Приватним установам урядовці хочуть надати право проведення судових експертиз. Відповідні законопроєкти розроблені Кабінетом Міністрів України зареєстровані у Верховній раді України на початку листопада 2021 року.
Мова йде про новий Проект Закону «Про експертну діяльність» № 6284 від 5.11.2021 року та Проект Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення деяких положень, пов’язаних з порядком призначення експертизи» № 6285 від 5.11.2021 року.
Законопроєкт № 6284 передбачає чіткіше визначення поняття судової експертизи. Окрім того, уточнюються питання щодо складу суб’єктів експертної діяльності.
Так. зокрема, у Кабінеті Міністрів України вважають за потрібне надати право на здійснення експертної діяльності приватним установам. Станом на сьогодні, судові експертизи провадяться виключно експертами державних спеціалізованих експертних установ.
Також, законопроєкт № 6284 може ввести такі новели в законодавство України щодо проведення судових експертиз:
Ознаки діянь, що є правопорушенням у сфері експертної діяльності; відповідальність за правопорушення у сфері експертної діяльності; статус та повноваження органу, відповідального за державну політику в цій сфері; засади професійного самоврядування експертів.
Законопроєкт № 6285 пов’язаний з попереднім та розроблений з метою забезпечення рівності сторін судового процесу під час проведення судової експертизи. Планується в якості підстави проведення експертизи закріпити не тільки постанову прокурора, слідчого, дізнавача або ухвала слідчого судді, а й договір з експертом.
Нагадаємо, що наприкінці серпня 2021 року Міністр юстиції України Денис Малюська анонсував, що найкращою моделлю для розвитку державних експертів стане створення окремого спеціалізованого центрального органу виконавчої влади, якому було б надано гарантії інституційної незалежності та до якого перейшли б усі державні відомчі установи, що зараз проводять судову експертизу.