів після закінчення строку, відведеного для внесення списків рекомендованих кандидатів від усіх суб’єктів формування Етичної ради.

Наразі Голова Вищої ради правосуддя не обраний, нагадали в ВРП. На додачу, у зверненні вказано:

якби голова ВРП був обраний і затвердив склад Етичної ради, він не мав би змоги пройти перевірку через конфлікт інтересів.

Крім того, в ВРП вказали, що:

така ситуація порушує принцип рівності членів ВРП, одноосібне призначення складу може ще посилити труднощі у роботі Етичної ради, які виникли через недосконалість законодавчого регулювання, тому питання формування першого складу Етичної ради має вирішуватися згідно чинного законодавства

Подальший алгоритм дій

Відповідно до закону, до першого складу ВРП входять

3 особи із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України та 3 особи, запропоновані міжнародними та іноземними організаціями, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п’яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання і протидії корупції.

Міжнародні організації надали свій список кандидатів до Етичної ради  10 вересня ц.р.

Список кандидатів до Етичної ради від суддів надійшов до ВРП 2 листопада 2021 року.

Надалі закон передбачає на випадок коли голова Вищої ради правосуддя не призначить членів Етичної ради у визначений строк троє перших кандидатів із списку Ради суддів України і списку міжнародних та іноземних організацій вважаються призначеними.

Тож, можна вважати, що від сьогоднішнього дня, 8 листопада (на 6 день після подання усіх списків кандидатів) етична рада є сформована авторматично.

До її складу увійшли:

Лев Кишакевич – суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, Юрій Трясун – cуддя Київського апеляційного суду, Володимир Сіверін – суддя Східного апеляційного господарського суду у відставці, Роберт Корді – суддя Верховного суду штату Массачусетс у відставці, нині – партнер ЮФ McDermott, Will & Emery (Бостон), Сер Ентоні Гупер – суддя апеляційного суду у відставці, працював у Апеляційному суді з кримінальних та цивільних справ Англії та Уельсу, нині – член адвокатської колегії Matrix Chambers, Лавлі Перлінг – колишня генеральний прокурор Естонської Республіки, нині – експерт Естонського центру східного партнерства.

Позиція ВРП

Нагадаємо, що Вища рада правосуддя уже висловила свою позицію, і не підтримала запропоновані законодавцем новели з огляду на сумнів у їх конституційності. Після набуття чинності законом звернулася до Верховного Суду як суб’єкта права на конституційне подання щодо конституційності окремих положень законів.

8 жовтня 2021 року Пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного Суду України з поданням щодо перевірки конституційності щодо формування та повноважень Етичної ради. 3 листопада 2021 року КСУ України відкрив провадження у справі за відповідним конституційним поданням.

У той же час і міжнародні експерти не проявляють ентузіазму щодо роботи у складі Конкурсної комісії. Тому є питання щодо їх ефективної роботи у складі Етичної ради.

Проверьте

Послання Зеленського: все «вперше» та «родзинки» від президента

Головна — Політика — 1 грудня 2021, 19:25 Послання Зеленського: все «вперше» та «родзинки» від …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *