На засіданні 1 липня Верховна Рада прийняла Закон щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі (проєкт № 3908-1).
Проте незважаючи на назву і ухвалену в першому читанні редакцію, яка передбачала, що кривдники платитимуть своїм жертвам, відповідальність фактично не посилена.
У новій редакції (яка відрізняється від діючої розширенням строку можливого арешту до 10 діб) викладено статтю 173-2 КпАП.
Так, штраф від 170 до 340 грн або від 30 до 40 годин громадських робіт або арешт до 10 діб загрожуватиме за:
вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого; невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений; неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Повторні протягом року порушення каратимуться:
штрафом від 340 до 680 грн; 40-60 годинами громадських робіт; адміністративним арештом до 15 діб.
Норма про суспільно корисні роботи, плату за виконання яких кривдник направлятиме жертві, виключена у схваленій редакції.
Проте залишилась норма про необов’язковість присутності кривдника при розгляді справ про домашнє насильство.
Також передбачено, що у разі притягнення військовослужбовців, поліцейських, ДБР-івців та інших силовиків до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.
Також читайте, як довести домашнє насильство в суді.