26 жовтня 2021 року в приміщенні Клуба Кабінету Міністрів України відбулася зустріч з представниками польських та українських інвесторів. На заході були присутні і мали нагоду виступити представники польських, українських компаній та органів державної влади. Модератором зустрічі виступив радник Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Ярослав Романчук.
Зі вступним словом мав нагоду виступити перший віце-прем’єр-міністра України – Міністр економіки України Олексій Любченко. Він зазначив, що наразі робляться кроки на виконання політичної рамки з планом національної стратегії на 2020-2030 рр., і є як довгострокові так і короткострокові перспективи. Бюджетна декларація, яка затверджена на три роки є відповіддю держави як вона будує свої відносини з бізнесом. Створена певна і потужна інфраструктура для захисту інвестицій.
«Ми маємо можливість бачити і польських, і українських інвесторів на спільній платформі. Необхідно показати, що ця платформа є дієвою і швидкою у вирішенні актуальних питань торгівельно-економічних відносин між країнами», підкреслив пан Любченко.
Віце-прем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Рєзніков відзначив, що на сьогодні і польський і український бізнеси можуть наповнювати рамкові угоди, домовленості, визначені державами, а також запросив до обговорення точкових законопроєктів щодо співпраці. Слід продумувати інвестиції, вважає він.
«Необхідно творити сучасну Європу на території України», впевнений пан Рєзніков.
Роман Лещенко, Міністр аграрної політики та продовольства України, констатував, що на 30 році існування України була проведена масштабна земельна реформа, запущено ринок землі. Наразі більше 50% українців підтримують цю ініціативу. Україна вірить у малого і середнього фермера. Окрім цього, українські компанії представлені у Польщі і активно співпрацюють. Зараз унікальний час для інвестування в Україну, вважає пан Лещенко.
Мустафа Масі Найєм, заступник Міністра інфраструктури України, вів мову про будівництво нових точок переходу через кордон – таких точок планується розкривати все більше і більше. Польща є транзитною країною, 40% транспорту іде через польський кордон. Пріоритетним є будівництво дороги Краковець – Львів – Броди – Рівне, дороги першої категорії. Досягнуті домовленості з польською стороною щодо польського кредиту. Пан Найєм закликав польську сторону включитися в роботу з розбудови дороги «Лінії – 102».
«Наша мрія – побудувати швидкісну залізницю Київ – Варшава, наразі проєкт знаходиться на стадії підготовки. Ця лінія зможе перевозити до 2 млн пасажирів на рік», анонсував пан Найєм.
Однак, з 2016 року польська сторона зменшила кількість дозволів для української сторони на 10% для автомобільного транспорту. Зараз і на найближчий час спостерігатиметься дефіцит до 25% дозволів. Це впливає на важливі питання. Приміром, Україні недостатньо кисню, а основний кисень заїжджає саме через Польщу. Пан Найєм висловив сподівання, що можна буде досягти згоди щодо збільшення кількості дозволів.
Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації України з питань розвитку ІТ, запевнив, що Україна активно цифровізується, а сервіси поступово переносяться онлайн. Україна – це найбільша країна Європи з величезним потенціалом розвитку ІТ індустрії. До 2024 року планується 100% сервісів перенести онлайн, покрити високошвидкісним інтернетом 95% території і навчити людей цифрової грамотності.
Дія City — це спеціальний правовий режим для IT-індустрії, який дозволить створити в Україні найпотужніший IT-хаб у Центральній та Східній Європі. У ньому не існуватиме меж для інвестицій, створення робочих місць чи розробки новітніх технологій. Українці та підприємці з усього світу матимуть можливість швидко реалізовувати найамбітніші інноваційні та бізнес-ідеї та ефективно їх впроваджувати.
В рамках Дія сіті для інвесторів будуть створюватися умови, щоб вони могли інвестувати з мінімальним податковим навантаженням. Створені умови для стартапів
Тарас Єлейко, заступник Голови Фонду державного майна України, зі свого боку підкреслив, що для приватизації будуть доступні близько 1000 державних підприємств і іншого майна яке може бути використано для інвестиційних можливостей.
Приватизація стала user friendly. Схема приватизації проста, а можливості вона дає широкі.
Марчін Свєнчіцький, бізнес-омбудсмен, представив можливості інструмента бізнес-омбудсмена для бізнесу. Він зазначив, що хоч рекомендації не несуть примусового характеру, проте вони формуються у чіткій відповідності із законодавством.
Представники бізнесу висловили своє бачення і свої очікування щодо перспектив співпраці України з Польщею.
Нагадаємо, що 23.06.2021 року Уряд затвердив Порядок взаємодії уповноваженої установи із заявниками, інвесторами зі значними інвестиціями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування з питань, пов’язаних із супроводом підготовки та реалізації інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями