На порядок денний Радою суддів України було винесено питання про погодження проєкту Положення про інформаційно-телекомунікаційну систему досудового розслідування “іКейс”
Вступне слово доповідача
Доповідачем по даному питанню була Чорна Валерія Вікторівна. Нею відразу було зазначено, що цей проєкт не стосується жодного іншого суду окрім Вищого антикорупційного суду. Необхідність прийняття виникла через те, що Законом 1 червня 2021 року були внесені зміни до КПК чим запроваджено інформаційну-телекомунікаційну систему досудового розслідування “іКейс”. Відповідним Законом було передбачено що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців із дня його опублікування, а саме 15 грудня 2021 року. Також було прописано про те, що до цього часу має бути розроблено та затверджено відповідне Положення про порядок користування інформаційно-телекомунікаційну систему досудового розслідування “іКейс”.
Голова Ради суддів України Богдан Моніч:
“Частково було враховано правки, але я вважаю, що положення має починати працювати. В процесі звісно можуть виникнути додаткові питання – технічного характеру в антикорупційного суду та органів досудового слідства, які з цією програмою працюватимуть. Якщо воно працюватиме нормально, то на преспективу – буде поширюватися й на інші суди. Мова йде про те, що б система досудового розслідування теж була в електронному вигляді, що б не виникало якихось зловживань з ознайомленням з матеріалами справи, клопотаннями і тому подібне.”
Дискусія
Під час розгляду даного питання виникла певна дискусія. Так зокрема Бурлаков Сергій Юрійови висловив своє заперечення, акцентуючи увагу на ч.2 ст. 106-1 КПК України, а саме те, що вона передбачає участь і використання даної системи захисниками. Він критикує даний проєкт з точки зору повної неврегульованості повноважень сторони захисту у ньому:
“Якщо ви ознайомилися з даним проєктом Положення, то у ньому сторона захисту взагалі не розписана, щодо їх прав та обов’язків. Таким чином дане положення взагалі не врегульовує повноваження сторони захисту – це може призвести до порушення права на захист і як наслидок, ті процесуальні дії, які будуть вчинятися під час досудового розслідування в системі “іКейс” – можуть призвестви до негативних наслідкив.”
Бурлаков С. Ю. також висловив пропозицію – залучити представників адвокатури до участі в обговорені для того, що б отримати їх зауваження та пропозіції. Дана ініціатива не була підтримана.
Так, зокрема Валерія Вікторівна зазначила:
“На першому етапі запровадження цієї системи не передбачається взагалі розгляд матеріалів. Це початкова тестова стадія запровадження цієї системи.Вона поки працюватиме у тестому режимі для органів досудового розслідування і суду. У проєкті положені записано що лише обмежене коло осіб досудового рослідування будуть здійснювати обмін в електронному вигляді лише тих клопотань, які не потребують участі сторони захисту, зокрема обшук. Таким чином, на такому етапі я не вбачаю жодних порушень стосовно сторони захисту.”
Було акцентовано увагу на тому, що використання цієї системи передбачає погодження захисника, а не його обов’язкову участь і Богдан Моніч вважає це простором для зловживання з боку адвокатів у майбутньому.
Результат
Наразі система функціонуватиме лише для розгляду тих процесуальних питань, які не передбачають залучення захисника. Проєкт Положення в подальшому ще передбачає внесення змін та доопрацювання стосовно сторони захисту та з приводу інших ускладнень, які виникатимуть у тестовому режимі
Голосування не було одноголосним. Результат голосування: За – 22 Проти – 0 Утрималися – 3 Не голосували – 4. Отже проєкту Положення про інформаційно-телекомунікаційну систему досудового розслідування “іКейс” таки прийнято РСУ.
Читайте також: Судді можуть використовувати повний доступ до усіх інформаційних ресурсів Єдиного державного реєстру судових рішень