Депутати прийняли в першому читанні законопроєкт № 5660 “Про примусове виконання рішень”.
Документ має комплексно врегулювати питання:
здійснення примусового виконання рішень; статусу суб’єктів примусового виконання рішень; повноважень приватного виконавця; підходів до звернення стягнення на майно боржника.
Одночасно з набранням чинності цим документом втратять чинність Закони «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та «Про виконавче провадження».
Повноваження приватних виконавців
Законопроєктом встановлюється, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та на приватних виконавців.
Виконавець не може виконувати рішення, якщо:
боржником або стягувачем (крім стягнення витрат виконавчого провадження та виконавчої санкції) є сам виконавець, близькі йому особи, пов’язані з ним особи; боржником або стягувачем є особа, яка перебуває у трудових відносинах з таким виконавцем; виконавець, близька йому особа або особа, яка перебуває з виконавцем у трудових відносинах, має реальний або потенційний конфлікт інтересів; сума стягнення за виконавчим документом з урахуванням сум за виконавчими документами, що вже перебувають на виконанні та незавершені у приватного виконавця, перевищує мінімальний розмір страхової суми за договором страхування цивільно-правової відповідальності такого приватного виконавця.
Читайте також: Приватні виконавці почнуть стягувати кошти з держпідприємств та адміністративні штрафи
Доступ до професії
Передбачено полегшення доступу до професії приватного виконавця:
запроваджується початкова підготовка (проходження навчання та стажування особи, яка має намір провадити діяльність приватного виконавця, після складання кваліфікаційного іспиту); скорочення з шести місяців до трьох терміну, після закінчення якого особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, матиме право скласти його повторно.
Змінюються види дисциплінарних стягнень: зупинення діяльності приватного виконавця пропонують замінити на заборону відкривати нові провадження.
Також запропоновано ввести уніфіковане поняття виконавчої санкції, що, по суті, є чинним виконавчим збором, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби та винагородою приватного виконавця за примусове виконання рішення приватним виконавцем.
Слід зазначити, що виконавці звільняються від реєстрації обтяжень рухомого, нерухомого майна. Наявність відомостей про боржника в Єдиному реєстрі боржників слугуватиме недопущенню відчуження ним майна у будь який спосіб.
Документом передбачено запровадження Єдиного державного реєстру виконавчих документів та принципу «один виконавчий документ – одне виконавче провадження» (тобто поновлення виконавчого провадження, за яким виконавчий документ було повернуто стягувачу, а не відкриття нового виконавчого провадження).
Нові особливості виконання рішень
Проєктом закону встановлюються нові особливі порядки виконання рішень:
про відібрання дитини; про повернення дитини в державу постійного проживання; про витребування майна, передання стягувачу майна; про витребування доказів; про забезпечення позову; про оплатне вилучення майна.
Також проєктом закону визначено чіткі послідовні порядки звернення стягнення на кошти та доходи боржників. При цьому передбачено, що для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії, коштів, звернення стягнення на які заборонено відповідно до статті 119 цього закону, а також інших коштів, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, боржник – фізична особа має право відкрити поточний рахунок зі спеціальним режимом використання в порядку, передбаченому законодавством.
Новели законодавства у сфері виконавчого провадження детально обговоримо на V Конференції з виконавчого провадження, яка відбудеться 15 вересня.