9 марта, 2024 17:39
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Розмір моральної шкоди не повинен призводити до безпідставного збагачення потерпілого – Велика Палата ВС

Велика Палата Верховного Суду пояснила особливості визначення розміру відшкодування моральної шкоди у зв’язку з незаконним притягненням до кримінальної відповідальності.

Суть справи

Позивач вважав, що у зв’язку з незаконним притягненням його до кримінальної відповідальності та незаконним взяттям під варту є всі правові підстави для стягнення на його користь майнової та моральної шкоди. Загальну шкоду (матеріальну та моральну), спричинену йому незаконними діями органу досудового розслідування, позивач після уточнення позовних вимог оцінив у 32 801 993,12 грн.

Суд першої інстанції задовольнив позов частково: стягнув моральну шкоду у розмірі 250 000,00 грн, у задоволенні решти позовних вимог суд відмовив. Апеляційний суд скасував рішення та стягнув з ДКСУ за рахунок коштів державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь особи 150 000,00 грн.

Висновок Великої Палати ВС (постанова від 15 грудня 2020 року в справі № 752/17832/14-ц)

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що рішення апеляційного суду необхідно скасувати і залишити в силі рішення місцевого суду у частині позовних вимог про відшкодування моральної шкоди.

Статтею 1176 ЦК України встановлено, що шкода, завдана фізичній особі внаслідок її:

незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт,

відшкодовується державою у повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

Апеляційний суд помилково вважав наявними правові підстави для закриття провадження у справі в частині позовних вимог про відшкодування майнової шкоди, не звернувши достатньої уваги на предмет і підстави поданого позову, характер спірних правовідносин та норми матеріального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, а також наявність порушеного права позивача, встановленого законом, на звернення до суду по захист такого права та права на відшкодування шкоди.

Статтею 23 ЦК України визначено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до частини 2 цієї статті моральна шкода полягає:

у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Відповідно до частин 2, 3 статті 13 цього закону розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин справи в межах, встановлених цивільним законодавством. Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом відбувається з розрахунку щонайменше один мінімальний розмір заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.

Суди попередніх інстанцій правильно керувалися тим, що на підставі положень закону про відшкодування шкоди позивач має право на відшкодування моральної шкоди, яку необхідно визначати виходячи з мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством і судом, починаючи з часу висунення обвинувачення до закриття провадження (з 5 жовтня 2011 року по 23 травня 2014 року, тобто 31 повний місяць).

Визначаючи розмір відшкодування, суд має керуватися принципами розумності, справедливості та співмірності. Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб потерпілої особи, і не повинен призводити до її безпідставного збагачення.

Під час визначення розміру відшкодування моральної шкоди суд першої інстанції врахував глибину фізичних та душевних страждань, завданих особі , наявність перешкод у реалізації її життєвих планів, а також вимоги розумності та справедливості й дійшов обґрунтованого висновку про відшкодування моральної шкоди частково в розмірі 250 000,00 грн.

Проверьте

Вадим Столар использует псевдопатриотов из «Нацкорпуса», чтобы вернуться к схематозу в Киеве

Народный депутат от пророссийской партии ОПЗЖ Вадим Столар пытается восстановить контроль над Киевом и для …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *