Президент Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті законопроєкт № 5557 “Про основи національного спротиву”.
Документ передбачає:
формування в Україні національного спротиву; сприяння максимально широкому залученню населення до дій, спрямованих на забезпечення суверенітету і територіальної цілісності держави; визначення завдань територіальної оборони, руху опору і підготовки громадян Уцкраїни до національного спротиву.
Визначається, що національний спротив – це складова всеохоплюючої оборони України, що включає в себе комплекс заходів, які організовуються та здійснюються в мирний час і в особливий період в Україні з метою максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити агресію проти України.
Складовими національного спротиву є:
територіальна оборона, рух опору, підготовка громадян України до національного спротиву.
Рух опору – невід’ємна складова оборони України, яка є системою воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, організація, планування, підготовка і підтримка яких здійснюється з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України.
Рух опору виконуватиме такі завдання:
формування осередків руху опору та набуття ними відповідних спроможностей; перешкоджання діям військ (сил) агресора (противника); участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.
Військова складова територіальної оборони включатиме, зокрема, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
Комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України здійснюватиметься:
у мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу; в особливий період – військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу, військовозобов’язаними та резервістами.
Комплектування добровольчих формувань територіальних громад здійснюватимуть на добровільній основі. До їх складу зараховуватимуть громадян, які пройдуть медичний, професійний та психологічний відбір, а також підпишуть контракт добровольця територіальної оборони.
Ще одним президентським законопроєктом № 5558 пропонується на законодавчому рівні збільшити чисельність Збройних Сил України на 11 000 військовослужбовців для забезпечення функціонування окремого роду сил Збройних Сил України – Сил територіальної оборони, а також подальшої розбудови системи руху опору.