Офіс протидії рейдерству нагадав особливості отримання технічного паспорта для об’єкта нерухомого майна та опції, які мають державні реєстратори та нотаріуси.
Зокрема, нещодавно в Єдиній державній електронній системі будівництва було передбачено можливість для здійснення перевірки відомостей технічних паспортів і довідок щодо змін у складі об’єктів нерухомого майна. Така онлайн-«ревізія» дасть змогу перевірити дійсність технічних паспортів, убезпечившись від шахрайських дій із нерухомістю та спроб легалізувати зведені з порушеннями об’єкти будівництва.
Головною нормативною основою для проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна всіх форм власності є Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, нова редакція якої набула чинності 15 січня 2019 року. Цим нормативно-правовим актом визначено основні вимоги до змісту технічних паспортів та порядку їх оформлення. Так, складові частини технічного паспорта варіюються залежно від типу об’єктів нерухомості, наприклад, для квартири (кімнати, житлового блоку, секції) у будинку квартирного типу (гуртожитку) такими елементами є: характеристика квартири (кімнати, житлового блоку, секції); план квартири (кімнати, житлового блоку, секції); експлікація приміщень квартири (кімнати, житлового блоку, секції, посімейного, спільного заселення). До об’єктів, що підлягають технічній інвентаризації та на які складаються інвентаризаційні справи і технічні паспорти, належать (завершені та незавершені будівництвом): будинки квартирного типу різної поверховості, гуртожитки та їх секції; квартири; житлові кімнати, житлові блоки у гуртожитках; будинки садибного типу; будинки і споруди громадського та виробничого (в тому числі сільськогосподарського) призначення та їх комплекси; нежитлові приміщення (групи нежитлових приміщень); садові та дачні будинки; гаражі та паркінги з машино-місцями (які не належать до господарських будівель: багатоповерхові, підземні, одноповерхові, блокові); захисні споруди цивільного захисту; багатофункціональні будинки для тримання засуджених та осіб, узятих під варту (блочного, казарменого та камерного типу установ виконання покарань та слідчих ізоляторів); об’єкти незавершеного будівництва; багатофункціональні будинки та комплекси, що включають приміщення різного призначення (технічний паспорт виготовляється за формою за переважною площею).
Технічний паспорт — один із обов’язкових документів для проведення низки реєстраційних дій. Такий документ подається для державної реєстрації права власності, зокрема, на:
новозбудований об’єкт нерухомого майна; індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року; об’єкт нерухомого майна у результаті реконструкції такого об’єкта; об’єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об’єкт.