7 вересня 2021 року в приміщенні Асоціації правників України (АПУ) відбулася презентація та пресконференція, присвячена обговоренню щорічного рейтингу правничих шкіл. Рейтинг правничних шкіл України має на меті оцінити рівень якості освіти правничих шкіл України, а також стати дороговказом для абітурієнтів і батьків вступників у виборі місця навчання. Дослідження також має посприяти поінформованому набору працівників для роботодавців і стимулювати конкуренцію між правничими школами для підвищення якості юридичної освіти.
Розробка та впровадження цього інструмента рейтингування правничих шкіл стали можливими завдяки ініціативі Асоціації правників України за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» та у співпраці з Американською торговельною палатою в Україні, Асоціацією юридичних клінік України, Лігою студентів Асоціації правників України, Проєктом ЄС «ПравоJustice», фундацією DEJURE та «Forbes Україна».
Максим Шевердін, партнер Юридичної групи LCF виступив модератором зустрічі і зазначив, що конкуренція є запорукою підвищення якості надання освітніх послуг. Для формування рейтингу залучили незалежного експерта Єгора Стадного, яким була розроблена методика рейтингування. Принципами відбору даних та критеріїв рейтингування були:
Достовірність та незалежність від правничої школи; Дані повинні відображати результат, а не процес; Уникнення дублювання критеріями одне одного; Спільність даних для учасників рейтингу; Доступність та зрозумілість критеріїв.
В свою чергу, джерелами даних виступили Єдина державна електронна база з питань освіти та Український центр оцінювання якості освіти.
Критерії допуску правничих шкіл до рейтингування:
На денній формі сукупно навчається не менше 150 студентів На останньому ЄФВВ не менше 60% студентів подолали порогові бали з Права, за умови, що складали іспит не менше 10 осіб.
За цих умов до рейтингу потрапили 59 правничих шкіл.
Критерії оцінювання та їх вага:
Рівень професійних знань випускників – 30% (60 балів) Рівень критичного мислення випускників – 15% (30 балів) Рівень викладання іноземної мови – 10% (20 балів) Привбливість магістерських програм – 10% (20 балів) Привабливість бакалаврських програм – 10% (20 балів) Рівень довіри роботодаваців до школи – 25% (50 балів)
Андрій Бойко, д.ю.н., професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», національний експерт Проекту ЄС «Право-Justice» підкреслив, що найскладнішою частиною роботи стало визначення чітких параметрів рейтигування правничих шкіл. Пан Бойко висловив сподівання, що рейтинг стане щорічним та стане своєрідною мотивацією для підвищення якості юридичної освіти.
Володимир Ланда, заступник генерального редактора Forbes Ukraine зазначив, що рейтинг, який проводився АПУ відрізняється від тих, що проводило видання Forbes більшою націленістю на ринок праці.
Іван Шемелинець, експерт з правничої освіти Фундації DEJURE, впевнений що рейтинг має великий кредит довіри.
Неможливо проводити реформу юридичної освіти, коли ти не маєш об’єктивних аналітичних даних. На них треба спиратися, їх треба використовувати і впроваджувати ті чи інші необхідні зміни, аби юридична освіта стала якіснішою, висловився пан Шемелинець.
З рейтингом можна ознайомитися в газеті «Юридична практика» №35-36 в матеріалі “Шкільна першість”, а також перейшовши за лінком.